Півнячі бої по-одеськи: Як депутати розвалювали фракції та лишали мандатів в 2017 році
Рік Півня в Одеській області не зміг обійтися без бійок та скандалів
Рік, що минає, став роком розколу фракції "Опоблоку" у міськраді, чисток у рядах "Самопочі" та "Блоку Петра Порошенко" (команди Саакашвілі) та загрози мерству Геннадія Труханова після трагедії в таборі "Вікторія". Суттєвих змін у політичних розкладах міста не сталося, але багато подій, все ж таки, змінили картину світу для одеситів. Як саме, дізнавалося Depo.Одеса.
Хитке крісло мера
Головним питанням року було: чи покине мерське крісло Геннадій Труханов після трагічної пожежі в дитячому таборі "Вікторія", під час якої загинули три дитини. Посадовцю пощастило. Як то кажуть, не було б щастя, так нещастя допомогло меру утриматися на посту: якщо б за короткий час не спалахнув склад з боєприпасами під Вінницею, то, напевне, Труханову було б непереливки. Але не сталося. Мер залишається улюбленцем долі та вміє вибиратися з будь-яких халеп.
Мер Одеси Геннадій Труханов був справжнім улюблинцем долі
Фото: Думська
Активні, як зазвичай, одесити вимагали відставки мера та навіть штурмували міськраду, але столичні чиновники, відірвані від одеських реалій, до справи не підключилися, тож міський голова зміг залишитися.
Незважаючи на численні схеми, які викрили в "Вікторії", Труханов позбувся тільки віце-мера Зінаїди Цвірінько, якою не були задоволені депутати та деякі впливові сили міськради. Проте чиновницю не просто "попросили" піти з посади, а звільнили у зв'язку з виходом на пенсію та ще й виплатили грошову компенсацію за 44 календарні дні за невикористану відпустку. Звільнилася Цвірінько вчасно, на радість мера, бо за деякий час їй було оголошено про підозру. В облпрокуратурі тоді зазначили, що екс-віце-мер "під час роботи не вжила заходів щодо укладення договорів на обслуговування високотехнологічних сучасних систем пожежогасіння, а також сприяла заселенню дітей до комплексу, який фактично не був готовий до експлуатації".
Додамо, що судове засідання щодо обрання запобіжного заходу Цвірінько декілька разів переносили з різних причин, проте рішення у цьому питанні було врешті решт винесене: колишній заступниці Труханова обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Зінаїда Цвірінько (ліворуч) залишилася на волі
Фото: Думська
Інші чиновники – голова департаменту освіти та науки Олена Буйневич (яка не бачила численні порушення у таборі), начальник ДАБК Олександр Авдєєв (який узгодив фіктивні декларації про початок та закінчення будівельних робот), начальник управління капітального будівництва Борис Панов (який був замовником будівництва дерев'яних корпусів) та інші так і залишилися на своїх посадах. При цьому Олена Буйневич відразу після трагедії подавала заяву про звільнення, проте мер її не підписав. Не оголошено було їй і про підозру. Цей факт викликає здивування, бо саме вона очолює департамент освіти та науки, який мав контролювати роботу табору, в якому сталася трагедія.
Розвалений "Опоблок"
Цей рік став показовим у тому, як підбиралися кандидати в депутаті до списку "Опоблоку". Більша частина депутатів не просто не займала опозиційну позицію, а навпаки приєдналася до всіх партійних голосувань фракції мера "Довіряй справам". Це стало формальною причиною ворожнечі між депутатами та партійною верхівкою.
"Опоблоківці" більше не разом
Фото: Odessit.ua
"Фракція "Оппоблоку" продовжує свою роботу в міській раді!" - так голова опозиціонерів в одеській мерії Оксана Гончарук відреагувала одного разу на виступ свого однопартійця Олександра Орлова, який публічно заявив, що сама Гончарук і ще семеро депутатів фракції оголошені партією "поза законом".
А починалося все так. В червні першій хід зробила партійна верхівка на чолі з головою міської організації Олександром Орлова (колишній віце-губернатор, якого звинувачували у побитті євромайданівців 19 лютого 2014 року): від них надійшов лист на ім'я секретаря міськради Олексія Потапського, в якому керівництво фракції вимагало розпустити "Опоблок" в міській раді і виключити з його складу вісьмох депутатів – Оксану Гончарук, Ольгу Кулакевич, В'ячеслава Беженара, Дмитра Вішнякова, Віктора Новака, Дениса Коваля, Лілію Рогачко та Василя Ієремію. Причиною такого прохання вказувалося недотримання партійної дисципліни депутатами. Однак "вигнанці" з цим були не згодні. Вони заявили, що для виключення, згідно із законом, потрібно власне бажання самих депутатів, а його немає і не буде. "Нову фракцію без нас, вісьмох, Орлов не створить. Немає законного кворуму, який передбачає мінімум п'ять депутатів, а їх залишиться тільки чотири, - заявила Оксана Гончарук.
Фракція так і залишилася у мерії, проте без декількох членів
Фото: Odessit.ua
Джерела в "Опозиційному блоці" розповідали, що причиною "розборок" став внутрішній конфлікт між головою міської партійної організації та кількома депутатами з фінансових питань. Депутати не визнавали одіозного керівника та не підтримували його інтриг, а ще фактично "вижили" голову міської організації з фракції.
Цей конфлікт закінчився тим, що 26 липня Орлова виключили зі складу фракції "Опозиційного блоку" в міськраді. Слід за ним з фракції пішов Богдан Гіганов, а інші залишилися. Головою фракції стала Оксана Гончарук.
Конфлікти у "Самопомочі"
Фракцію "Самопоміч" в Одеській міськраді теж не минув конфлікт. Головними дійовими особами були депутати Олександр Борняков та Ганна Позднякова.
Почався конфлікт ще на початку 2016 року. Тоді "Самопоміч" виключила з фракції депутата міськради Олександра Борнякова. "Ми розглянули кілька фактів його діяльності – наприклад, подачу ним неповних і недостовірних відомостей в офіційних документах, неповагу до політичних конкурентів, а також ми врахували і перевірили інформацію, що надійшла про використання Борняковим політичної посади для реалізації власних інтересів. В ухвалі цього рішення ми керувалися цінностями політичної партії", - підкреслював депутат Павло Гайдай.
У фракції "Самопоміч" сталися зміни
Фото: bornyakov.com.ua
Але депутати не врахували маленький нюанс: без Борнякова фракція налічувала лише чотири людини і опинилася під загрозою розвалу. Але після того, як головою фракції стала Ганна Позднякова, конфлікт зійшов нанівець.
Після цього Гайдай зник, а потім склав повноваження. Його замінила Ольга Квасницька. В середині 2017 році повноваження склав і сам Борняков. Формальною причиною стало те, що депутат поїхав на навчання в Колумбійський університет (Columbia University) в Нью-Йорку для отримання ступеня Магістра державного управління. Його замінив Олександр Захаров.
Вигнання з облради соратника Саакашвілі і не тільки
В Одеській облраді конфлікти були не такі радикальні – мабуть, тому що збирається рада не часто, а все більше "забалакує" проблеми десятками звернень.
Ще під час головування в облдержадміністрації Михайла Саакашвілі його команду не дуже полюбляли в облраді. І після того, як Міхо втратив крісло, захиталися стільці і під його депутатами-однодумцями. Олеся Вітряного, депутата фракції "БПП", який підтримував екс-голову ОДА, після хвиль критики виключили з лав фракції. Після цього його позбавили і мандата депутата.
Олесь Вітряний втратив мандат депутата Одеської облради
Фото: Одеська облрада
За словами голови облради Анатолія Урбанського, Вітряного виключили через його "широкі політичні погляди". "Він спочатку був у "БПП", при цьому працював на "Батьківщину", а голосував як члени "Опозиційного блоку", - зазначив Урбанський.
Місце, що звільнилося, отримав наступний у списку "БПП", один з лідерів одеського "Євромайдану" осені 2013 року Олександр Остапенко.
Також зі скандалом в вересні облрада виключила депутата від "Відродження" Олексія Кобильникова зі складу комісії з моніторингу дотримання прав людини. Для того, щоб це зробити, довелося декілька разів переголосовувати рішення.
Сам Кобильников вважає це політичними репресіями та тиском. Він приводив різні аргументи на свою користь, навіть махав листом від голови одеського облуправління Національного союзу журналістів України Юрія Работіна з проханням залишити депутата у спокої.
На місце Кобильникова до комісії обрали депутата Івана Бойченка, яле його вже на наступній сесії почали критикувати. Справа у тому, що новий голова фігурує в справі про корупцію, і при цьому продовжує очолювати комісію. Додамо, що цього вірогідного корупціонера вже виключили з партії "Відродження", від якої він і очолив комісію. Таке рішення було ухвалене на засіданні президії партії 31 жовтня."Відродження" розглянуло звернення голови Одеської обласної парторганізації Василя Гуляєва і ухвалило рішення про виключення зі своїх лав депутата Бойченко з наступним формулюванням: "Порушення партійної дисципліни і статуту партії, а також дії, що дискредитують політичну силу". Тому найближчим часом і він може покинути керівну посаду.
Таким чином, в облраді, були достатньо серйозні зміни, але не такі серйозні та скандальні, як у місьраді. Що ж принесе наступний рік Собаки одеському політичному Олімпу, покаже час.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса