Літо – сезон крадіжок: Як захистити речі на пляжі, гроші в маршрутці і квартиру від злодіїв

З відкриттям літнього сезону відбувається помітне збільшення крадіжок з квартир, грабежів на пляжі і в транспорті

Літо – сезон крадіжок: Як захистити речі…
Фото: pixabay.com

Забезпечити свій відпочинок і літній настрій просто, якщо слідувати основним правилам. Список рекомендацій від правоохоронців зібрала кореспондентка Depo.Одеса.

Топ-10 порад, як убезпечити квартиру

Влітку велика кількість квартир залишається без нагляду: одесити виїжджають відпочивати на дачу або їдуть за кордон на тривалий час, і злочинці поспішають цим скористатися. "Особливо "урожайним" часом для квартирних злодіїв вважаються святкові та вихідні дні і, звичайно, пора літніх відпусток і дачний сезон, коли господарів довго не буває вдома. Нерідко можуть "обчистити" квартиру і в будні дні в той час, коли господарі знаходяться на роботі", – кажуть в Управлінні поліції охорони в Одеській області.

Як правило, вибирають для скоєння крадіжок багатоквартирні будинки, в яких сусіди між собою малознайомі. Найчастіше на вибір квартири впливають зовнішні ознаки: наявність склопакетів, кондиціонерів, лоджій. В основному злочинців цікавлять гроші, ювелірні прикраси, техніка, апаратура, хутряний одяг.

Серед найбільш популярних методів потрапляння злодіїв до квартири: злом замку і підбір ключа, все частіше залазять до квартири через вікно та балкон, деякі, але їх зовсім мало, зламують або вибивають двері.

"Найчастіше квартирні крадіжки відбуваються там, де легше це зробити: коли слабкі вхідні двері, простенький замок, немає сигналізації, квартира розташована на першому або останньому поверсі без решіток на вікнах", – розповідають охоронці. 

Стовідсоткового захисту від квартирних злодіїв не існує, але є заходи, які допоможуть не стати їхньою легкою здобиччю.

1. Під'їзд – на ключ

Установка кодового замка у під'їзді зовсім не є гарантією того, що злодії, не знаючи секретного набору цифр, не зможуть потрапити у під'їзд, а потім і в оселю. У такому випадку буде більш ефективний не домофон, а звичайний замок, який відмикається ключем.

2. Вікна

Перед виходом з дому завжди необхідно перевіряти, чи закриті вікна. Це мало кого зупинить, але якщо поставити на пластикові вікна спеціальній пристрій, який може закриватися на ключ, можна.

3. Грати

Фото: pixabay.com

Випадковий злодій-"форточник" навряд чи полізе в заґратовану квартиру: забагато метушні. тож в певній мірі "домушників" це зупиняє. "Ми вирішили заощадити на решітках, хоча і живемо на другому поверсі. А потім ми за це поплатилися. Вночі до нас на балкон забралися злодії, пройшли спальню і вийшли через коридор, прихопивши ноутбук і сумки з грошима", – розповів Depo.Одеса постраждалий одесит Олексій, який проживає на селищі Котовського. За його словами, слідчі зафіксували крадіжку. Сам господар кварити відбувися легким переляком, проте невідомо, що б сталося якби, раптом би він прокинувся. Тому якщо є можливість, краще встановлювати кондиціонер та тримати вікна зачиненими.

4. Замки

Металеві двері, на жаль, не перешкода для злодіїв, якщо замки неякісні. Фахівці радять на металевих дверях у замку встановити броню, яка захистить його від висвердлювання. Крім того, двері краще обладнати двома замками різного конструкційного рішення. На думку фахівців, зловмисники можуть впоратися з будь-якими механізмами. Однак складні замки, тим більше кілька, змусять злочинців витратити на їхній злом додатковий час.

5. Сигналізація і відеоспостереження

Останнє може відлякати охочих незаконно проникнути до житла, а також допомогти правоохоронцям у разі крадіжки знайти злодіїв. Звичайно, все це – недешево: приблизно 5 000 грн коштує підключити сигналізацію, яка буде реагувати на рух, і 250 грн на місяць доведеться сплачувати за обслуговування, яке передбачає терміновий виїзд на місце злочину.

6. Подружитися з сусідами

Сусіди, з якими є певні стосунки, можуть доглянути за квартирою, коли господарі виїхали на деякий час. Також варто їх попросити забирати кореспонденцію з поштової скриньки на час відсутності.

7. Світло залишити включеним 

Щоб завжди, навіть під час відсутності, був "ефект присутності", варто залишати ввімкнене світло. Звичайно, лічильник нарахує певні кіловатти, за які потім доведеться заплатити, проте це може вберегти майно, яке коштує значно більше, ніж сума рахунку у платіжці. Можна також залишити включеним радіо.

8. Незнайомцям не розповідати про поїздку

Також не варто хвалитися дорогими покупками і високою зарплатою, не варто повідомляти у соцмережах про плани на тривалу поїздку.

9. Великі гроші і ювелірні вироби не зберігати в одному місці

Цінності, зазвичай, шукають у шафах під постільною білизною, у сервантах, книгах, одязі, вазах, у побутових приладах на кухні. Тому варто придумати таке місце, де дорогоцінне майно буде у більш надійному захисті.

10. Увага до деталей

Перш ніж проникнути до будинку, злодії часто проводять своєрідну "розвідку", щоб переконатися, що в квартирі нікого немає. Іноді вони залишають для подільників своєрідні "сигнали", малюючи ледь помітні знаки біля дверей. Так що варто звернути увагу, якщо біля входу з'явилися незрозумілі малюнки, яких раніше не було.

Відзначимо, що домушники спершу за жертвами стежать. Вивчають графік господарів. На справу йдуть і серед білого дня, коли власників немає вдома, і вночі, коли ті сплять.

У випадках, коли квартиру обікрали, неможна нічого чіпати, варто одразу ж зателефонувати до поліції.

"Пляжні жертви"

Найчастіше жертвами злочинців на міських пляжах стають діти і підлітки. Вони менш пильні і не стежать за речами, і цим успішно користуються пляжні злодії. Телефони, фотоапарати, планшети, гаманці, годинники, одяг і взуття – ось неповний список того, чого позбавляються мешканці та гості міста під час пляжного сезону. А коли на пляжі багато відпочивальників, знайти зловмисника майже неможливо.

Власне, саме і задля попередження крадіжок та швидкого реагування на злочини в Одесі і з'явився в цьому сезоні посилений патруль з поліцейських і нацгвардійців на основних одеських пляжах: Лузанівці, Ланжероні, Золотому березі і Аркадії. Нещодавно на одному з них затримали "гопстопщика", який намагався пограбувати іноземця.

Крадіжка на пляжі може статися будь з ким. 

"У першу чергу, відпочивальники не повинні залишати речі без нагляду, за своєю спиною. Також часто крадуть у тих, хто заснув або вживає спиртні напої на пляжах або тих, хто просить незнайомих доглянути за речами, поки самі йдуть купатися", - розповів начальник управління карного розшуку ГУНП в Одеській області Вадим Могила. Він радить не ходити на пляж поодинці, а завжди брати з собою родичів або друзів, купатися по черзі. Також не варто брати з собою великі суми грошей, техніку і надягати ювелірні прикраси.

Але є ще проблема – часто правоохоронці не можуть притягнути до відповідальності крадіїв, бо їхні жертви відмовляються писати заяву до поліції. За словами правоохоронців, саме це і стимулює в пляжних злодіїв відчуття власної безкарності. Тому в разі крадіжки експерти рекомендують все ж звертатися до поліції. Свої речі жертва навряд чи поверне назад, але це маленький крок, щоб убезпечити всіх відпочивальників у майбутньому.

Треба придумати, що робити з майном на час купання. Заховати гроші в темну пляшку від води, а телефон прикрити рушником – не працюють. Справа в тому, що пляжні злодії часто знаходяться зовсім поруч з жертвою впродовж тривалого часу. За кілька годин вони легко запам'ятовують, де відпочивальники залишили цінні речі і розуміють, як їх непомітно взяти. Приватні пляжі з платним входом також не вихід: злочинець може заплатити 100-200 гривень, якщо знає, що його "куш" складе в десятки разів більше.

Якщо все ж таки хочеться піти на пляж поодинці, а без телефону ніяк, єдиний вихід – ходити на пляжі на світанку. Як правило, там відпочивальник зустріне лише рибалок і плавців-"жайворонків". Злодії ж, як правило, починають діяти з 11 ранку до 5 вечора, коли через спеку у відпочивальників знижується пильність і обережність.

"Небезпечні маршрути": як вберегтися від кишенькових злодіїв

Повідомлення у соцмережах про те, що в одній з одеських маршруток був помічений кишеньковий злодій, що "працює" в парі, або "мати-карманниця", які не моргнувши оком, "обчищають" пасажирів, з'являються із завидною регулярністю. Буває, що у справі замішані навіть підлітки. Вони підсаджуються до пасажирів, витягають речі з кишень і сумок, а часом і з рук  у тих, хто задрімав.

Найчастіше крадії користуються переповненим транспортом. "Я їхала у забитій 242-й маршрутці, сумку тримала перед собою, але мене сильно штовхали двоє чоловіків. Коли вони вийшли на зупинці, я зрозуміла, що у мене вкрали 250 гривень", – розповіла Depo.Одеса одеситка Юлія. І таких випадків – безліч.

Ті, хто став жертвами крадіїв у маршрутках, оцінюють свої помилки та потім дають поради іншим, як не залишитися без грошей та телефоні. Наприклад, знімати рюкзаки зі спини під час поїздки у маршрутці, навіть якщо в транспорті небагато людей. "Повз мене ззаду терлися жінка з донькою, але я нічого не зрозуміла, тільки на зупинці вже побачила, що у мене вийняли гаманець з рюкзака", - говорить постраждала Наталія.

Відомі випадки, коли карманниці спритно відволікали увагу жертви, створювали "суперечку" між собою у маршрутці, і спустошували її сумку.

Відзначимо, що в Одесі у списку потенційно небезпечних – найпопулярніші маршрути №№127, 146, 242, 121, 145, 148, де штовханина не тільки у години "пік", і які курсують зі спальних районів до центру.

Щоб уберегтися від злодіїв, правоохоронці радять гроші носити у внутрішніх кишенях, телефон тримати в руці і уважно стежити за діями тих, хто "ненавмисно" притерся у салоні. А якщо помітили, що намагаються обікрасти, треба піднімати шум – злодії намагатимуться якомога швидше піти, перервавши процес вилучення гаманця з кишені.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme