Суди, побиті активісти, сутички та трохи приємностей: Найгучніші події в Одесі у 2018-му

Рік добігає кінця, яким буде наступний - ще невідомо. Але, напевне, не легким, адже на країну очікують президентські та парламентські вибори. Нелегким для одеситів був і 2018-й

Суди, побиті активісти, сутички та трохи…

Одеса – місто, про яке часто говорять. Звичайно, хотілося б, щоб його згадували як перлину на березі Чорного моря, курорт, на який так хочеться приїхати відпочити, помилуватися архітектурою або взяти участь у якомусь фестивалі. Проте, на жаль, у рік, що минає, Одесу найчастіше згадували з інших приводів. Depo.Одеса зібрав найгучніші події, які відбувалися протягом 2018-го у нашому місті.

Судовий рік

Одразу дві гучні судові справи привернули увагу країни до Одеси. Розпочалися вони ще минулого, 2017 року, проте не тільки місцеві, але й центральні ЗМІ слідкували за перебігом подій. Перша справа стосується трагічної пожежі у дитячому таборі "Вікторія", яка сталася у ніч проти 16 вересня минулого року. Тоді загинули три дівчинки, вихованки хореаграфічного колективу "Адель", які відпочивали у таборі. Винні за пожежу не покарані й досі. Судді оголосили поки що вирок виховательці табору Наталії Цокур (Янчик), яка, за документами, була відповідальна за пожежну безпеку у закладі. За версією звинувачення, усвідомлюючи всі наслідки, вона невідповідним чином виконувала свої службові обов'язки, що призвело до смерті неповнолітніх та інших тяжких наслідків. Згідно з вироком Київського райсуду Одеси, Цокур отримала 2,5 року умовного терміну та заборону обіймати посади, пов'язані із протипожежною безпекою.

Наталія Цокур визнала себе частково винною / Фото: Пушкінська

Судові процеси над рештою фігурантів тривали цілий рік і триватимуть наступного. Зокрема, досі не отримав вирок директор табору "Вікторія" Петрос Саркісян, єдиний зі всіх обвинувачених, що утримується під вартою. Також триває судовий процес над екс-віце мером з гуманітарних питань Зінаїдою Цвірінько та двома працівниками районного підрозділу ДСНС, які проводили у таборі перевірки. Також у 2018 рокі підозру у заволодінні бюджетними коштами отримав директор субпідрядної організації, що займалася реконструкцією табору "Вікторія".

Друга гучна судова справа стосувалася мера Одеси Геннадія Труханова. Міського голову, а також його заступника Павла Вугельмана, голову постійної комісії міськради з комунальної власності Василя Шкрябая, директора департаменту комунальної власності Одеської міськради Олексія Спектора, його заступника Володимира Радіонова, директора ТОВ "Девелопмент еліт" Петра Загодіренка, директора ТОВ "Valton Group" Ігора Кравченка та директора підприємства "Брокбізнесконсалт" Галину Богданову обвинувачують у заволодінні бюджетних коштів у великому розмірі. Йдеться про купівлю адмінбудівель колишнього заводу "Краян". За інформацією НАБУ, вартість будівлі, придбаної одеською мерією, за 9 місяців зросла на 173,5 млн грн: на початку 2016 року приватна компанія придбала її за 11,5 млн грн, а вже у вересні 2016 року мерія Одеси сплатила за неї 185 млн грн. Наприкінці грудня у Малиновському суді Одеси закінчили читати обвинувальний акт фігурантам справи. Документ складається з понад 170 сторінок, і читали його декілька судових засідань поспіль. Наступного року судді продовжать розглядати цю гучну справу. Зазначимо, що і міський голова Одеси, і інші фігуранти справи впевнені, що їм не "світить" нічого поганого і судовий процес для них завершиться добре.

Мер Одеси Геннадій Труханов опинився на лаві підсудних / Фото: Малиновський районний суд Одеси

Напади на активістів

Кількість нападів на активістів у році, що минає, сягнула такого масштабу, що керівник МВС Арсен Аваков назвав Одесу "Кримінальною столицею України".

Тричі за півроку були скоєні напади на Сергія Стерненка. У лютому його відлупцювали неподалік його житла. Наступний напад стався на початку травня: активістові вистрілили у потилицю з травматичної зброї, але поранений Стерненко разом із перехожими зумів затримати нападника. Втретє на громадського діяча напали у дворі його будинку наприкінці травня. Цього разу не обійшлося без трупів: Стерненко вбив ножем одного з нападників, а іншого поранив. Справу стосовно останнього нападу з часом передали на розгляд до столичних правоохоронців. "Його справа забрана з Одеси через підозру в певних корумпованих чи особистих зв'язках між нападниками і окремими правоохоронцями. Доручено центральному апарату слідства Служби безпеки України", - заявив тоді генпрокурор Юрій Луценко.

Сергій Стерненко після першого нападу / Фото: Facebook/Сергій Стерненко

На початку червня посеред дня на вулиці напали на лідера місцевого осередку "Автомайдану" Віталія Устименка. Невідомий ззаду вдарив активіста по голові та "пирнув" ножем у стегно. Це був другий за рік напад на Устименка – перший стався у лютому в Києві, коли він поїхав у Солом'янський суд на оголошення запобіжного заходу меру Одеси Геннадію Труханову. Тоді активіста ніхто не схотів слухати, і тільки зовсім недавно правоохоронці таки взялися за цю справу.

Відео: Depo.ua

Також цьогоріч в Одесі напали на громадського діяча Михайла Кузаконя та журналіста Григорія Козьму: у їхній легковик нападник влетів на вантажівці, і чоловіки чудом залишилися живі. За словами генпрокурора, справи про напади на Стерненка, Кузаконя та Козьму об'єднали в одну, оскільки центр нападів був один.

Вантажівка зім'яла легковик активістів, а водій "ГАЗону" втік / Фото: Facebook/Григорій Козьма

Найзухвалішим же став напад на Олега Михайлика: чоловік був обстріляний, коли повертався додому. Куля влучила активістові у руку та застрягла у грудній клітині. Михайлик втратив багато крові, проте лікарі витягли його "з того світу". Подія сталася у вересні, зараз активіст вже вдома та має намір відправитися на операцію до Німеччини, щоб лікарі витягли кулю, оскільки місцевій медицині у таких справах він не дуже довіряє.

Варто зауважити, що майже у всіх справах нападників затримали, проте активісти не вірять, що всі затримані саме ті люди, що скоювали напади. Зокрема, це стосується замаху на Михайлика. Правоохоронці взяли під варту трьох уродженців Грузії, які мають кримінальне минуле, проте багато хто сумнівається, що взяли "тих". До того ж, поки що не відомо, хто стоїть за цими нападами. "Я знаю, що багато активістів будуть задоволені тільки в тому випадку, якщо прізвище замовника буде починатися на "Т" і закінчуватися на "ов". Проте ми так стверджувати не можемо – призначати винних не можна. Я відмінно знаю цю людину. Настільки добре, що він в мою каденцію міністром навіть в Одесу не приїжджав", – заявив Юрій Луценко під час візиту до Одеси на початку грудня.

Боротьба з будівництвом

Протягом року у різних куточках міста неодноразово ставалися сутички та акції проти дій забудовників. Зокрема, неодноразово активісти навідувалися до дельфінарію, поруч з яким бізнесмен та депутат Одеської міськради Андрій Кисловський будує готель. Люди зносили паркани та вимагали припинення будівництва. Не завжди акції протесту проходили мирно, на місце викликали поліцію, щоб навести лад.

Десятки автивістів неодноразово навідувалися на будівництво поруч із дельфінарієм / Фото: Facebook/Олег Михайлик

Ще однією "гарячою точкою" стало Гагарінське плато. Тут активісти долучилися до акцій протесту, які проводили мешканці будинків, розташованих у цьому районі. Люди виступали проти будівництва чергової багатоповерхівки, оскільки тут обіцяли звести школу та стадіон, а не хмарочоси. Одна із недавніх сутичок закінчилася тим, що з будівельного майданчику вискочила група "тітушок" та накинулася на мітенгувальників. Нападників "пов'язали" копи, забрали до поліцейського відділку, проте згодом відпустили, що викликало обурення у містян.

"Тітушки" напали на мітенгувальників / Фото: Дусмька

Зазначимо, що за словами генпрокурора Юрія Луценка, здебільшого протистояння на вулицях Одеси відбуваються через незаконне будівницвто. Він заявив, що буде ініціювати припинення будівельних робіт в Одесі на місяць, поки триватимуть перевірки документів забудовників. Згодом пообіцяв проводити такі перевірки на території всієї країни. Проте як це буде – невідомо, адже Генпрокуратура не є органом, який проводить подібні перевірки, та не має права ось так брати та забороняти будівницвто.

Одеська архітектура

Серед гучних подій року є не тільки бійки, суди, та напади. Однією з величезних позитивних подій став початок реставрації Будинку Руссова – пам'ятки архітектури національного значення. У червні на його території заїхала будівельна техніка, закипіла робота. Закінчити реставрацію обіцяють наступного року. Проте й досі залишається відкритим питання, кому дістанеться ця перлина архітектури. Справа в тому, що в жовтні з'явилася інформація про те, що Верховний суд став на бік компанії, яка має стосунки з бізнесменом Русланом Тарпаном: ОСББ "Реставратор" начебто поновило свої права на історичну будівлю. Проте в мерії спростували цю інформацію, мовляв, журналісти все не так зрозуміли, перекрутили, Будинок Руссова залишився у власності мерії, а суд скасував якісь рішення, які не мають відношення до питання, кому належить будівля.

У Будинку Руссова розпочали реставраційні роботи / Фото: Одеська міськрада

Ще одна архітектурна подія пов'язана із сусідом Будинка Руссова – Будинком Лібмана, який теж є пам'ятником архітектури, але вже міського значення. У квітні з будівлі на голову перехожому впав добрячий шмат ліпнини, внаслідок чого був поранений чоловік, його госпіталізували. Після цього комунальники отримали від свого керівництва наказ позбивати всі аварійні елементи з будівлі та розпочали натуральний вандалізм. На це швидко відреагували в Одеській ОДА: подали позов до суду про стягення з ЖКС "Порто-Франківський" коштів за псування історичної будівлі та штрафу. Суд задовольнив позов, зобов'язавши комунальників сплатити загалом 340 тисяч гривень. В мерії вже пообіцяли, що наступного року почнуть проводити ремонтні роботи у Будинку Лібмана і закінчать їх паралельно з роботами у Будинку Руссова.

Будинок Лібмана обіцяють відремонтувати / Фото: ГУ НП в Одеській області

Також до цієї категорії варто віднести ще одну подію: на День міста в Одесі відкрили частину нового парку, який отримав назву Грецький. Він розташований поруч із Потьомкінськими сходами і вже встиг стати однією з найулюбленіших зон відпочинку одеситів та гостей міста.

Фонтан у Грецькому парку / Фото: Depo.Одеса

Також цьогоріч в Одесі побудували першу з часів Незалежності України школу. Вона розташована на вулиці Маршала Говорова та отримала назву "Європейський ліцей". Це стало дійсно великою подією, адже не скрізь будуються нові школи.


Європейський ліцей в Одесі / Фото: Одеська міськрада

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme