Шахраї у халатах: Як лікарі провертають афери з деклараціями пацієнтів

Кожна клініка, що підписує з пацієнтами медичні декларації, отримує за це гроші, причому чималі. Деякі лікарі не стали чекати, коли до них завітають пацієнти, та поукладали декларації самостійно

Шахраї у халатах: Як лікарі провертають…

Медична реформа, завдяки якій гроші мають "ходити за пацієнтом", дедалі впевненіше крокує Україною. Разом з тим, в Одесі – і, вочевидь, не тільки в ній – не раз траплялися випадки, коли одесити приходили на прийом до сімейного лікаря, щоб укласти омріяну декларацію, та не могли цього зробити, бо такий документ вже виявлявся зареєстрованим у системі.

Як повідомив Depo.Одеса 18-річний Олександр, днями він звернувся до сімейного лікаря, щоб підписати з ним декларацію, проте в електронній системі вже був документ на його ім'я. От тільки у самій декларації окрім П.І.Б. та дати народження не було жодних данних, а сам документ був зареєстрований на невідомий номер телефону. І, як виявилося, це не поодинокий випадок, такі реєструвалися в Одесі неодноразово.

За кожного пацієнта, з яким лікар підписав декларацію, він отримуватиме у середньому 370 гривень на рік. Це наче й невеликі гроші, як за одного, проте, підписавши тисячу таких декларацій, медик вже матиме 370 000 тисяч гривень, з яких певна частина йтиме на його зарплатню. У МОЗ вже порахували, як змінилися зарплати лікарів, які набрали собі пацієнтів. Наприклад, у жовтні зарплата сімейного лікаря у деяких лікарнях зросла із 7 тисяч до 17 тисяч гривень. Тож деякі не чисті на руку медики не стали чекати, коли до них прийдуть люди, а почали самотужки заповнювати декларації.

Інфографіка: МОЗ

Ще півроку тому у Міністерстві охорони здоров'я зазначали, що реєструються випадки, коли людина прийшла на прийом до терапевта та з'ясувала, що вже начебто має укладену декларацію з лікарем. При цьому у відомстві наголосили, що "лікарі та уповноважені особи, які підписують декларації про вибір лікаря у медзакладах, не мають права вносити у систему персональні дані без відома і підпису пацієнта. Адже це є шахрайством з метою заволодіння державними грошима, та відповідальність за такі дії буде згідно Кримінального кодексу. Проте деякі медики, вочевидь, не почули про про відповідальність перед Законом. І вигадують собі пацієнтів власноруч.

Отже, хвиля такого медичного шахрайства докотилася і до Одеси. Тож Depo.Одеса склало невелику добірку порад, що робити у випадку, коли замість вас хтось підписав декларацію.

Якщо декларацію було укладено на номер телефону пацієнта, сімейний лікар, педіатр, терапевт можуть скасувати попередній документ та заповнити новий. Коли декларацію створили на невідомий номер, необхідно, у першу чергу, звернутися до служби підтримки платформи helsi.me, на якій зберігаються всі заповнені декларації. Правда, допомогти тут зможуть лише у випадку, коли у систему внесено ідентифікаційній код людини. Зателефонувати до служби підтримки порталу можна у будні з 8:00 до 18:00 за телефонами: (044) 580-10-70, (073) 580-10-70, (066) 580-10-70, (068) 580-10-70.

Коли служба підтримки не змогла видалити з порталу декларацію, необхідно звернутися до головного лікаря або завідувача поліклініки, в якій пацієнт збирається підписати декларацію, із заявою про видалення із сайту створеного "липового" документу. До заяви додаються ксерокопії паспорту та ідентифікаційного коду.

Також можна звернутися зі скаргою у той заклад, де була підписана декларація про вибір лікаря та використані персональні без відома дані. Проте це можливо лише у випадку, коли відомо, де уклали документ.

Окрім того, лікарю, з яким людина вирішила укласти декларацію, варто повідомити про такий випадок службу підтримки медичної інформаційної системи, до якої він підключений, та керівника медичного закладу, де була внесена декларація без відома пацієнта.

Фото на головній: pixabay.com

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme