Топ-10 хмарочосів, які перетворять одеський Фонтан на некомфортний спальник (ЧАСТИНА 2)
Елітний і затишний донедавна район продовжують активно забудовувати багатоповерхівками
Depo.Одеса вже писав, що за останні 10 років міська влада надала згоду на забудову Великого Фонтану такою кількістю "висоток", що він кардинально змінив свій вигляд. Дачний район, який колись так полюбляли одесити, з радістю перебираючись сюди на літо, перетворився на один великий будівельний майданчик. Тоді йшлося про частину району від 7 до 10 станції Великого Фонтану. Але це тільки початок. Depo.Одеса продовжує розповідати про сумне майбутнє Великого Фонтану.
Знищене депо та парк "в подарунок"
Частина району з 2 до 6 станції Великого Фонтану забудовується так же швидко, як і частина з 7 по 10 станцію. Відмінність в тому, що тут хмарочоси почали будувати набагато раніше. Варто сказати кілька "добрих слів" про цих забудовників. Коли знищувалася територія тролейбусного депо №1 та прилеглі території військових містечок, а також території Політеху біля парку Перемоги (звичайно, що клаптики "відкушували" й від самого парку), то будинки коштували шалені гроші. Тут робилося саме елітне житло з великою квадратурою, а самі будинки зводилися по 3-4 роки.
Інша справа - нинішнє будівництво: це будинки, де більшість квартир однокімнатні чи так звані "смарт". Тобто в будинках буде вдвічі більше житла, ніж раніше. На паркувальних місцях забудовники дуже зекономлять, хоча нові будівлі - це не 10-16 поверхів, а мінімум 24. Дуже рідко забудовники роблять невеликі будинки (10-12 поверхів) - зазвичай вони з'являються на ділянках до 20 соток, де неможливо "забабахати" 24 поверхи.
Depo.Одеса зафіксувало всі основні будови від 2 до 6 станції Великого Фонтану, які також зазнають масштабної забудови, але це, все ж, буде не така щільність, як на Літературній, Каманіна чи в Аркадії.
Три хмарочоси замість школи
Огляд почнемо з компанії "Гефест". Минулого разу Depo.Одеса писало про те, що на вулиці Педагогічній та у Полуничному провулку фірма будує два житлових комплекси - "Лімнос" та "Мілос" відповідно. Серед ріелторів ця компанія славиться тим, що завжди зриває строки будівництва. Її будинки вважаються доброї якості, але затримка на два-три роки від запланованого терміну здачі - це практично норма для "Гефесту". Хоча це не головне: більш важливо, що компанія масово забудовує зелені зони Фонтану. Так, свер Шклярука став набагато менший через три житлових комплекси "Гефесту". Також будується три черги житла на місці зеленої зони школи "АСТР", що в районі 5 станції Великого Фонтану.
У парковій зоні між 4 та 5 станціями Фонтану (в минулому - одна з територій дитячого санаторію санаторія Чувиріна), де зараз розташовані будівлі приватної школи "АСТР", вже почали будувати висотки та знищили частину дерев. Ділянку площею 4,62 гектара практично повністю закриють для одеситів. Нею будуть користуватися жителі будинків.
У 1999 році міська рада передала територію колишнього санаторію на 5 станції Великого Фонтану в постійне безоплатне користування фонду "Дитяче село "АСТР". Відзначимо, що засновниками фонду школи вальдорфської педагогіки були сестри Лариса та Ольга Боделан. Їхній батько, Руслан Боделан, обіймав посаду мера Одеси і контролював більшість в міськраді, а також очолював місцеву обласну ланку "Партії регіонів".
У липні 2009 року рада своїм рішенням №4438-V включила ділянку, на якій розташовувався "АСТР", до переліку парків і скверів Одеси, і територія отримала охоронний статус. Влітку 2013 року погоджувальна комісія постановила відобразити в новому Генплані всі території з міськрадівського переліку як зелені зони загального користування.
Наприкінці 2013 року було створено підприємство "Акрополь Білдінг", засновниками якого стали власник будівельної фірми "Гефест" Пантеліс Бамбурас (86,5%), директор "Гефеста" Олександр Проценко (2%), керівники "АСТР" Ольга Боделан (5 , 57%) і Юрій Гладких (5,58%). П'ятим засновником став юрист Владислав Денисюк. З початку 2015 року почалися активні дії з перетворення частини парку на будмайданчик.
15 січня 2015 року "АСТР" оскаржила рішення міськради №4438-V у Приморському суді. Незважаючи на те, що від закінчення терміну позовної давності минуло п'ять років, голова суду Сергій Кічмаренко взяв справу до розгляду і менше, ніж за місяць, 12 лютого, позбавив ділянку статусу парку.
23 лютого 2015 року міськрада дала дозвіл на розробку детального плану території, в межах якої розміщена ця ділянка. Замовником детального плану території (ДПТ) став "Акрополь Білдінг", який не приховував своїх планів побудувати там висотки. 25 березня 2015 року міськрада затвердила новий Генплан, на якому ділянка "АСТР", всупереч рішенням міськради та погоджувальної комісії, не була позначена як зелена зона - вона зазначена як територія існуючої забудови, на якій не передбачено нове будівництво.
Фото: Думська.net
У липні 2015 року з'ясувалося, що на ділянці колишнього санаторію планується побудувати цілий житловий масив на 1167 квартир. Незважаючи на те, що ДПТ суперечить затвердженому Генплану, 10 вересня 2015 року він був схвалений міськрадою. "Не суперечить, а уточнює" - так прокоментував ситуацію заступник головного архітектора міста Марат Касимов. Під час обговорення питання фахівці відзначали, що через нестачу паркувальних місць машини мешканців заполонять навколишні вулиці і погіршать ситуацію на і без того проблемній транспортній розв'язці на 5-й станції Великого Фонтану. Також в проекті не передбачений розвиток соціальної інфраструктури: незважаючи на наявність поруч вальдорфської школи, це не вирішує питання з забезпеченням нового мікрорайону комунальними школами і дитсадками. Висотність будинків – 24 поверхи.
Фото: gefest.group
Замість військового містечка - хмарочоси
Інша масштабна забудова хмарочосами у 24 поверхи буде на території інституту Сухопутних військ. Тут на трохи більше ніж трьох гектарах землі зведуть одразу вісім висоток.
Три ділянки в 0,7 гектара, 1,6 гектара та 0,6 гектарів відведуть під забудову фірмам "Ассоль" і "Кіод". Суміжну ділянку займає військово-морський ліцей та сама військова частина.
Фото: Думська.net
Депутат міськради Олексій Єреміца зазначив, що у міськради немає інформації про те, чи отримають військові житло у комплексі. На це депутат Олег Бриндак зазначив, що місто подавало запити про виконання інвестзобов'язань. "Ми отримували відповіді про виконання. Військові не завжди отримують квартири в Одесі. Були випадки, що вони були видані в Білгороді-Дністровському, Миколаєві та інших містах, де була потреба", - пояснив він журналістам.
Згідно з детальним планом території уздовж Фонтанської дороги між Військово-морським ліцеєм і Фонтанській дорогою з'являться вісім висоток у 24 поверхи - на першому етапі. Будинки будуть зведені, в тому числі, прямо перед Військово-морським ліцеєм на вказаній ділянці в 1,6 га. При цьому, одна з будівель складається одразу з восьми секцій, а решта - з однієї-трьох. Ще три будівлі матимуть - 10, 18 і п'ять поверхів. Згідно з детальним планом території, тут також буде побудований дитячий садок аж на три групи і амбулаторія.
Замість артучилища – "графські" висотки
Півтора гектара землі на 3-4 станції Великого Фонтану теж стануть жертвою забудов. Тут компанія "Ханбер" будуватиме комплекс "Граф-2". Ця фірма відома багатьма скандальними об'єктами з порушеннями. За адресою Фонтанська дорога, 6, вони хочуть побудувати цілий комплекс поверхівок.
Компанія почала оформляти землю у 2016 році, після затвердження детального плану території в межах вулиць Краснова, Артилерійської, Фонтанської дорога, Генерала Швигіна (район Іподрому). Тут планують звести чотири будинки від восьми до 18 поверхів и дитячий садок на 100 місць. Але, не виключно, що в процесі будівлі "підростуть".
Фото: forum.domik.ua
Так, на 6 станції Фонтану вже є хмарочос заввишки у 27 поверхів. Тут працював підрядник "Набережний квартал", який покинув будівництво, як тільки почалися проблеми з ДАБК.
Фірму "Ханбер" заснували київські фірми "Ханнер-інвест" и венчурний фонд "Ханнер Схід". Власником (контролером) ціх двох компаний є Авуліс Арвідас, а директором першої - Гердас Дубріцкас.
Найвища будівля Одеси у 30 поверхів
Між тим, найвища будівля в Одесі розташована трохи осторонь Фонтану: 30-поверховий монстр від "Стікону" - перша настільки висока будівля в місті. Вона буде зведена за Палацом спорту на проспекті Шевченка. Фірма "Стікон" обіцяє побудувати її до кінця 2019 року.
Фото: cdn.riastatic.com
Будинок розташований на пальовому полі Палацу спорту. Ділянку облрада продала за головування Михайла Шмушковича. Компанія "Менеджмент інвестментс" придбала цей об'єкт на аукціоні для розбирання. Разом з тим, у листопаді 2016 року була отримана декларація на ведення підготовчих робіт для подальшого будівництва.
Відзначимо, що спочатку на всю ділянку, яку займав Палац спорту, був оформлений державний акт на землю на площу в 2,37819 га - ще 29 лютого 2012 року. Акт був виданий з позначкою "для експлуатації та обслуговування спортивно-концертного комплексу", форма власності була вказана приватна.
Згідно з даними консолідованої системи доступу до даних відкритих державних реєстрів Youcontrol, ТОВ "Менеджмент інвестменс" заснований 7 березня 2014 року, тобто менш ніж за півтора року до аукціону. У мерії говорили про готелі, але на ділі з'явилася висотка з високими фонтанськими цінами. Так, вже зараз, ще до закінчення будівництва, на 30 поверсі квартири продають по $1300-1400 за "квадрат".
ОДА - на долоні
Ще один солідний будівельний об'єкт з'явиться навпроти адмінбудівлі Одеської ОДА, на території війського містечка на проспекті Гагаріна, 19-21. За іронією долі, будівлю перед хмарочосами віддали суддям, які багато зробили, щоб ті чи інші будівлі незаконно з'явилися в Одесі. Тепер тисячі очей будуть слідкувати за облрадою, ОДА та суддями з вікон.
Фото: Думська.net
На частині території військових вже активно будуються чотири висотки від "Будови" (ЖК "Чотири сезони"). Відзначимо, що саме житло продається під виглядом апартаментів, а віце-мер Петро Рябоконь і взагалі заявляв про готелі. Але на ділі зводять житло без необхідної інфраструктури. Схема дуже проста: в апартаментах на папері роблять реконструкцію, а потім переоформлюють їх, як звичайне масове житло.
І це загальна фонтанська тенденція. Більшість будівель у курортній зоні зводять саме як апартаменти, а потім туди заїжджають звичайні мешканці. І така схема зрозуміла, адже апартаменти не потребують садочків, шкіл та амбулаторій. Тому це дуже вигідно забудовнику.
В наступних матеріалах ми продовжимо розповідь про забудову інших ділянок цієї частини міста.
Фото на головній: addon2business.com
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса