Плата за старість: Чому вартість життя в одеських халабудах прирівняли до хоромів
У листопаді мешканці аварійних будинків отримали платіжки, в яких вперше за шість років з'явився розмір плати за послуги з утримання будинків
Послуги з утримання будинків - або квартплату - для мешканців аварійного та старого житла в Одесі скасували ще у 2011 році. Проте на засіданні виконавчого комітету Одеської міськради 4 жовтня поточного року було вирішено: платити повинні всі, незважаючи на те, у хоромах живе людина чи у халабуді, в якій і стіни валяться, і стеля ось-ось на голову впаде. Чинності рішення виконкому набрало 1 листопада. Depo.Одеса з'ясовував, скільки будинків в Одесі перебувають у аварійному стані, та в яку копійку обійдеться тепер життя в них.
Пільги з квартплати - поза законом
Повернення квартплати пов'язане зі змінами в українському законодавстві: згідно з законом "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку", ЖКСи вже не є "балансоутримувачами будинків комунальної власності", вони тепер - керуючі компанії і конкурують з приватними структурами.
Окрім того, рішення виконкому, ухвалене у 2011-му, надавало пільги мешканцям аварійних будинків, тепер же такі пільги можна надавати тільки на підставі муніципальної програми, яку повинний схвалити Антимонопольний комітет. Це пов'язане з тим, що в серпні поточного року набрали чинності положення закону "Про державну допомогу суб'єктам господарювання", що ускладнило надання такої допомоги. Одеська мерія не збирається розробляти таку програму.
"Оті квартири, що нібито аварійні - вони вже давно приватизовані, і хай платять керуючим компаніям за ті послуги, що [їм] надають. Якщо це прибирання, то хай платять за прибирання, якщо є поточний ремонт, то хай буде поточний ремонт", - зазначив перший віце-мер Одеси Анатолій Орловський.
Пересип та центр руйнуються
Як повідомили Depo.Одеса в Департаменті житлового домогосподарства Одеської міськради, загалом в Одесі налічується 307 будинків в аварійному стані та 630 – у ветхому.
Найчастіше руйнуються старі будинки на Молдованці та на Пересипі. Проте падають стіни не тільки в будинках, які офіційно визнані аварійними, а й у таких, що за документами проходять як цілком нормальні для проживання. Нещодавно, наприклад, на вулиці Степовій частково обвалилася стіна будинкку №48, і без даху над головою залишилося чотири родини, хоча в мерії стверджували, що цей будинок не належав до аварійних. Що тоді казати про будівлі, які мають такий статус.
У будинку на Степовій, 48, що на Молдаванці, частково обвалилася стіна
Фото: УСІ
Одесити скаржаться, що будинки руйнуються, проте в мерії розводять руками та кажуть, що немає коштів на реставрацію аварійних будівель. У цьому році в жодному такому будинку не був проведений капітальний ремонт, щоправда, якісь косметичні роботи робили: підмазували фасади, лагодили балкони. Навесні на такий ремонт аварійних споруд мерія виділила 50 мільйонів гривень. Проте це аж ніяк не рятує будинки від руйнування.
Наприклад, у квітні цього року мешканці будинку на Катерининській, 55, не дочекавшись дій від місцевої влади, самі за допомогою пенопласту намагалися врятувати частину фасаду будівлі.
Будинку вже понад 150 років
Фото: 048.ua
Згідно з офіційними даними, найбільша кількість аварійних будинків, а саме 154, знаходяться у Суворовському районі, також у районі є 27 будівель, які офіційно визнані ветхими. Найбільше ж таких будівель у Малиновському районі - 362, а будинків в аварійному стані тут лише вісім. У Приморськом районі нарахували 247 ветхих та 143 аварійних будинки. У Київському районі - лише два аварійних будинки та жодного ветхого. За цією статистикою та сухими цифрами ховаються жахливі умови мешкання одеситів та загроза їхньому життю. І тепер за ці свої "хороми" люди будуть сплачувати додаткові гроші.
Сотні гривень за халупу
Розмір плати визначається для кожного будинку окремо, і на його розрахунок впливають чимало факторів: це і періодичність прибирання у загальних приміщеннях (наприклад, у парадній), і обслуговування систем комунікацій, і багато чого іншого. Загалом у "Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", затвердженому Кабміном, нараховується близько 20 різноманітних послуг, які повинні натавати мешканцям багатоквартирних будинків комунальники.
Як повідомили у Департаменті житлового господарства, найменший розмір сплати за послуги управління житловими будинками сплатять жителі по вулиці Отамана Чепіги, 15, а саме 0,98 грн/м кв., а найбільше – по вулиці Адмірала Лазарєва, 18 – 4,77 грн/м кв. Тобто якщо квартира має площу 40 "квадратів", то хочеш, не хочеш, а півтори-дві сотні щомісяця сплатити доведеться. Для порівняння, мешканці звичайної "хрущовки", в якій і стіни не падають і цегла не летить на голову, нерідко платять менше, ніж у "хоромах" на Адмірала Лазарева – приблизно 4-4,50 грн за квадратний метр.
Варто також зазначити, що станом на кінець серпня поточного року заборогованність населення Одеси за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій становить 165,4 млн грн. Люди не поспішають розраховуватися з боргами. Тож і мешканці аварійних будинків, які довгі роки за їхнє утримання не платили, також навряд чи побіжать мерщій сплачувати за метри житла, що руйнується.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса