Пекельний рік для голів РДА на Одещині: Кадрова чехарда, наступ жінок та смерть на роботі

Рік, що минає, для Одещини став роком кадрової чехарди серед керівників районних адміністрацій: їх звільняли, призначали, вони подавали у відставку та помирали

З початку років президент Петро Порошенко підписав понад два десятки розпоряджень про звільнення та призначення керівників райдержадміністрацій на Одещині. Проте, попри активні ротації, чимало районів досі залишаються без затверджених у Києві керівників, що не додає політичної стабиліьності у цих регіонах. Depo.Одеса розбирався, які зміни відбулися у керівному складі в райдержадміністраціях регіону.

Першою "ластівкою" 2018 року, що "полетіла", став голова Березівської райдержадміністрації Геннадій Заболотний, щоправда, для нього райцентр, де він працював з 2015 року, став трампліном до нових досягнень – чиновника фактично не звільнили, а перевели до Києва, де він очолив Деснянський район столиці. З того часу минуло вже 11 місяців, проте Березівський район так і залишається без законного господаря – ним в статусі заступника керує Сергій Лоскутніков. Аналогічна ситуація склалася і у Савранському районі: тут голову РДА також ніхто не звільняв, просто багаторічний керівник Віталій Свічинський отримав посаду заступника голови Одеської обласної державної адміністрації. На даний час районом керує тимчасово виконуюча обов'язки Оксана Орел.

Проте більшість інших звільнень не були такими "благополучними". Найбільш скандальною стала ситуація із колишнім очільником Овідіопольського району Володимиром Левчуком. На одній з апаратних нарад керівник ОДА Максим Степанов став домогатися пояснень: чому чи не найбагатший район області не виконує бюджетний план. Колишній голова обласного архіву, який чомусь прийшлов до ОДА у камуфляжі, почав переводити стрілки на місто Чорноморськ, мовляв, воно не платить податки у бюджет району. Це розлютило Степанова, він нищівно розкритикував роботу Левчука та запропонував йому звільнитися. За певний час голова РДА таки подав заяву, яку президент швидко підписав.

В той же день свою посаду втратив голова Окнянської райадміністрації Олександр Безименко, щоправда, зараз він є головою Окнянської райради. На цей час президент не призначив нового очільника району, і обов'язки керівника райдержадміністрації виконує перший заступник Наталя Войцеховська.

Ще одним нестабільним районом протягом року був Татарбунарський. Завдяки тому, що на його території розташовано заповідник "Тузлівські лимани", у ЗМІ регулярно потрапляє інформація про зловживання чиновників, правоохоронців та місцевих "царьків". Все це викриває картину анархії та тотальної корупції, що царює на Татарбунарщині. Не виключено, що саме через це й були ухвалені кадрові рішення. Так, 1 червня президент України Петро Порошенко, перебуваючи із візитом на Одещині, прямо на території області підписав розпорядження про звільнення голови Татарбунарської РДА Олександра Кривенка. Чиновника прибрали через відверту корупцію та спроби не пустити інвестиції в район – з його вини зірвалося будівництво сонячної електростанії. "Сьогодні, через півроку, підприємство не те, що не розпочало будівництво, а навіть не отримало землю в оренду. Це сталося тому, що голова Татарбунарської РДА вважає неможливим укладати з інвесторами договір про оренду. Якщо чиновники на місцях дозволяють собі перешкоджати інвестуванню, то ми не маємо затягувати з прийняттям відповідних рішень", – зауважив тоді президент та розчерком пера відправив Кривенка геть, тобто, у відставку. Нового господаря Татарбунарщина отрмала лише у наприкінці вересня – Петро Порошенко своїм розпорядженням перевів очільника Подільської РДА Руслана Пітака до Татарбунар.

Заткнувши "діру" у проблемному районі, президент до цього часу не вирішив, власне, проблему Подольського району: тут і досі немає законного очільника. Обов'язки голови тимчасово виконує Світлана Назаренко.

Також зі скандалом звільнили голову Ренійського району Петра Дамаскіна. На цю посаду він був призначений у липні 2017 року. Приблизно за місяць до звільнення очільник Одещини Максим Степанов запропонував голові РДА звільнитися самому. На думку голови Степанова, Дамаскін нічого не робив для вирішення питань легалізації зарплат і сплати податків. Зараз район у статусі тимчасово виконуючої обов'язки РДА керує Ірина Самойлюк.

Останнє звільнення голів РДА на Одещині сталося зовсім недавно – 7 грудня Петро Порошенко підписав розпорядження про звільнення голови Тарутинської РДА Івана Кюссе із формуліровкою "згідно з поданою ним заявою". Обов'язки керівника райдержадміністрації виконує перший заступник Олена Сілоч.

Взагалі, станом на сьогодні, перші заступники або керівники із додаванням "т.м.о." очолюють вісім районів, тобто кожний третій район не має справжнього господаря. В одному випадку є поважна причина – 16 листопада очільник Захарівської РДА Ігор Стебловський помер, не витримавши двобою із важкою хворобою. До нового призначення обов'язки голови району виконує перший заступник Віктор Скрипник.

Нових голів на Одещині, за розпорядженнями президента, отримали п'ять райдержадміністрацій. Окрім Татарбунарської, куди, як згадувалося вище, перевели голову Подільської РДА Руслана Пітака, новопризначеними керівниками стали наступні управлінці: Геннадій Гладенький, який раніше був головою Кодимської райради, очолив Кодимську РДА; головою Кілійської РДА стала Наталя П'ятун, яка до цього працювала директоркою "Кілійського профліцею"; влітку нового голову, а саме Василя Самокиша, отримала Біляївська РДА. Крім того, В'ячеслав Райчев очолив Великомихайлівську РДА.

Слід зазначити, що серед голів РДА вже третину складають жінки, які поступово "захоплюють" владу в регіоні: вони панують в 10 з 26 районів. Причому в Миколаївському та Ренійському районі добродійки взагалі посунули чоловіків – там жінки і заступники, і керівники апарату райдержадміністрацій.

Фото на головній: pixabay.com

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса