Як таємні "борці із МАФами" стали особистою армією Труханова

В переліку повноважень одеської "муніципальної охорони" - досить значний список від охорони порядку до демонтажу незаконних конструкцій. Але найкраще їм поки що вдається "не пущати" до мерії "зайвих" людей

Як таємні "борці із МАФами" стали особис…

Співробітники департаменту муніципальної безпеки Одеської міськради і підлеглого йому КП "Муніципальна охорона" з моменту створення викликали більше питань, ніж дали згодом відповідей про необхідність існування такої структури на службі у мера.

Коли орган створювався, в мерії казали, що "муніципали" патрулюватимуть місто і боротимуться з незаконною торгівлею і будівництвом. Проте насправді одесити часто бачать цих охоронців тільки на громадських заходах, коли є потенційна загроза чинній міській владі. За це у місті їх прозвали "особистої армією Труханова". Depo.Одеса з'ясовував, що ж це за "гвардійці", за спинами яких ховаються місцеві чиновники, та у яку копійку вони обходяться одеситам.

Квазі-орган влади

Департамент муніципальної безпеки був створений влітку 2014 року, відразу після виборів мера, коли до влади прийшов Геннадій Труханов – людина, що розбирається в охоронній справі. У ЗМІ, в тому числі у фільмі-розслідуванні "Громадського телебачення", багато говорилося про темне минуле мера з моменту створення охоронного агентства "Капітан і Ко", яке колись і очолював Геннадій Труханов. Зокрема, йдеться і про російське громадянство нинішнього мера, і про причетність до низки офшорних фірм на Британських Віргінських островах, які, в свою чергу, контролюють понад два десятки підприємств в Україні. Тільки за 2015 рік пов'язана з ними група "РОСТ" отримала бюджетних коштів на ремонти доріг на 270 млн грн в Одесі та Києві. Загалом за останні чотири роки група "РОСТ" заробила на державних тендерах понад 2 мільярди гривень.

Повернемося до "Муніципальної охорони", та департаменту муніципальної безпеки, якій підпорядковується це комунальне підприємство. Проект про створення структури був опублікований на сайті мерії 23 серпня 2014 року і без будь-яких громадських обговорень винесений на сесію через чотири дні. "За" проголосували більшість депутатів. Тоді в ЗМІ і муніципалітеті говорили про те, що орган буде охороняти спокій міста в непростий час, але в кулуарах Департамент називали можливістю легалізувати необхідні охоронні структури, надавши їм офіційного статусу. Створити свій поліцейський орган - муніципальну поліцію, напевне, мрія кожного, хто при владі.

Менш ніж за рік, в квітні 2015 року, було сформовано нове комунальне підприємство "Муніципальна охорона". Воно вельми непогано "влаштувалося": їм закупили форму єдиного зразка та спецзасоби, забезпечили транспортом, а також анонсували зарплати в районі 7-8 тисяч гривень. Щоправда, на сайтах з пошуку працівників розміщені оголошення про вакансії у КП "Муніципальна охорона", в яких вказана зарплата в 4300 гривень. При цьому в описі вакансії є пункт, що можливі підробітки.

Незабаром для нових та старих працівників комунального підприємства закуплять нову форму: на Prozorro вже відбулися тендерні торги на визначення компанії, яка одягне муніципальних бійців. 175 комплектів одягу обійдуться місту майже у два мільйони гривень. Судячи з переліку, охоронців готують не тільки до зими, але й до наступного літа: їм закуплять костюми літні, куртки демісезонні, кепки, футболки, ремені, шеврони, берці та берці зимові, а також зимові костюми, куртки, шапки та рукавички. Не вистачає тільки трусів та шкарпеток для повного комплекту.

Однак, судячи з усього, проблеми з кадрами у мерії є. Так, згідно з даними судового рішення про накладення штрафу на підприємства від Фонду соцзахисту, муніципальна охорона працевлаштувала не двох інвалідів, як вимагає законодавство, а тільки одного.

У документі зазначена загальна кількість співробітників - 46. Тобто третина від кількості що закуповується форми - нагадаємо, муніципалам закуповують 175 комплектів одягу. Судячи з цього мерія планує набрати ще не менше сотні нових "гвардійців" для охорони команди Труханова.

Додамо, що менш ніж за рік муніципали отримали ліцензію на охоронну діяльність 1-го рівня від Міністерства внутрішніх справ. Таким чином, вони можуть мати при собі спецзасоби (газові балончики, кийки), патрулювати вулиці, охороняти адмінбудівлі та забезпечувати безпеку чиновників.

Те, що вони це можуть, добре видно під час будь-якого мітингу перед будівлею міськради або під час сесійного засідання. Втім, для самих непривабливих завдань в мерії структуру формально не використовують. Так, журналіста Юрія Дяченка з великої сесійної зали під час погоджувальної ради виносили люди в цивільному. Хоча немає ніякої гарантії, що це не співробітники муніципальної охорони, яким всі одесити так чи інакше "скидаються" на зарплати.

На 2017-2019 рік охоронці запросили фінансування в рамках спецпрограми "Безпечне місто Одеса" 70 млн грн. Поки що їм виділили лише 9 млн, але із застереженням начальника міського департаменту фінансів Світлани Бедреги, що "інші витрати будуть розглядатися при обгрунтованих розрахунках". Вочевидь, розрахунки таки провели, бо не тільки одяг на два мільйони закуповують, а й спеціальне обладнання для відеоспостереження на 30 млн.

Загалом кожен муніципальний охоронець місту обійдеться в 63 тисячі гривень.

"Великий брат" відстежить кожного

Тепер трохи докладніше про цей 30-мільойнний тендер на закупівлю відео- і аудіообладнання. Згідно з документацією, система має взаємодіяти з аналогічними системами поліції і СБУ, а також швидко обробляти відеодані в разі надзвичайних подій, впізнаючи обличчя та номера машин.

Вона буде складатися з низки вузлів, а також моніторингових центрів поліції і комунального підприємства "СМЕП" (Спеціалізований експлутаціно-монтажний підрозділ). В майбутньому вона зможе не тільки шукати злочинців, а й фіксувати ДТП, непрацюючі світлофори та виконувати інші завдання. Але за необхідності апаратура може допомогти муніципалітету в найрізноманітніших завданнях - наприклад, вистежити ту чи іншу людину або транспортний засіб. Ось захоче "конкурент" партнерів мерії зустрітися з чиновником, попалиться на камерах і відповідасть перед босом.

Від проїзду на узбережжі до розгону мітингувальників

В цілому, муніципальні охоронці отримали таку кількість повноважень, що всі інші управління можна скоротити вдвічі. Вони контролюють установку МАФів і торгівлю, стежать за виконанням правил благоустрою, ремонтом будинків і тротуарів, ліквідують стихійні звалища, змінюють люки, демонтують юніпаркери, встановлюють пандуси, взимку прибирають сніг, демонтують самобуди і борються з незаконним захопленням землі. Також вони контролюють проїзд автомобілів на Трасу Здоров'я.

Мерія любить піарити своїх охоронців на офіційному сайті та "співати" їм дифірамби: частенько на електронному "рупорі" міськради можна побачити матеріали про знесення муніципалами юніпаркерів, МАФів та про іншу бурхливу діяльність. Але є ще одне повноваження, з найцікавіших: "муніціпали" стежать за реєстрацією цивільних формувань і налагоджують зв'язки з громадськими діячами.

Найскандальніше ж і найвідповідальніше їх повноваження - організація пропуску в міські будівлі. Щоправда, за час роботи у цієї структури було чимало конфліктів, навіть відкрито кілька кримінальних справ щодо перешкоджання пропуску в мерію і громадським діячам і журналістам, з якими вони наче як мають налагоджувати стосунки.

Особиста "армія" Труханова

За невеликий час роботи у громадськості накопичилося чимало запитань з приводу кадрових питань. Так, 9 вересня минулого року в ході спецоперації СБУ був затриманий головний спеціаліст департаменту муніципальної безпеки Максим Воробйов, який разом з іншими посадовими особами залякував і шантажував торговців рибою, що продавали її в невстановленому для цього місці. За "кришування" незаконної торгівлі Воробйов і співтовариші вимагали 5-10 тисяч гривень щотижня.

Інший приклад навів громадський діяч Григорій Козьма. Він нагадав, що в минулому році в департаменті муніципальної безпеки начальником відділу взаємодії з правоохоронними органами, громадськими формуваннями та охоронними структурами вважалася Пархоменко Юлія Валеріївна, яка в порушення Закону України "Про запобігання корупції", поєднувала свою посаду в департаменті з посадою президента громадської організації "Фонд розвитку міста Одеси", який очолює досі. Даний фонд фінансував і продовжує фінансувати деякі заходи, пов'язані з благоустроєм міста, зокрема реалізацію дизайн-проектів російського суб'єкта господарювання ТОВ "Студія Арт. Лебедєва".

У одеських громадських діячів накопичився досить багатогранний досвід спілкування з її бійцями. Одним з перших "під гарячу руку" охоронців потрапив громадський працівник Владислав Балинський.

10 квітня 2015 року він з соратниками прийшов на сесію Одеської міськради, щоб вимагати у депутатів визнання Росії країною-агресором. У залі почалася бійка, "муніципали" виштовхали його із залу, скрутили і побили.

"Ми проводили флешмоб, дістали сміттєві пакети. Зазначу, що це була мирна акція, ми не заважали депутатам і не втручалися в їхню роботу. Нас почали відтісняти, мене витягли з залу через задні двері, виштовхнули в коридор, де не було камер відеоспостереження, і побили вп'ятьох", - розповідав тоді Балинський.

Та сесія запам'яталася і журналістам. Співробітники ЗМІ близько години чекали на "барський" дозвіл біля закритого турнікета на вході. "Муніципали не пускали громадських діячів, і нас з ними заодно. На вході утворилася тиснява, охоронці почали вимагати, щоб всі, хто захоче зайти, обов'язково отримали одноразові перепустки. Але жінка, яка їх у віконці виписує, кудись пішла. Це було просто знущання, ми з моїм колегою, оператором з телеканалу "Круг" Женею Войтенко, просто перелізли через турнікет і пішли працювати на сесію. Нас спробували затримати, Женю схопили за руки, мало не закінчилося бійкою", - розповів кореспондент Костянтин Гак.

Останній конфлікт стався зовсім недавно, 20 вересня, коли проводилася чергова сесія міськради. Громадські діячі та журналісти намагалися потрапити у будівлю мерії. Внаслідок тисняви і перешкод травми отримала низка одеситів та правоохоронців. Найцікавіше, що муніципальна охорона не пропускала журналістів, проте спокійно впустила деяких молодиків, а інакше кажучи, "тітушок", які охороняли будівлю. Зараз активісти з'ясовують особи цих "товаришів", які так вільно потрапляють у мерію, 16 з них вже відомі.

"Серед тих, хто за гроші згодився порушувати права громадян, виявлено компаньйона депутата міськраді від "Опоблоку" Вишнякова, декілька представників охоронної структури "Гепард", начальника охорони мережі супермаркетів "Ідеал" та "Точка", групу "друзів-тітушок" з села Великодолинське, один з яких - фанат Путіна", - пише у Facebook активіст Сергій Стерненко.

Хто керує "гвардією" муніципальної охорони

Слід зазначити, що за даними Мінюсту, зараз в Одесі діють дві організації з однією і тією ж назвою – "Муніципальна охорона". Перша структура є комунальним підприємством при Одеській міськраді, яке створене восени 2015 року. Основний вид діяльності - сфера охорони громадського порядку і безпеки. КП зареєстроване за адресою вул. Б. Хмельницького, 18, де розташований департамент муніципальної безпеки мерії. Директором підприємства є Володимир Кольчик, який до призначення на посаду був керівником Центру оперативних стандартів і методики підготовки Збройних Сил України. В нього була досить гарна зарплатня: за минулий рік він заробив 236 715 гривень, та, скоріш за все, відчутна військова пенсія, але її розмір він в декларації не вказав. Майна Кольчик за своє життя майже не нажив: він володіє лише 25% квартири в Миколаєві площею у 55 "квадратів". Ані автівки, ані інших цінних речей, якщо вірити декларації, в нього немає. Та й на банківських рахунках не густо – майже 46 тисяч гривень та 3,8 тисяч доларів.

Друга структура – громадське формування з охорони громадського порядку. Воно зареєстроване за адресою вул. Розкидайлівська, 67-а. Тут же "проживає" департамент транспорту і КП "СМЕП". Керує "тезкою" комунального підприємства Вадим Остапчук. Що стосується завдань, яке виконують члени громадського формування, то вони нічим не відрізняються від тих, що виконують працівники КП "СМЕП".

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme