"Громадський бюджет" Одеси: Чи треба місту "фільтр" з соратницею Ківалова
Одесити вирішують, що треба зробити для міста в першу чергу. Наразі триває збір підписів за подані проекти, гроші на реалізацію яких підуть з "Громадського бюджету"
"Громадський бюджет" – це не чисто одеський проект, такі проекті є у багатьох містах України, але для нас це новий вид планування витрат державних коштів. Створення цього бюджету проводиться відповідно до чинного законодавства, а саме до Бюджетного кодексу України.
За виділені кошти здійснюється фінансування заходів, виконання робіт та надання послуг, визначених безпосередньо членами територіальної громади та оформлених відповідно проектних пропозицій, які стали переможцями конкурсу. Розпорядження про "Громадський бюджет" Одеси було підписане мером міста Геннадієм Трухановим 10 квітня цього року.
Нині проект вийшов на фінішну пряму. Протягом липня одесити через електронне голосування вибиратимуть кращі з 178 громадських проектів, що пройшли сито комісії, яку сформовано міською владою. На ці проекти буде витрачено 100 мільйонів гривень з міського бюджету. Однак вже зараз можна прогнозувати, що "Громадський бюджет" матиме медичний присмак і, можливо, політичний.
Сенс проекту "Громадський бюджет" досить простий. Будь-який одесит може запропонувати місту реалізувати свої ідеї для поліпшення соціальної, економічної чи культурної інфраструктури. Для цього потрібно було лише правильно документально оформити свою ідею у вигляді проекту і зареєструвати його на сайті citizen.odessa.ua. Також треба заручитися підписами 50 громадян міста. Основна умова полягає в тому, щоб проект був важливим для Одеси. Вирішити, чи він важливий, мають самі одесити шляхом електронного голосування, яке почалося наприкінці червня і триватиме до 28 липня.
Кожний городянин мав можливість до 24 червня через систему BankID, код ЄДРПОУ або скан-копії документів створити на сайті свій електронний кабінет. Електронна система дозволяє відслідковувати статуси розгляду, голосування та реалізації. Одна людина мала можливість подати не більш двох проектів. Проголосувати ж можна за п'ять різних проектів. Міський голова Геннадій Труханов натякнув, що тепер стане зрозуміло, хто з одеських громадських активістів "справжній".
Втім, до того, як одесити мали можливість почати голосувати, документально оформлені ідеї щодо поліпшення життя громадян пройшли попередню стадію: відбір комісії, яку було сформовано міськвладою.
Скандального відтінку проект "Громадський бюджет" набув із самого початку - з моменту презентації 19 квітня. Анонсів презентації не було, розпорядження мера про склад комісії, хоч і було підписане 10 квітня, але опубліковане тільки в день презентації.
Керівником комісії став віце-мер Павло Вугельман, а його заступниками - голова промерської фракції "Довіряй справам" Олег Бриндак і секретар міськради Олексій Потапський. Опозиціонери міської влади запротестували: "фільтр" з комісії проекту не потрібний, долю суспільних ідей вирішуватимуть не одесити, а чиновники на Думській.
Проте, комісія продовжила роботу. До неї також увійшли громадські активісти і чиновники мерії від різних політичних сил. Є там і соратниця нардепа Сергія Кивалова Світлана Осауленко з його "Морської партії України", і колишній заступник очільника ОДА (2013-2014 рр.) Олександр Орлов, який представляє "Опоблок". Також до складу комісії входить координатор регіонального центу компетенції державного підприємства "Прозорро" Сергій Сарафанюк та інші. Взагалі комісія складається з 15 осіб.
Загалом було подано 223 пропозиції. Комісія дала "зелене світло" 148 з них. Серед тих, що відсіяно - ідеї різного характеру: від створення каналізації мікрорайону "Куяльницький" до зведення 10-метрової статуї Ісуса Христа в парку Перемоги.
Ліміт фінансування проектів складає від 200 тис. до 5 млн грн. Загальна сума ідей, які подані на голосування, в декілька разів перевищує бюджет програми. А відтак, фінансування отримають лідери рейтингу голосування - кілька десятків. В абсолютному лідерстві на сайті зараз медичні проекти. З них переважна більшість пов'язані з придбанням обладнання та рішенням інфраструктурних завдань в конкретних медичних установах. Наприклад, на голосування внесені три проекти, які пов'язані з пологовим будинком № 2. Навіть керівники комісії нарікають: ідею суспільного бюджету не можна зводити лише до підтримки охорони здоров'я, а закупівля медичного обладнання суперечить власне змісту проекту. До того ж, обсяги фінансування представлених медичних проектів практично у всіх випадках дорівнюють встановленому ліміту в 5 мільйонів гривень.
"Ми просто ризикуємо перетворитися на орган, який займатиметься закупівлею медичного обладнання. Для цього в місті діють окремі програми і виділено фінансування... Враховуючи можливості адмінресурсу, коли на прохання головного лікаря весь персонал лікарні проголосує за цей проект, ми можемо зіткнутися з тим, що більшу частину зі 100 мільйонів гривень заберуть собі медики", - поскаржився сам голова комісії Павло Вугельман.
Однак, лікарі не бачать в цьому нічого поганого. "Одеська медицина в технічному плані недофінансована. Медики сьогодні проявили соціальну активність", - переконує головлікар Одеського пологового будинку № 2 Максим Голубенко.
Наразі лідером рейтингу є саме медичний проект про закупку цифрового комп'ютерного маммографу для проведення обстежень грудної залози. Цей апарат пропонують придбати для міської поліклініки №6. Бюджет проекту складає 4,95 млн грн.
На другому місці - проект, автор якого пропонує майже за 3 млн грн встановити сонячні колектори та теплові насоси на дах дитячої поліклініки №6. Замикає трійку лідерів рейтингу пропозиція створення біля цієї ж дитячої поліклініки спортивно-ігрового комплексу.
Чималу частину складають освітні та спортивні проекти. Це, наприклад, утеплення школи №81 або будівництво та благоустрій спортивного комплексу на території Одеського ЗНК №56. Також представлені ідеї, які стосуються комунальної інфраструктури, соціальних і культурних питань. Серед тих, що викликали суперечки – проект "Місто без пилу", який передбачає знизити вміст пилу в одеському повітрі шляхом створення на відкритих ділянках землі декоративних газонів, гравійного покриття і встановлення відкритих бетонних решіток. Бюджет цього проекту складає все ті ж 5 мільйонів гривень.
Одне з проблемних питань стосувалося прозорості реєстрації та процедури голосування. У мерії було проваджено додаткові обмеження: реєструватися і працювати можна тільки з одної ІР-адреси для кожного конкретного користувача. Крім того, для протидії сервісу VPN доступ до сайту оновлюється кожні півгодини.
Ще одне питання - реалізація "Громадського бюджету". "Департамент (Департамент економічного розвитку, - Ред.), який є розпорядником коштів в цьому напрямку, організовує торги через систему Prozorro і визначає підрядника. Якщо ініціативна група хоче самостійно реалізовувати, то її підрядник може також вийти на загальний конкурс", - зазначив директор департаменту інформації та зв'язків з громадськістю Одеської міськради Андрій Сиваш.
Таким чином, відзначають критики, проекти реалізовуватимуть все ті ж чиновники через відпрацьовані тендерні процедури. Виходить, ідеї належать громадськості, а реалізовано їх буде, в основному, міською владою. Втім, точну картину буде зрозуміло вже в серпні. Питання ще в тому, хто від цього отримає політичні дивіденди. Наприклад, відразу після презентації "Громадського бюджету" 19 квітня радник мера Сергій Дубенко розмістив в мережі ролик, де в кінці презентації містилося гасло партії мера "Довіряй справам". Після негативного суспільного резонансу гасло прибрали, але осад, як то кажуть, залишився.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса