Рік по пожежі в одеській "Вікторії": Кістки на згарищі, слідство-фарс та високопосадовці поза увагою

Рівно рік тому, в ніч з 15 на 16 вересня, у дитячому таборі "Вікторія" сталася пожежа, яка забрала три дитячих життя

Рік по пожежі в одеській "Вікторії": Кіс…

Події тої страшної ночі сколихнули всю Україну. Один з корпусів "взірцевого" дитячого табору "Вікторія" фактично за лічені хвилини вигорів вщент. За блискучим фасадом не виявилося нічого, що повинно бути там, де масово відпочівають діти: кваліфікованих спеціалістів, надійної системи безпеки, порядку та дисципліни. Результатом вогняного пекла та бездіяльності стали три дитячих життя – Софія Мазур (8 років), Настя Кулінич (9 років) та Сніжана Арпентій (12 років) заживо згоріли у своїй кімнаті. Але за рік винні в трагедії так і не визначені, а слідство здебільшого перетворилося на фарс. Depo.Одеса згадує, як минув цей рік, та для кого з причетних до пожежі були якісь наслідки.

Дерев'яний корпус дитячого табору "Вікторія" згорів вщент / Фото: Facebook/Владислав Балінський

На даний момент українська система судочинства винесла лише один вирок – старшій виховательці Натальї Цокур (Янчик), яка на момент трагедії не працювала в таборі, однак все ще числилася у відомості, а керівницвто закладу отримувало зарплатню за "мертву душу". Саме її підписи стояли на документах з протипожежної безпеки – жінку звинуватили в неналежному виконанні обов'язків з охорони життя і здоров'я дітей, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 137 КК України). Цокур отримала три роки ув'язнення з випробувальним сроком в два роки, тобто за ґрати вона не сіла.

До суду були направлені матеріали і ще по п'яти особах. На думку слідства, в трагедії винні директор "Вікторії" Петрос Саркісян, його заступник Тетяна Ланіна, єкс-віце-мер Одеси Зінаїда Цвірінько, екс-начальник ДСНС Київського району міста Валерій Дяченко та його підлеглий Леонід Бондар. Ці справи перебувають на різних стадіях розгляду та слухаються різними суддями. Такий довгий розгляд зумовлений незавершенністю старих та призначенням нових екпертиз. За словами виконувача обов'язків прокурора Одеської області Олександра Саулка, проблеми із проведенням експертиз пов'язані зі звільненням головного спеціаліста, тож тривалий час робота у цьому напрямку взагалі не велась, а зараз, з появою нового фахівця, екпертизи продовжуються.

Експертизи екпертизами, але правоохоронці і досі не можуть довести до кінця ті справи, де експертизи взагалі не потрібні. Йдеться, наприклад, про притягнення до відповідальності вихователів, які під час пожежі не перебували поряд із дітьми. Це стаття 135 кримінального кодексу ("Залишення у небезпеці"). "Є доведені факти відсутності цих людей на робочих місцях, є службові інструкції і факти їхніх грубих порушень, і для притягнення вихователів до відповідальності не потрібна жодна експертиза. Тим не менш, кримінальне провадження у цій справі було відкрите лише у серпні 2018 року", - повідомила адвокат постраждалих Тетяна Сябровець.

Зауважио, що голова слідчого управління ГУНП в Одеській області Сергій Шайхет під час засідання штабу з питань розслідування обставин трагедії у "Вікторії" в присутності очільника Одеської ОДА Максима Степанова та батьків дітей заявив, що правоохоронці поки не можуть зібрати докази провини вихователів. "В нас ще тривають експерименти відтворення ходу подій, продовжуються слідчі дії, ми плануємо у двомісячний термін завершити цю справу", - заявив правоохоронець. Батьків така відповідь не влаштувала і вони ініціювали передачу розслідування причин трагедії до Києва. "Ми вимагаємо відсторонити голову слідчого управління ГУНП в Одеській області Сергія Шайхета від справи та передати її в "главк" під безпосередній контроль Генеральної прокуратури, - заявив член батьківського комітету Гліб Єгоров. – Ми довго слідкували за перебігом слідства, чекали результатів, але коли влітку на місці пожежі були знайдені більше півсотні елементів тіл загиблих, це була точка неповернення. Якщо вони не знайшли рештки тіл, то бозна що вони ще могли не знайти. Можливо, важливі докази, які могли б вплинути на перебіг слідства".

Варто зауважити, що правоохоронці свою провину визнали та кілька днів тому знов почали просіювати попіл на згарщі табору. Щодо групи експертів, що раніше перевіряла місце трагедії, то відносно них почали службову перевірку.

Слідство триває вже рік. Днями про підозру у привласненні бюджетних коштів повідомили директору ТОВ "Стройсоцстандартрозвиток" Станіславу Чернишову - структура, яку очолює чоловік, будувала корпус, що згорів, та проводила протипожежну обробку деревини. На думку правоохоронців, свою роботу фахівці виконали погано та зекономили на обробці дерева.

В той же час, громадські діячі вважають, що навіть якщо усі люди, яких зараз судять, сядуть за ґрати, це буде лише верхівка айсбергу, адже жодний високопосадовець, окрім Цвірінько, навіть не потрапив під підозру правоохоронців. Так, під час засідання штабу громадський діяч Світлана Підпала вимагала пояснити, чому правоохоронці не почнуть слідчі дії стосовно екс-віце-мера В'ячеслава Шандрика, нинішнього віце-мера, а раніше голови ДАБК Петра Рябоконя та керівника управління капітального будівництва Бориса Панова, які, власне, і є відповідальними за будівництво, введення в експлуатацію та технічний стан дерев'яних корпусів "Вікторії". Сергій Шайхет зауважив, що притягнення цих "добродіїв" вже не в його компетенції, цим може займатися Державне бюро розслідувань. "Час сказати правду: крали у дітей. Кожен на своєму рівні, аж до їдальні, в якій дітей годували напів'їстівною їжею, до підміни під час будівництва потрібних матеріалів на дешеві, - написала у своєму блозі Світлана Підпала. – "Вікторія" стала золотою жилою: на її реконструкцію витратили близько 50 мільйонів і продовжують вливати їх навіть після того, що сталося, тому що всі основні гравці залишаються в своїх кріслах".

Фото: Facebook/Владислав Балінський

Центральна влада також не виявляє зацікавленності у розслідуванні, не підганяє одеських правоохоронців, не вимагає дати результат. Поки слідство безуспішно намагається довести провину двох працівників ДСНС, що заплющували очі на недоліки у протипожежній безпеці дитячого табору, президент України Петро Порошенко нагородив двох юних одеситів, які рятували у "Вікторії" дітей. За рішучість і готовність до самопожертви нагородили дипломом акції "Герой-рятувальник року" 15-річну Катерину Ной – дівчина врятувала вісім дітей. Також отримав нагороду Максим Тихончук - хлопець був у сусідньому корпусі під час пожежі і виніс із палаючого табору 15 дітей.

Катерина Ной отримала нагороду від президента України / Фото: Адміністрація президента

Максим Тихончук став лауреатом премії "Герой рятувальник року" / Фото: Адміністрація президента

Складаєтьяс думка, що не дорослі повинні розслідувати справу, щоб був результат, а діти. Адже принаймні рятувати у них виходить краще, ніж у дорослих.

Фото на головній: Facebook/Владислав Балінський

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme