Технологія зливу: Як суд на Одещині відпускає прокремлівських бійців

Суд в Чорноморську став фінальною дією в операції щодо зливу "справи 2 травня". І долучилися до цього як судді, так і сторона обвинувачення

Технологія зливу: Як суд на Одещині відп…

У понеділок, 18 вересня, у Чорноморську колегія суддів Іллічівського міського суду визнала невинними 19 осіб, причетних до масових заворушень 2 травня 2014 року в Одесі, які призвели до загибелі людей.

Колегія суддів оголосила вирок, який став несподіванкою для одних і логічним розвитком подій для інших. Depo.Одеса розбирався, що ж призвело до такого вердикту.

Неочікуваний очікуваний вердикт

"Альошина Олександра Андрійовича, Власенка Валентина Сергійовича, Глізнуцу Сергія Анатолійовича, Грищука Євгена Владиславовича, Гулія Євгена Борисовича, Дзюбенка Олександра Олексійовича, Долженкова Сергія Олександровича, Ємельянова Миколи Ігоровича, Зайцева Олега Ігоровича, Зібницького Володимира Володимировича, Ковшова Павла Володимировича, Корчинського Сергія Михайловича, Мефьодова Євгена Ігоровича, Михайлова Віталія Геннадійовича, Романюка Владислава Васильовича, Рудика Сергія Миколайовича, Сакауова Максима Володимировича, Суханова Олександра Миколайовича та Шапку Олександра Володимировича по пред'явленому їм обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 294 КК України, визнати невинуватими на підставі п.2 ч.1 ст.373 КПК України, у зв'язку з недоведеністю, що кримінальне правопорушення вчинене обвинуваченим, та виправдати.

Суханова Олександра Миколайовича по пред'явленому йому обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.263 КК України, визнати невинуватим на підставі п.2 ч.1 ст.373 КПК України, у зв'язку з недоведеністю, що кримінальне правопорушення вчинене обвинуваченим, та виправдати.

Обрані обвинуваченим Долженкову Сергію Олександровичу, Корчинському Сергію Михайловичу, Мефьодову Євгену Ігоровичу, Романюку Владиславу Васильовичу, Сакауову Максиму Володимировичу запобіжний захід у вигляді тримання під вартою скасувати та звільнити їх з-під варти в залі суду", - оголосив суддя.

Виправдані "куліковці" не приховували свого задоволення від вироку суду

Фото: Думська

Кожне "виправдати", що лунало з вуст судді, зустрічалися оплесками та радісними криками з боку підсудних та їхніх друзів. А надворі стояли активісти, які очікували зовсім на інше рішення суду. Проте навряд чи вердикт був геть несподіваним.

Сергій Дібров, член "Групи 2 травня", яка майже від самого початку офіційного провадження вела власне розслідування, на своїй сторінці у Facebook відзначив, що не здивований тим, яке рішення ухвалив суд у Чорноморську: "Візьму на себе відповідальність і скажу від імені групи. "Группа 2 травня" анітрохи не здивована тим, що відбувалося вчора (18 вересня, - Ред.) в Чорноморську (в Іллічівському міському суді) і в Київському районному суді Одеси". За його словами, ще півтора року тому було зрозуміло, чим все закінчиться.

А от Тетяна Герасімова, яка теж є членом "Групи 2 травня", навпаки, не очікувала виправдального вироку суддів. "Не очікувала не тільки виправального для всіх (мій прогноз був, що іллічівські судді підуть на компромісний варіант типу "нижче нижньої межі", застосують умовне покарання до більшості, а частину виправдають). Я не очікувала такого глибокого осмислення всього того, що сталося 2 травня в Одесі, такої кількості посилань на звіт Міжнародної консультативної групи ЄС і звіти Верховного комісара ООН з прав людини, звіт Тимчасової слідчої комісії ВР. Не очікувала, що висловляться і в інших справах, зокрема, про справу Сергія Ходіяка. Я не очікувала такого розуміння Конвенції прав людини і практики ЄСПЛ. І ще я зрозуміла вчора, що саме таких суддів я хотіла б бачити у Верховному суді України", - йдеться у її дописі на Facebook.

Судовий футбол

"Справу 2 травня" Іллічівський міський суд отримав до розгляду навесні поточного року, 31 травня відбулося перше судове засідання у цьому будинку правосуддя. До того часу справа подорожувала з одного до іншого райсуду Одеси, і кожного разу знаходилася якась "поважна" причина, щоб спихнути розгляд: то судді всі похворіли та пішли у відпустки, то у судах не було "вершителів правосуддя" з достатньою для розгляду такої справи кваліфікацією.

У серпні прокуратура Одеської області попросила про відвід двох з трьох суддів, що входили до колегії в Чорноморську. А 29 серпня вже захист проросійських учасників подій подав заяву про відвід сторони обвинувачення, тобто прокурора. В обласній прокуратурі зазначили, що суд ухвалив прохання у відсутності учасників судового провадження, тим самим перевищивши повноваження. У відповідь на дії суддів прокуратура подала зустрічне прохання про відвід двох суддів через упереджене ставлення до підозрюваних. Розглядала прохання прокуратури та ж колегія суддів, в яку вони входили. Звісно ж, ніякого відводу не сталося, всі залишилися на своїх місцях.

Під час останнього судового засідання 18 вересня, коли було оголошено вирок, стало зрозуміло, чому судді ухвалили саме таке рішення. На їхню думку, докази, які надала прокуратура, недостатньо обґрунтовані та не доводять провину обвинувачуваних. Натомість дані, яка надала сторона захисту, судді чомусь прийняли на "ура". І свідчення Олександра Лесика, який казав, що на Грецькій площі проросійські активісти були у "пляжних шльопках", а "майданівці" - озброєні та з "наколками у вигляді свастики", і фотографії, які він надав на розгляд, були взяті до уваги. Складалося враження, що судді до Чорноморська прибули з іншої планети і ні сном, ні духом не відали про те, що ж коїлося понад три роки тому у центрі Одеси.

Ось так виглядали проросійські активісти у "пляжних шльопках"

Хоча свідчень достатньо: "Група 2 травня" зібрала чималу купу фото- та відеоматеріалів стосовно цієї справи. Вся ця інформація є у вільному доступі і викладена на офіційному сайті Групи".

Варто звернути увагу на дії прокуратури у цій справі. В Іллічівському суді неодноразово заявляли про те, що прокуратура навмисно затягує справу. Зовсім недавно, 4 вересня, прес-служба суду заявила, що "незважаючи на всю очевидність можливості закінчення судового розгляду в даному кримінальному провадженні, сторона обвинувачення вчиняє дії, спрямовані на безпідставне затягування судового процесу, відшукуючи для цього штучні підстави". Зокрема з'ясувалося, що прокурор обласної прокуратури Ірина Купріна до початку судового засідання, призначеного на 10 ранку 31 серпня, подала до канцелярії суду заяву про неможливість її участі в судовому засіданні через погане самопочуття – без надання доказів на підтвердження цього. Інша прокурорка, Оксана Моско, подала клопотання про відкладення судового розгляду через необхідність узгодження позиції сторони обвинувачення в судових дебатах із керівництвом групи процесуальних прокурорів в даному кримінальному провадженні. У суді зазначили, що відкладення судового розгляду з підстав, заявлених Моско, не відноситься до випадків, які передбачені чинним законодавством.

Саме слідство, що велося прокуратурою, теж не викликає довіри, проте викликає купу питань. Медіаексперт Зоя Казанжі, яка була радником очільника ОДА Ігоря Палиці, на своїй сторінці у Facebook зазначила, що прокуратура не зробила нічого, щоб посадити злочинців: "Слідство зробило все, щоб ця справа ніколи не була розслідуваною. Рішення суду могло бути іншим".

Зливали всі. Майданівцям приготуватися

Те, що відбулося в недекомунізованому Іллічівському суді, стало, по суті, фінальною дією у зливі цієї справи. Причому претензії слід висувати передусім стороні обвинувачення, яка виявилася неспроможною просто якісно підготувати матеріали і потім, грунтуючись на них, відстояти свою позицію.

Дуже добре ситуацію охарактеризував вже згаданий вище Сергій Дібров: "Справа в тому, що наші слідство і прокуратура не звикли збирати докази для суду. В них інша задача – збирати матеріали для того, щоб подорожче продати кримінальну справу зацікавленим особам. Ретельно дотримуватися при цьому процесуальної норми зовсім не обов'язково. Іншими словами: наші правоохоронці добре збирають компромат, який можна обміняти на гроші, але не вміють збирати докази, які можна пред'явити в суді".

Про те, що так і "не дійшло" до суду, побіжно згадує ще один член "Групи 2 травня" Володимир Саркісян. В обвинувачувальному акті не було матеріалів про чотирьох вбитих на Грецькій площі, за три роки не ідентифікована жодна зброя, навіть всі речові докази досі не вилучені.

Висновки про рівень підготовки сторони обвинувачення можна зробити і з вироку суду, згаданого в ЗМІ. Чого варта хоча б процедура впізнання фігурантів за фотографіями, серед яких були світлини голівудських аторів та футболіста Девіда Бекхема. Тобто прокуратура і слідство надали всі "козирі" суддям, аби тим лишилося хіба що розвести руками, мовляв, "нічого не можемо зробити, не наговорюйте на людей".

Все це наводить на невтішні висновки. Судова реформа в Україні провалена, як і реформа прокуратури. У останньої, щоправда, є суворий генпрокурор Луценко, який дуже добре грозиться карати всіх і вся на камери. На місцях же спостерігається повна імпотенція, неспроможність структури просто якісно зробити технічну роботу.

Це створює ще один посил, вже проросійським силам. За три роки по Майдану, на четвертому році війни вони отримують чіткий сигнал: небезпека минула. Нічого не буде. Можна.

А от "майданівцям" варто "напрягтися". Про це свідчить, знову ж таки, вирок суду, в якому заявляється, що сторона обвинувачення була політично заангажована, бо на лаві підсудних сидять тільки проросійські активісти, хоча саме серед них найбільше жертв і постраждалих. При цьому суд відверто хитрує, адже розглядав він епізод щодо подій на Грецькій площі, замовчуючи, чому і внаслідок чого більшість жертв була серед "антимайданівців". Але посил дає зрозумілий: цих відпускаємо, іншим - приготуватися.

Прокуратура готує апеляцію

Після вироку суду у прокуратурі заявили, що готують апеляцію.

"Ми переконані в тому, що апеляційним судом буде надана належна оцінка тим обставинам, які ми викладем в апеляції, і буде прийняте обґрунтоване законне та справедливе рішення", - заявив перший заступник прокурора області Олександр Саулко.

Чи будуть звільнені "антимайданівці" чекати, коли їх спробують "закрити" по апеліяції, чи одразу подадуться в біги, поки їх не почали карати поза судом - питання риторичне. Яке прокуратуру весь цей час, вочевидь, не цікавило.

Варто зазначити, що двох фігурантів у "справі 2 травня, а саме Сергія Долженкова та росіянина Євгена Мефьодова, у судовій залі відразу після вироку суду затримали: їм було оголошено про підозру у здійсненні публічних закликів до вчинення умисних дій з метою зміни меж території і державного кордону України, спрямованих на порушення порядку, встановленого Конституцією України. В ніч на 19 вересня Київський суд Одеси обрав обом підозрюваним запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на 60 діб.

Нове рішення суддів не потішило Сергія Долженкова

Фото: Facebook/Сергій Стерненко

Довідка Depo.Одеса. Обидва "герої у шльопках", яких Іллічівський суд виправдав, а Київський знову відправив за ґрати, досить відомі своїми проросійськими поглядами. Сергій Долженков, якого знають за призвіськом "Капітан Какао", є одним з керівників одеських сепаратистських формувань "куликівців" ("Одеська дружина") і організаторів сутичок в Одесі 2 травня 2014 року, що призвели до численних смертей. З 2009 по 2012 рік він працював опервповноваженим Одеського міського управління МВС. Батько - Олександр Долженков, генерал МВС, екс-ректор Одеського Інтитуту внутрішніх справ.

Другий фігурант, Євген Мефьодов, є громадянином Росії, народився у Йошкар-Олі. Він розповідав, що його батько працює у МНС Росії. Під час подій у Будинку профсоюзів він отримав опіки пальців. Ці травми його адвокати намагалися використати для того, щоб надати підзахисному статус жертви.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme