Труханов користується підтримкою, а його партія – ні: Основні конкуренти чинного мера Одеси на місцевих виборах

Вибори мера в Одесі завжди були яскравим політичним шоу. Цьогорічні виключенням навряд чи стануть

Ольга Циктор

Згідно з офіційним календарним планом місцевих виборів, висунення кандидатів розпочнеться з 15 вересня. Попри це, головні учасники перегонів більш-менш визначені. В Одесі не надто важливо, яку партію представляє кандидат. Головне – його власний рейтинг, фінансові й адміністративні ресурси. Саме тому бренд тієї чи іншої політсили не гарантуватиме її представникові перемогу, а найрейтинговішому кандидату, навпаки, не обов’язково вдасться забезпечити високий рейтинг в місті своєї партії.

На президентських та парламентських виборах "Слуга народу" та Володимир Зеленський отримали від Одеського регіону цілковиту підтримку. Натомість в Одесі "Слуга народу" себе майже ніяк не проявляє. Мало хто знає, де в місті розташований офіс партії. Голову обласного осередку "Слуги" взагалі обрали кілька місяців тому — ним став Сергій Колебошин.

Основним питанням виборів в Одеському регіоні є саме вибори мера обласного центру. З 2014 року і дотепер пост глави Одеси обіймає Геннадій Труханов – людина, колись пов'язана з "Партією регіонів" і проросійськими поглядами в політичному "анамнезі". Труханов неодноразово заявляв про готовність йти в мери ще на один термін. Ці плани жодним чином не були змінені кримінальними справами та численними судовими засіданнями, учасником яких є чинний одеський мер.

Так, днями до суду для розгляду по суті скерували обвинувальний акт в одній зі справ проти Труханова. Йдеться про незадеклароване майно його ексдружини Тетяни Колтунової. В декларацію мер не вніс зокрема квартиру в Одесі, паркомісця та автомобіль. Ще одна справа, що значно підірвала довіру до чинного глави, — справа "Краяну". Труханова підозрюють у незаконному заволодінні коштами бюджету Одеської міської ради шляхом придбання будівлі заводу "Краян" за значно завищеною ціною. 

Неабияк відбилась на авторитеті чинної міської влади ситуація з танкером "Делфі", яка, утім, стала плямою не лише на репутації Труханова.  

Попри це, активна виборча кампанія Труханова уже розпочалась. Мер неодноразово заявляв про те, що суперників на посаді для себе не вбачає. Прикметно, що напередодні виборів голову зацікавила доля історичних будівель Одеси, зокрема будинку Лімбана і Гоголя, за які Труханов пообіцяв взятись. Також "дивом" передвиборчої кампанії стало те, що мер неочікувано наклав заборону на забудову узбережжя Одеси та її історичного центру. Саме забудова вважається основною проблемою міста, але поза виборами вона чинного мера, таке вращення, що не надто бентежила. 

Не всі передвиборчі кроки мера можна вважати успішними. Нещодавно одесити через аварію на водоводі понад добу провели без води, але реакції з боку Труханова не було ніякої, попри значний резонанс. Таку тактику міського голови можна вважати хибною з огляду на те, що 52% респондентів, обираючи мера, скоріше, підтримають кандидата, який пропонував би розв'язувати поточні проблеми міста. Такі дані останнього опитування передвиборчих настроїв одеситів засвідчила соціологічна група "Рейтинг".

Загалом опитування показує, що Труханова готові підтримати 48,7%  тих, хто визначився й хто планує взяти участь у виборах. Його наступником в рейтингу став ексголова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі. Він забрав би собі 13,7% ймовірних виборців. Нардепа Сергія Ківалова підтримують 8,5% опитуваних. Члена партії "Слуга народу" Олексія Леонова готові бачити мером Одеси лише 7% опитуваних. З нижчими рейтингами опинилась представниця "Опозиційної платформи – За життя" Тетяна Плачкова, їй перепало тільки 5,1% відсотка голосів опитуваних. Саме названих кандидатів можна оцінювати як основних на пост мера Одеси. 

Моделювання другого туру виборів засвідчує: за умови, що Геннадій Труханов пройде в першому турі, він отримав би перемогу над будь-яким із потенційних кандидатів. Але дане опитування не слід вважати остаточним, адже близько чверті потенційних виборців ще не визначились з кандидатом. 

Водночас напередодні виборів місту "дарують" нових "героїв". Про готовність йти до місцевої влади заявила партія "Національний корпус". На початку серпня в Одесі відбувся з’їзд, на якому "Нацкорпус" представив 12 кандидатів до Одеської міської ради. Серед них – керівник одеського осередку "Нацкорпусу" Сергій Варламов, юрист і журналіст Олександр Вельможко, а також активіст Дем’ян Ганул. Поява "Національного корпусу" в передвиборчій гонитві Одеси може дещо змінити вектор виборів, адже найбільше претензій до чинної місцевої влади виникає саме через численні напади на активістів в Одесі за останні шість років. Напади не розслідують, натомість самі активісти піддаються політичним переслідуванням. Яскравим прикладом тому є справа Сергія Стерненка. 

 

Також днями стало відомо, що від "Європейської солідарності" до облради збирається балотуватись директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд. Це може вплинути на рейтинги партії різко й позитивно. Адже Ройтбурд користується неабиякою підтримкою і симпатією серед одеситів. 

Деякі партії з кандидатами на пост мера Одеси або ще остаточно не визначились, або визначились зовсім нещодавно. Так 11 серпня політична партія "Голос" заявила, що висуває на посаду глави міста керівницю Одеського осередку та громадську діячку Наталію Делієву. Вона є родичкою відомому коміку з "Маски шоу" Георгію Делієву (дружина брата), главою "Асоціації жінок України" , а колись була директоркою і продюсеркою театру "Маски".

Загалом вибори на тлі коронавірусу та економічної кризи простими не будуть. Окрім цього, достеменно невідомо, як карантин обмежить передвиборчу кампанію. Але одесити звикли обирати за принципом "найменшого зла" - це пояснює такий великий відсоток симпатиків у Труханова. Проте його партія "Довіряй ділам" такими симпатіями нині не користується. І якщо станеться так, що Труханова переоберуть на наступний термін, цей термін може бути не надто комфортним для нього через відсутність власної більшості у міськраді. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса