Пожежа у "Вікторії": Скільки років відсидить вихователька Янчик за чиновників Труханова

Все скидається на те, що з головною винуватицею в одеській трагедії правоохоронці визначилися 

Валерія Данилко

Пожежа, що сталася на території одеського дитячого табору "Вікторія" у ніч з 15 на 16 вересня сколихнула всю Україну. Зараз правоохоронці продовжують шукати винних. Наразі про підозру оголошено двом людям, що можуть нести відповідальність за трагічну подію.

Те, що суд обрав для директора табору Петроса Саркісяна запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, громадськість сприйняла як належне. Такий же запобіжний захід для виховательки Наталії Янчик спочатку також викликав схвалення, але згодом, коли стало зрозуміло, що йдеться про 23-річну дівчину, суворе засуждення громадськості похитнулося, справа стала набувати чималого суспільного резонансу. Чому саме такий запобіжний захід було обрано і чим це може закінчитися для геть молодої жінки, з'ясовував Depo.Одеса

Фото: Facebook/Владислав Балінський

Вперше ім'я Наталії Янчик спливло на сайті Одеської міськради у розпорядженні про відсторонення від посад низки осіб, які мають відношення до пожежі у дитячому таборі "Вікторія" – мер Одеси Геннадій Труханов підписав відповідний документ 16 вересня. Проте тоді майже ніхто не звернув уваги на неї – тим більше, що про Янчик не було відомо жодних подробиць, навіть не зазначалося, яким "боком" вона відноситься до пожежі.

Судді вважають: запобіжний захід обрано правильно

У цей же день, 16 вересня, стало відомо, що Натілії Янчик оголошено про підозру у зв'язку з пожежею у дитячому таборі. Стаття Кримінального кодексу України, згідно з якою дівчині оголосили про підозру, передбачає покарання за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, які спричинили загибель людей. Наступного дня, 17 вересня, суд обрав запобіжний захід виховательці – тримання під вартою на 60 діб без права на заставу. Таке рішення суддів сколихнуло суспільство: громадськість вважає, що на 23-річну виховательку хочуть перевести "стрілки" та зробити її крайньою у трагічній пожежі. Проте зараз суперечки точаться не за те, винна Янчик, чи ні, а за те, наскільки справедливий запобіжний захід їй було обрано.

Варто згадати кілька подробиць про Наталію Янчик, які випливли на хвилі цих обговорень. Так, стало відомо, що дівчина – кругла сирота, закінчила школу та педагогічне училище з відзнакою, а щоб трохи підзаробити, на початку 2017 року влаштувалася на роботу у той самий дитячий табір "Вікторія". Працювала старшим вихователем, збиралася заміж. На 22 вересня у Наталі було призначене весілля, проте цей день вона провела у камері Одеського СІЗО, де перебуває і на теперішній час.

Фото: Пушкінська

Володимир Петренко, суддя Київського районного суду Одеси, в якому вирішувався запобіжний захід для виховательки, на своїй сторінці у Facebook написав великий коментар стосовно рішення суду.

"У визначенні слідчого судді сказано, що, перебуваючи на посаді вихователя комунального закладу "Вікторія", і будучи призначеною відповідальною за пожежну безпеку зазначеної установи, згідно наказу №8 від 03.01.2017 року (як мінімум, це вже не підробіток на літо), згідно якого на неї покладено контроль за дотриманням загальних вимог законодавства про пожежну безпеку в стаціонарному лікувальному закладі відпочинку та оздоровлення дітей, порушила зазначені норми законодавства при наступних обставинах.

Згідно розпорядження №73 від 23.06.2017 року Київського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області головним інспектором Київського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту була проведена перевірка території, будівель, споруд, підсобних і побутових приміщень КПНЗ "Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс "Вікторія", згідно якого, від останнього потрібно було вжити таких заходів:

- укласти договір на технічне обслуговування наявної системи АПС до 23.09.2017 року;

- сигнал від приймально-контрольного приладу системи АПС вивести на пульт цілодобового протипожежного спостереження в термін до 23.09.2017 року;

- змонтувати систему оповіщення про пожежу та управління евакуації людей в термін до 23.09.2017 року;

- встановити у місцях розташування пожежних водойм, гідрантів показчик (об'ємний зі світильником або плаский з використанням світлоповертаючих покриттів) з нанесеними на нього літерним індексом "ПВ", "ПГ", цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах , зазначенням виду водогінної мережі в термін до 23.08.2017 року;

- провести технічне обслуговування системи вентиляції повітря відповідно до вимог ДБНВ.2.5-67:2013 "Опалення, вентиляція" в термін до 23.08.2017 року;

- провести вогнезахисну обробку дерев'яних конструкцій мансардних приміщень корпусів №1-5 з наданням акту виконаних робіт ліцензованою організацією в термін до 23.09.2017 року;

- завести журнал технічного обслуговування системи АПС і журнал обліку санкціонованих та несанкціонованих спрацьовувань системи АПС в термін до 23.08.2017 року;

- пожежні щити доукомплектувати в повному обсязі пожежно-технічним інвентарем згідно встановлених норм належності в термін до 23.08.2017 року;

- встановити всі вогнегасники шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не менше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатньої для їхнього повного відкривання в термін до 23.08.2017 року.

Однак, Наталія Янчик, будучи ознайомленою із зазначеним розпорядженням і будучи зобов'язаною виконати його, не вжила жодних заходів з його виконання, внаслідок чого 15.09.2017 року, близько 23:20, в корпусі №5 КПНЗ "Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс" Вікторія ", через порушення правил пожежної безпеки сталася пожежа, яка призвела до загибелі трьох дітей, і повного знищення приміщення вказаного корпусу, що спричинило майнову шкоду державі в особливо великих розмірах".

Таким чином, підсумовує суддя, Наталія Янчик цілком обгрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.270 КК України, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років. Тим більше, що постановою Державної служби надзвичайних ситуації Київського району міста Одеси Янчик була притягнута до адміністративної відповідальності відносно неналежного виконання протипожежної безпеки, і цю постанову вона не оскаржувала.

Також Петренко додадав, що Наталія Янчик не має постійного місця проживання в Одесі, принаймні стороною захисту не представлено суду договору оренди або безоплатного користування житлом.

Фото: Пушкінська

Він зазначив, що по-людськи йому шкода молоду виховательку, і шкода її розбиту долю, але при ухваленні рішення суддя не має права на емоції і керуватися ними не може. "Вона розписалася в наказі про те, що відповідає за пожежну безпеку табору, розписалася в акті перевірки і розписалася в постанові про притягнення її до адміністративної відповідальності за порушення правил пожежної безпеки (це до питання про те, що не розуміла, не знала і взагалі вона дитина). Це було в червні-місяці, а пожежа сталася у вересні. За цей час у директора і у неї особисто було більш ніж достатньо часу, щоб зробити хоч якісь заходи і усунути порушення", - вважає Петренко.

При цьому, на його думку, вихователька у будь-якому випадку могла зняти з себе відповідальність за пожежну безпеку в таборі. "До 18 років у людини настає повна право- та дієздатність. У такому віці люди повинні усвідомлювати значення і наслідки своїх дій. Наталії Янчик було 23, – наголосив суддя. – Всі інші доводи про те, що вона сирота, збиралася заміж і взагалі в тюрмі мають сидіти інші особи, не мають ніякого правового значення для вирішення питання про її запобіжний захід і про її особисту відповідальність за те, що сталося".

Сторона захисту – проти арешту

Адвокат Наталії Янчик Олексій Чорний у коментарях ЗМІ розповів, що ще 10 вересня його підзахисна подала заяву про звільнення, проте її відмовлялися прийняти, і вихователька залишила заяву у заступника директора. Дівчина поїхала додому у Кодимський район. 24 серпня вона закрила звіт – у цей день закінчилася зміна.

"Після цього вона з'явилася в таборі один раз: на вимогу заступника директора, вона віддала свою зарплатну картку. Для чого забирати зарплатну картку у співробітника, якому не оформили звільнення, я не можу сказати. Це було в перших числах вересня, вона не може точно сказати, другого або третього вересня", – розповідає Чорний.

Що стосується обов'язків відповідної за пожежну безпеку, які формально повинна була виконувати Янчик, то захисник нагадав, що заступник директора табору повинен був провести з вихователькою інструктаж, проте не зробив цього. "За словами моєї клієнтки, її підпису під проходженням інструктажу немає. І я вважаю, що можна довіряти її словам", - зазначив адвокат.

Також захисник розповів, що на вихователя, яка не є спеціалістом в питанні пожежної безпеки чи спеціалістом в питаннях техніки, непідготовленого, не проінструктованого та ненавченого, відповідальність було покладено чисто формально. Крім того, після її звільнення, нікого не призначили відповідальним за протипожежну безпеку.

"Ми будемо чекати пожежно-технічної експертизи. Тобто що було причиною. Але навіть у приписі вказано, що вона не виконала вимог припису, що потягнуло за собою цю трагедію. Я впевнений, що причиново-наслідкових зв'язків між виконанням чи не виконанням нею своїх обов'язків і трагедією немає", - заявив Чорний.

За словами адвоката, перший шок у Наталі вже минув, проте вона беребуває у пригніченому стані. "Вона розуміє, що її намагаються зробити винною у всіх смертних гріхах. Моральний її стан зараз в нормі, ми відмінно попрацювали. Вона зараз відновлює хронологію всіх подій погодинно", - розповів Чорний.

Так чи інакше, але питання до рішення суддів зокрема, а також до того, чи обгрунтовано винуватити в усьому саме Янчик, у громадськості виникли. На захист дівчини – принаймні, інформаційний – стали громадські діячі, депутати різних рівнів.

Першим про свою підтримку заявили нардепи Мустафа Найем та Геннадій Чекіта. Вони заявили, що готові взяти виховательку на поруки. Це саме вирішила зробити й депутат Одеської міськради Ганна Позднякова. "На мою думку, той запобіжний захід, який обрали судді для жінки, неадекватний. Так, її посада несе відповідальність і, звичайно, кримінальну, проте обраний запобіжний захід в мене викликав протест", - розповіла вона кореспонденту Depo.Одеса.

Депутат зазначила, що в Україні нерідко у якості запобіжного заходу для вбивць-рецидевістів обирають домашній арешт, проте щодо дівчини, котра ніколи не потрапляла у коло уваги правоохоронців, прийняли таке суворе рішення.

Наразі відомо, що сторона захисту підготувала апеляцію, розгляд якої має відбутися на цьому тижні. На сьогоднішній день конкретна дата розгляду справи ще не призначена. Олексій Чорний повідомив кореспондентові Depo.Одеса, що є дуже великі шанси на те, що апеляційний суд скасує рішення про запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. "Наразі ми згодні на інші запобіжні заходи, але не такий крайній, який було обрано. Для нього не було жодних підстав", - зазначив адвокат.

Слід зазначити, що не всі підтримали такий дружний захист Янчик. Наприклад, медіа-експерт Зоя Казанжі вважає, що за рахунок виховательки дехто просто вирішив провести свою піар-компанію – а таке цілком можливо. Втім, попри всі суперечки, поки що виникає зовсім інше серйозне питання: чому окрім директора і Янчик – а їхнє затримання було, напевне, неминучим навіть із суто формальних причини – у правоохоронців досі не виникло питань до тих, хто замовляв і будував ці пожежо-небезпечні корпуси, монтував дорогу, але геть недієву пожежну сигналізацію і, врешті решт, приймав таку "роботу", знаючи, що далі в цих потенційно смертельних "зрубах" – між іншим, геть не характерних для степової Одещини – далі житимуть кілька десятків дітей. Тож поки що все скидається на те, що головною винуватицею трагедії таки зроблять 23-річну Янчик. А дорослі й поважні "дяді", які фактично прикрилися нею, лишаться на волі і надалі почуватимуться вільно і впевнено.

А варто нагадати, що згідно з інформацією порталу "Наші гроші", чиновники Труханова "розпиляли" тендери "Вікторії" і накупили дорогих автівок на 2,3 мільйона. Мова про Управління капітального будівництва Одеської міської ради, яке 15 вересня за результатами тендеру замовило ТОВ "Автогруп Одеса" легкові автомобілі на загальну суму 2,31 млн грн. Управління очолює Борис Панов. Саме воно у 2016 році освоїло 11,08 млн грн. на додаткових роботах по реконструкції одеського дитячого табору "Вікторія", серед яких були роботи і по встановленню автоматичної пожежної сигналізації, яка в підсумку не працювала... Висновки робіть самі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса