ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Чим будуть дивувати губернатори перед виборами: Саакашвілі перевіряє межі можливого

Одещина стала полігоном для експериментів над чиновництвом. Завдання губернатора - створити екстремальні умови для досліджуваних
Depo.
31 липня 2015 17:35
ФОТО: depo.ua
Чим будуть дивувати губернатори перед виборами: Саакашвілі перевіряє межі можливого
Чим будуть дивувати губернатори перед виборами: Саакашвілі перевіряє межі можливого

Міхеїл Саакашвілі отримав пост глави Одеської ОДА менше двох місяців тому - 30 травня. Однак він уже встиг скоїти стільки резонансних вчинків, скільки іншим губернаторам не вдавалося за роки. Навряд чи має сенс переповідати навіть найголовніші викликані ним скандали, тим більше що майже кожен день виникають нові, здатні затьмарити попередні. Але Саакашвілі вміє не тільки розганяти чиновників, боротися з монополістами, контрабандистами, корупціонерами і зносити бетонні стіни навколо незаконно захоплених пляжів. Виявляється, він здатний ще й пропонувати законодавчі новації, чреваті далекосяжними наслідками, пише Depo.Одеса з посиланням на "Ділова Столиця".

23 липня губернатор побував у Києві, на засіданні Національної ради реформ, і по його закінченні повідав журналістам про плани створення нового держоргану - ради економічного розвитку Одеської області. За словами Саакашвілі, "суть цього органу в тому, щоб об'єднати в одному місці податкову, митницю, правоохоронні органи, обласну та міську адміністрації". Судячи з того, що в цьому переліку прозвучала неіснуюча в Одесі "міська адміністрація", ідея готувалася в поспіху. Або Саакашвілі, викладаючи її, наплутав. Та й чого було чекати від губернатора, який попередню добу аж до півночі займався відстороненням від посади великої шишки - начальника Іллічівського морського торгового порту Юрія Крука. Але в цілому висловлена ним ідея представляється цікавою.

На відміну від більшості губернаторів Саакашвілі може бути впевнений, що він залишиться на чолі області незалежно від результатів місцевих виборів. І тому вже готується до роботи в нових умовах. Якщо будуть остаточно прийняті зміни до Конституції в частині децентралізації влади, то замість губернаторів з'являться префекти, координуючі діяльність обласних підрозділів центральних органів виконавчої влади. Пропозиція Саакашвілі зводиться до того, щоб уже зараз зв'язати всі ці підрозділи в єдину структуру під губернаторським початком. Тоді можна буде спокійно обійтися без ОДА в її нинішньому вигляді - незалежно від долі конституційних змін.

За твердженням Саакашвілі, його ідея на засіданні Нацради реформ отримала підтримку Президента і уряду, залишилося розробити і провести через парламент відповідний законопроект. Звичайно, малоймовірно, щоб ця задумка реалізувалася (хоча б у межах однієї області) до виборів. Зате її можна активно використовувати у передвиборчій кампанії. Справді, виборцям була обіцяна децентралізація, і ось вона - в країні взагалі скасовуються облдержадміністрації.

Характерно, що цієї ідеї у Саакашвілі не було, коли він тільки заступив на пост губернатора. Вона народилася у нього після інтенсивного експериментування над місцевим чиновництвом. Схоже, заради цих експериментів Порошенко і запросив екс-президента Грузії покерувати Одещиною.

Завдання Саакашвілі - зондувати межі можливого, і вже по одній цій причині він приречений робити помилки. Їх вже було чимало, але найяскравішим прикладом став скандал навколо підготовлюваного призначення на посаду заступника губернатора з соціальних питань росіянки Марії Гайдар. Вирішальним аргументом проти такого кадрового рішення стала позиція одеських волонтерів. Саакашвілі уткнувся в неможливе: можна третирувати чиновників, але не можна ігнорувати волонтерські організації, які реально займаються - часто замість держави - допомогою незаможним громадянам, сприянням переселенцям з окупованих територій, підтримкою воїнів, які повертаються із зони АТО. Підсумком переговорів Саакашвілі з волонтерами стало оголошення відкритого конкурсу для представників Одещини на посаду замгубернатора. Як ділитимуть повноваження переможець конкурсу і Гайдар, мабуть, з'ясується вже після підведення його підсумків.

У той же час можна говорити про цілком вдалому результаті експерименту, який Саакашвілі поставив над інвестором одеського аеропорту Борисом Кауфманом, зірвав терміни зведення нового терміналу. Губернатор висунув ультиматум: термінал має бути готовий до жовтня 2015 року, в іншому випадку обласні влада ухвалить рішення про створення нового цивільного аеропорту на базі одного з трьох військових аеродромів недалеко від Одеси. Будівництво тепер йде мало не цілодобово, 23 липня завершено монтаж хвилеподібною покрівлі нового терміналу.

Більше новин Одещини читайте на Depo.Одеса.