Курортний сезон "на носі": Які сюрпризи та "страшилки" підготувала туристам Одеса

Незабаром, а саме 1 травня, в Одесі офіційно почнеться курортний сезон, хоча реально на повну потужність уся рекреаційна інфраструктура у місті запускається лише в червні

Курортний сезон "на носі": Які сюрпризи…

Часу до початку офіційного проголошення чергового курортного сезону залишилось зовсім мало, і міські чиновники активно рапортують про чергові перемоги, уточнюють кількість відремонтованих майданчиків та пофарбованих лавочок. Міська адміністрація, для якої туристичний сезон є дуже болючою темою, намагається тримати обличчя та дивитися в майбутнє з оптимізмом. Хоча причин для цього, схоже, не так і багато. Чому саме не все так добре, розбирався Depo.Одеса.

Бої за пляжі

Тепла погода вже прийшла до Одеси, і на пляжі потроху потягнулися люди. Поки що туристів небагато, адже купатися ще холодно. А одесити, які вийшли до моря, можуть порівняти: як було, і як стало.

Порівняно з 2017 роком кардинально нічого на одеському узбережжі не змінилося. Але ці зміни наближаються, і вони будуть негативними. На Ланжероні на минулих вихідних було гаряче: активісти виступили проти будівництва на піску, що розпочав пляжний комплекс "Причал №1". Бійки не сталося, бо підприємці не наймали "тітушок" та показали документи. Споруди, що встановлють безпосередньо на пляжі, не є капітальними, тому активістам нічого не залишалося, як піти геть та пообіцяти слідкувати за розвитком подій. Вони також збираються навідатися на пляж "Отрада", де місцеві орендарі збудували та огородили будівлю за кілька метрів від моря.

Організатори будівництва надали активістам всі документи, що дають дозвіл на роботи / Фото: Думська

Пожежі та "рятувальні" станції на піску

В іншій частині узбережжя, на так званому "попівському" пляжі, ось-ось почнуть будувати велетеньську рятувальну станцію, що забере добру половину зони відпочинку. В минулому році завдяки ЗМІ наступ вдалося відбити, але тепер все погоджено з мерією, і об'єкт, на якому приватні підприємці будуть тримати скутери та інші засоби для розваг, офіційно вважається благом для одеситів.

Так має виглядати рятувальна станція / Фото: Офіційний сайт Одеської міськради

Неспокійно і на Фонтані: тут згорів ресторан "Пісок", внаслідок чого постраждала водолазно-рятувальна станція міської ради. Отже, майже у всіх куточках узбережжя напередодні сезону неспокійно, і можна точно говорити, що літо відпочивальники зустрінуть під гуркіт молотків та свербіння пил та дрилів – будувати будуть багато і на піску, обмежуючи простір для відпочинку. На 11-й станції Фонтану частину пляжу, де був волейбольний майданчик, замостять дерев'яним настилом. Знову-таки, заради "зручності пляжників", яким "неприємно" відпочівати поряд із волейболістами. Тепер відпочиватимуть на дошках, ще й за гроші.

Естакада від своїх

Ще один мега-проект був запущений минулого тижня – мер Геннадій Труханов заклав капсулу часу у опору естакади, що поєднає дві частини Траси здоров'я в районі 10-ї станції Фонтану.

Капсулу часу заклали мер Одеси Геннадій Труханов, заслужений тренер України з велоспорту Анатолій Яблуновський і президент Всеукраїнської федерації тріатлону Анатолій Галецький / Фото: Офіційний сайт Одеської міськради

Нагадаємо, що минулого року мерія не змогла вчасно провести торги, тому що вигравала львівська, а не одеська компанія. Тому тендер просто скасували та провели заново. В нових, "правильних" торгах, виграла улюблениця мерії – компанія "Ростдорстрой". Але в минулому році вона не могла нічого робити в Одесі до пізньої осені, тому що отримала майже 3,2 мільярда гривень на підряди від Служб автомобільних доріг по всій Україні, а загалом минулого року компанії замовили робіт на суму у понад 3,4 млрд грн

Скріни з youcontrol.com.ua

Тому зараз ця ініціатива – безумовно, потрібна – співпала з початком курортного сезону. Логіка підказує, що найбільш доречним часом для початку робіт є кінець вересня, коли сезон закінчується, але часу до зими ще багато. Крім того, якщо б не встигли, то можна було б закінчити восени. Але в мерії, схоже, не шукають легких шляхів.

Літо без правил

Багато років міська влада обіцяє розробити нові правила користування пляжами, що нарешті мають регламентувати відносини між орендарями, відпочивальниками, чиновниками і просто приватними підприємцями. Кожен рік цей талмуд гарантують винести на розсуд загалу, але в мерії ніяк не розродяться. На минулому тижні головний юрист муніципалітету Інна Поповська заявила, що залишилося ще трішечки почекати, і правила таки покажуть людям (профільне управління інженерного захисту виявилося неспроможним закінчити роботу, – Ред.).

Між тим, курортний сезон вже майже настав, а документу немає. За словами Поповської, зараз його досліджують на регуляторний вплив профільні контролюючі органі. І якщо навіть найближчим часом таки представлять, то знадобиться час на організацію громадських слухань, які не факт, що не будуть зірвані або перенесені. Після цього правила мають затвердити депутати. Отже, зрозуміло, що цей сезон Одеса проживе як і раніше – хаотично.

Фото: segodnya.ua

За неофіційними даними, в міській раді тягнуть з правилами ще й тому, що намагаються остаточно вирішити питання з орендарями. Справа в тому, що минулоріч прокуратура з подачі мерії почала боротьбу із неблагонадійними користувачами пляжів – тими, хто не платить або мало платить, або порушує правила благоустрою. Можна припустити, що насправді йдеться про заміну одних орендарів на інших, наближених до керівництва міської ради. Хтось готовий віддати свій бізнес, а хтось не збирається. Тому і в минулому році, і в цьому періодично спалахують ресторани та кафе у моря. Крім того, точаться судові баталії. Так, за словами начальника управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Геннадія Мірошниченка, сьогодні є 37 чинних договорів оренди на ті чи інші пляжі. "В 2017 році було подано 17 позовів на розірвання договорів, 11 з яких Господарчий суд задовільнив. Шість позовів продовжують розглядатися", – повідомив чиновник під час нещодавньої апаратної наради.

Поки в юридичному департаменті продовжують народжувати пляжні правила, інші чиновники, зокрема департамент муніципальної безпеки, працює над покращенням життєдіяльності Траси здоров'я: тут очікується масове встановлення камер відеоспостереження, шлагбаумів, постів стаціонарного спостереження, "лежачих поліцейських", та інших засобів пониження скорості. Це, на думку "муніципалів", має знизити загальний швидкісний режим на Трасі та зробити її більш безпечною.

Фото: Офіційний сайт Одеської міськради

Таким чином, можна констатувати, що революційних змін на одеському узбережжі принаймні в цьому курортному сезоні не станеться. Так, є певні покращення в плані благоустрою в районі 14-ї – 16-ї станцій Великого Фонтану, але вони нівелюються постійним наступом приватних підприємців на безпосередньо пляжну зону – 30% територія безкоштовних послуг безжально зменшується. Все це, скоріше за все, позначиться і на ході курортного сезону в цілому, адже море та пісок складає левову частину успіху курортного міста.

На думку єкспертів, в Одеси немає перспектив виграти одвічну війну зі Львовом за туристів. "Неможливо побудувати бізнес з низьким чеком і сезоном в два місяці, коли більше нічого немає, крім пляжу і дорогого готелю, - вважає ресторатор Алекс Купер. - У широкого споживача є 10-15 тисяч гривень на тиждень відпочинку для сім'ї з трьох людей. Так, сумно, але це так. Наступним містом, якому програє Одеса, або вже програла, буде Затока і подібні місця".

Між тим, у міській раді, навпаки, сподіваються на покращення туристичної картини для Одеси. Так, директорка департаменту культури та туризму Тетяна Маркова нещодавно доповідала про збільшення кількості гостей з Китаю і навіть країн Скандинавії. Як воно буде, покаже час…

Фото на головній: segodnya.ua

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme