Не мовчи: Куди звернутись в Одесі постраждалим від домашнього насильства

В Одесі розроблена широка мережа допомоги постраждалим від домашнього насильства, яка надається і стаціонарно, і в онлайн режимі

Ольга Циктор

В Одесі стартувала міжнародна акція "16 днів проти насильства". Цьогоріч проблема постала особливо гостро. Від початку карантину в Україні кількість випадків, пов'язаних з домашнім насильством, зросла удвічі. Сам карантин тому не є причиною, проте він посилив інші чинники. Страх за своє здоров'я, невідомість, тривале перебування на одній території в умовах ізоляції, фінансова криза – всі ці фактори можуть вилитись в агресію в різній формі. Портал Depo.Одеса нагадує, куди в Одесі постраждалі від домашнього насильства можуть звернутися по допомогу. 

В поліцію

Нехай банально, але так. Найперше, куди варто звернутися постраждалій особі – до поліції. Протягом останнього року поліціянти набагато серйозніше стали реагувати на подібні виклики. Зокрема, завдяки сформованій спеціальній групі "Поліна" – поліція проти насильства. Коли громадяни звертаються з питанням домашнього насильства на лінію "102", оператор одразу скеровує групу "Поліна" на виклик. На місці працівники можуть, за потребою, забезпечити надання медичної чи психологічної допомоги, забезпечити тимчасовий притулок чи можливість безпечно його дістатись. Якщо домашнє насильство було пов'язане з вчиненням шкоди здоров'ю постраждалої особи, або була така загроза, поліціянти можуть затримати кривдника. Також правоохоронці можуть виписати тимчасовий заборонний припис, котрий обмежить будь-яку комунікацію агресора з постраждалим на певний час. 

Національна гаряча лінія з питань протидії домашнього насильства 

Анонімно, безкоштовно та цілодобово постраждалі від домашнього насильства можуть отримати підтримку та допомогу на "гарячій" лінії. Поради щодо того, як себе поводити, куди звертатися, юридична та психологічна консультації будуть надані конфіденційно. Лінія корисна на стадії запобіганню домашньому насильству. Також більшість звернень, що фіксуються, стосуються допомоги при психологічному насильстві. 

Отримати консультацію фахівців Національної гарячої лінії можна також за:

  • мобільним телефоном: 11-61-23

  • мобільниим та стаціонарним телефонами 080-050-03-35

  • скайпом: lastrada_ukraine

  • онлайн-зверненням на сайті https://la-strada.org.ua/ucp_mod_support_ask_1.html

  • електронною поштою info@la-strada.org.ua

  • месенджером ГО "Ла Страда-Україна"

Інші корисні номери

• Служба у справах дітей Одеської міської ради – 797-29-79, якщо від насильства страждають діти, або діти стали його свідками;

• Центр соціальних служб Одеської міської ради –784-92-67, тут нададуть юридичні, психологічні, соціальні послуги, консультації та необхідну допомогу;

• Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – 726-14-45, 726-14-44, тут нададуть юридичний супровід, допоможуть скласти позовні заяви до суду про притягнення кривдника до відповідальності, розлучення, поділ майна, позбавлення кривдника батьківських прав і подібне. 

Центр допомоги постраждалим від насильства жінкам

Такі центри є двох типів – денні та стаціонарні. Денний центр в Одесі можна знайти за адресою Педагогічна, 24, або за телефонами:

  • +38 048 770 14 57

  • +38 048 705 54 12 

  • +38 048 705 54 13

Сюди постраждалі можуть звернутися та отримати допомогу протягом дня. У завдання центру входить консультаційна робота, проведення семінарів, тренінгів, роз'яснення прав, юридична та психологічна допомога. Також фахівці центру зможуть допомогти в написанні заяв до відповідних органів. 

Стаціонарні центри

Стаціонарні центри – притулки, де можна отримати тимчасовий прихисток постраждалим жінкам і дітям від домашнього насильства. Перебувати тут жінка з дитиною може до трьох місяців, в окремих випадках проживання можуть подовжити до шести місяців. Ти, хто звернувся до денного центру особисто або телефоном, фахівці проконсультують щодо подальшої можливості розміщення в такому стаціонарі. В Одесі він теж є, але в цілях безпеки постраждалих, інформації щодо його розташування немає у відкритому доступі. 

Стаціонарний центр працює в Одесі й в умовах карантину. Він розрахований на поселення там до 14 жінок. При заселенні варто мати довідку про стан здоров'я та наявність ГРВІ.

Найгірші вороги потерпілих від насильства – це почуття провини, безпорадності й сорому. Якщо хтось намагається їх нав'язати, ба більше, соромить, звинувачує, говорить про необхідність "терпіти й змиритися", варто припинити таке спілкування. Сьогодні багато хто готовий надати допомогу постраждалим від домашнього насильства – варто лише звернутися.

Читайте також:

В оселі з ворогом: Як запорізькі поліцейські зупиняють домашнє зло

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса