Дізнатися про сірих бджіл та знайти варварів: В Одесу на Літературний фестиваль їдуть Іздрик, Бондар, Любка і Курков 

3 25 по 29 вересня в Одесі відбудеться 5-й міжнародний літературний фестиваль, у якому візьмуть участь 32 письменника з 9 країн світу

Дізнатися про сірих бджіл та знайти варв…
Фото: pixabay.com

Сайт Depo.Одеса дізнавався, яких відомих літераторів та поетів зможуть послухати гості фестивалю як на основній локації, у Будинку вчених, так в інших закладах. Зазначимо, що усі заходи  – безкоштовні. 

Відкриття фестивалю відбудеться 25 вересня о 18:00 у Будинку вчених. З вітальною промовою виступить швейцарський письменник, лауреат численних літературних та художніх премій Швейцарії та Німеччини, почесний доктор Фрібурського університету, член міжнародного ПЕН клубу Франц Голер.

Цього року серед запрошених авторів: Максим Біллер (Німеччина), Андрій Бондар (Україна), Юлія Верба (Україна), Марина Гримич (Україна), Дурс Грюнбайн (Німеччина), Дімітре Дінев (Австрія), Юрій Іздрик (Україна), Макс Кідрук (Україна), Андрій Курков (Україна), Євгенія Кононенко (Україна), Дмитро Лазуткін (Україна), Йоганна Лієр (Україна), Андрій Любка (Україна), Генрі Томас Марш (Великорбританія), Терезія Мора (Німеччина), Степан Процюк (Україна), Томас Сандоз (Швейцарія), Марина Скалова (Швейцарія), Юрій Сльозкін (США), Наталка Сняданко ( Україна), Павло Стех (Україна), Міхаель Фер (Швейцарія), Борис Херсонський (Україна). 

У програмі для дітей та молоді візьмуть участі автори Роберт Пауль Вестон (Великобританія), Леся Вороніна (Україна), Чен Джіан Гонг (Франція), Франц Голер ( Швейцарія), Емануель Гудар (Франція), Андрій Лесів та Романа Романишин (Україна), Галина Малик (Україна), Олексій Надемлінський (Україна). Вони представлять свої книги у Ляльковому театрі. 

Програма фестивалю

25 вересня

О 9:30 в Одеському національному університет імені І. І. Мечникова, в освітньо-культурному і інформаційному центрі наукової бібліотеки на Французькому бульварі, 24/26, письменник Дмитро Лазуткін представить збірку "Артерія". З 2014 року журналіст і поет їздив на фронт на Схід України. Враження від цих поїздок він змалював у збірці віршів, яку писав протягом семи років, фіксуючи, насамперед, свій внутрішній стан. 

О 16:30 у Будинку вчених (Зелена зала, Сабанєїв міст, 4) письменник Андрій Любка розкаже про книгу "У пошуках варварів. Подорож до країв, де починаються й не закінчуються Балкани". Його приватний подорожній щоденник часом дотепний, іноді пізнавальний, інформація у ньому завжди ретельно вивірена. Любка ламає звичні стереотипи і створює портрет Балкан і тамтешніх мешканців.  

О 20:30 у Будинку вчених (Зелена зала) розпочнеться Ніч поезії-I. Так, поет і журналіст Дмитро Лазуткін читатиме тексти зі своєї збірки "Артерія", яка складається із вражень про його поїздки на фронт на Сході України. Андрій Любка, який є одним із найплодовитіших поетів України, а також перекладачем польської поезії, презентує свої вірші різних років. Юрій Іздрик, представник "Станіславського феномену" і українського постмодернізму, також прочитає свої поезії.

26 вересня 

О 18:00 у Будинку вчених (Зелена зала) Андрій Курков розкаже про свою книгу "Сірі бджоли". Головний герой твору бджоляр Сергій намагається ігнорувати військові дії на Сході України. Поки українські військові і проросійські сепаратисти стріляють один в одного, він намагається триматися від цього подалі і займається лише своїми бджолами. Однієї весни він вирушає у дорогу, бо хоче відвезти бджіл у таке місце, де вони зможуть знову спокійно збирати нектар.

О 19:30 у Будинку вчених (Зелена зала) німецький письменник Максім Біллер представить новелу "У голові Бруно Шульца". Герой опиняється у тогочасному польському Дрогобичі. Шульц заробляє на життя як вчитель малювання, пише листа до Томаса Манна і мріє зробити літературну кар’єру в Європі. Але зло вже чекає на нього, і у голові письменника з’являється апокаліптична візія. Як пишуть критики, "Біллер — фантастичний оповідач історій у старомодному стилі, йому важливо показати світ, правду, життя".

О 19:30 у Будинку вчених (Горіхова зала) швейцарський письменник Томас Сандоз розкаже про свй твір "Прогулянка втрачених". Четверо молодих людей у супроводі наглядачів їдуть мініавтобусом сонячними дорогами поміж Альп. Один із них нещодавно під вигаданим іменем на інтернет-форумі дав поради міністру, не підозрюючи, що це призведе до впровадження дуже неоднозначних реформ системи охорони здоров’я. Тепер молоді люди хочуть виправити ситуацію. Гостра сатира на наше суспільство, у якому цінується лише продуктивність. 

27 вересня 

О 15:00 у Будинку вчених (Горіхова зала) письменниця та перекладачка з французької і англійської, а також літературознавиця Євгенія Кононенко презентує книгу "Слово свого роду". Письменниця замислюється над мовою, зміною значень окремих слів, особливо коли вони потрапляють в інший контекст.

О 16:30 у Будинку вчених (Зелена зала) німецька письменниця Терезія Мора представить свй роман "День у день". За цю книжку вона отримала нагороду Лейпцизького книжкового ярмарку у 2005 році. У книзі вона ретельно і вишукано описує процес втрати коріння сучасною людиною. Роман розповідає про перекладача, який через війну змушений покинути свою батьківщину, але попри усі намагання соціалізуватися, залишається у новій батьківщині чужинцем і маргіналом. Книга вийшла в українському перекладі Христини Назаркевич у 2009 році.  

О 17:30 у Театральному просторі TEO (Військовий узвіз, 18), швейцарська авторка Маріна Скалова розкаже про першу театральну п’єсу "Падіння комет і космонавтів". Вона описує двох персонажів, які вирушають на схід у пошуках власної ідентичності. Маріна Скалова прочитає разом із акторами історії родинної подорожі, де герої замислюються про комерціалізацію кохання, надмірний індивідуалізм і занепад колективних цінностей.

О 18:00 у Будинку вчених (Зелена зала) Андрій Бондар розкаже про свою найостаннішу збірку оповідань "Церебро". Ці фрагментарні тексти автор писав протягом двох років та зібрав в них іронічні та самокритичні спостереження за щоденною рутиною, розповіді про випадкові зустрічі, ситуації, які кожному здаються знайомими. Деякі з цих історії описують, вочевидь, реальні події, інші — цілковито вигадані і оздоблені елементами магічного реалізму та багатозначності.

О 19:00 у Будинку вчених (Горіхова зала) швейцарська письменниця Йоганна Лієр розкаже про свою книгу "Як із вівці витікає молоко". У романі, натхненням для якого була власна біографія, Йоганна Лієр поєднує історію біженців із Східної Швейцарії з історією розвитку індустрії та історією міграції ХІХ ст. Це текст про пошук власного коріння. Подорож веде нас аж у ХІХ ст. у невеличке поселення Донцгаузен у Турґау, до України і Ізраїлю.

О 19:30 у Будинку вчених (Зелена зала) Максім Біллер розкаже про твір "Біографія". Німецький письменник розповідає про чудернацьке життя двох людей, що пережили Голокост. Тікаючи від власної брехні, вони переживають низку пригод, мандруючи між Берліном, Прагою, Тель-Авівом і Лос-Анжелесом. Врешті-решт вони опиняються в українському містечку, звідки їхні родини вигнали нацисти. ""Біографія" — це великий німецько-єврейський роман, на який ми давно чекали: злий, сумний, епічний, меланхолійний і дуже дотепний", – оцінюють твір критики. 

Також у Будинку вчених (Зелена зала) відбудеться Ніч поезії-II з Людмилою і Борисом Херсонськіми та німецьким поетом Дурсом Ґрюнбайном, яка триватиме з 21:00 до 23:00. Людмила і Борис Херсонські регулярно публікуються і здобувають численні літературні нагороди. Вони неодноразово виступали разом на міжнародних майданчиках, а у 2018 році опублікували спільну збірку. Дурс Ґрюнбайн належить до найвідоміших сучасних німецьких поетів, чиї тексти нагороджені численними преміями і перекладені багатьма мовами. У своїх поезіях він розмірковує над природничими і філософськими темами.

28 вересня

О 14:00 у Будинку вчених (Зелена зала) письменниця Марина Гримич представить прозу "Клавка". Зазначимо, що вона стала переможцем в номінації "Сучасна українська проза" Best Book Award Book Forum. У творі йдеться про події 1947-го. Клавка, секретарка Спілки письменників, яка з професійних причин знає все про членів Спілки, стає свідкинею драматичних подій, що пов’язані з утисками української літератури. До того ж вона перебуває у любовному трикутнику із відповідальним чиновником Центрального комітету і юним письменником, який нещодавно повернувся з фронту.

О 15:30 у Будинку вчених (Горіхова зала) письменник Макс Кедрук розкаже про свою книжку "Доки світло не згасне назавжди". Попри свої нетипові імена сестри Рута та Індія живуть звичайним життям: Індія збирається стати лікаркою, Рута готується до завершення навчання у школі. Коли друг Індії трагічно гине, сестри, які ніколи раніше не розлучалися, розходяться. Рута губиться у темних снах, які впливають на її сприйняття дійсності. У неї стає дедалі нав’язливішим бажання повернутися у колишнє життя.

О 15:30 у Зеленій зали одеський поет Борис Херсонський зачитає вірші про долю єврейських сімей у ХХ ст. з книги "Сімейний архів", яку вже переклали на багато європейських мов. Ці тексти описують біографії близьких і далеких родичів автора, зібрані з листів, щоденників, легенд, документів. Зазначається, що ці вірші вперше будуть прочитані на фестивалі разом із іншими поетичними текстами автора, написаними нещодавно.

О 17:00 у Будинку вчених (Зелена зала) американський письменник Юрій Сльозкін представить дві книжки. "Єврейське століття" - книжка-інтерпретація ХХ століття, починається сміливою тезою: модернізм — це єврейське століття, і всі ми різною мірою євреї. "Будівля уряду" — це сага про російську революцію, розказана на тлі знаменитої московської будівлі, яка наприкінці 1920-х років була зведена як житло для радянської еліти, і у якій особливим чином сконцентрувалася історія СРСР.

О 18:30 у Зеленій зали Будинку вчених англійський письменник Генрі Марш представить книгу "Ані сонце, ані смерть. Зі щоденників нейрохірурга". За його словами, "медицина — це наука непевності і мистецтво імовірності". У другій книзі своїх спогадів нейрохірург продовжує згадувати різноманітні випадки зі своєї лікарської практики і коментує їх з власної перспективи. Він згадує період своєї роботи у Непалі і Україні і розмірковує про пам’ять, смертність і трагічність політичних рішень для медицини.

29 вересня 

О 15:00 у Будинку вчених (Горіхова зала) письменник Степан Процюк представить "Бийся головою до стіни" — це історія складних і болючих стосунків між батьком і сином. Поки батько лежить на смертному ложі, син осмислює спільне минуле і хоче загоїти рани, які були заподіяні за різних обставин. Процюк зазирає у найглибші закутки людської душі і показує безодню людської зневіри.

О 16:00 в Одеському літературному музеї (Ланжеронівська, 2) Юлія Верба представить свою дебютну книгу "Молдаванское отродье". Одеситка описує власні дитячі спогади. Оминаючи пастку звичних кліше про Одесу, вона розповідає про своє життя на Молдаванці у 1980-х. Читач занурюється у складне, але при цьому веселе життя одного з одеських дворів, де відбуваються сімейні святкування і мешкає багато колоритних постатей. А в руках у читача опиняється ключ до дверей, які ведуть у дитинство, у літо, ключ від Одеси.

О 16:30 у Будинку вчених (Горіхова зала) Наталка Сняданко представить роман "Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма". У романі автор описує життя українського політика австрійського походження Вільгельма фон Габсбурга, відомого також як Василь Вишиваний, який на початку ХХ ст. мав усі шанси стати королем Західної України.

О 18:00 у Будинку вчених (Горіхова зала) швейцарський письменник Міхаел Фер представить прозу "Блиск і тінь". В оповіданнях Міхаеля Фера люди, тварини, місця і предмети переживають різні метаморфози. Віртуозно, за допомогою багатої образної мови і звукових асонансів, він показує у своїх ліричних прозових текстах ніжні сторони міцного, філігранні — величного, поєднуючи блиск і тінь.

О 19:30 у Будинку вчених (Горіхова зала) болгарський письменник Дімітре Дінев представить свою книгу "Янгольські язики". Янгол з мобільним прикрашає могилу сербського гангстера на Центральному кладовищі у Відні. Кажуть, що кожен емігрант, який біля цієї могили попросить про допомогу, отримає її. Двоє емігрантів із Болгарії також приходять по допомогу. З їхньої зустрічі виростає широка і заплутана панорама сімейних зв’язків, за допомогою якої Дінев описує історію Болгарії ХХ ст.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme