"Газон"-камікадзе і "силовики" Труханова: Як нападали на одеських активістів

Останнім часом почастішали замахи на активістів в Одесі: тричі за рік були скоєні напади на Сергія Стерненка, від рук нападників постраждав Віталій Устименко, а також мало не загинули в автівці Михайло Кузаконь та Григорій Козьма

"Газон"-камікадзе і "силовики" Труханова…

У четвер вранці, 2 серпня, місто сколихнула новина: у легковик одеського активіста Григорія Козьму на великій швидкісті влетіла вантажівка "ГАЗ". На щастя, ніхто не постраждав. Depo.Одеса розбирався, кому вигідні замахи на одеських активістів.

Борці з "трухановщиною"

Михайло Кузаконь та Григорій Козьма свого часу були одними із лідерів "антитруханівського майдану", та й зараз вони виступають проти чинної міської влади. Окрім того, Кузаконь є лідером міської ланки політичної сили "Новий рух України". Зазначимо, що членами цієї партії є й інші лідери "антитруханівського майдану".

Кузаконь колись очолювоч ав КП "Спеціалізований монтажно-експлуатаційний підрозділ" (КП "СМЕП"). Він постійно виступає проти дій міської влади, які вважає незаконними, та бере участь у різноманітних акціях, – наприклад, у резонансній справі захоплення аеродрому "Шкільний" минулого року. Григорій Козьма - громадський діяч, журналіст, редактор журналу "Громадське слідство". Він також веде активну громадську діяльність, виступає під час акцій.

У четвер вранці, 2 серпня, Козьма заїхав на своїй "Тойоті" у двір на Червоному хуторі, де мешкає Кузаконь. За його словами, у дворі з'явився якийсь чоловік та порадив дітлахам, що гралися неподалік, піти погратися в інше місці. "Я не звернув на нього тоді уваги", - пізніше розповів Козьма. Потім в його автівку на великій швидкості влетів "ГАЗ". Водій вантажівки на ходу вискочив з кабіни та кинувся тікати, активіст теж вискочив із машини та почав стріляти з травматичної зброї у бік нападника, проте той втік на мопеді, який на нього чекав.

Фото: Facebook: Григорій Козьма

На даний час поліція відкрила кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ст. 15 та ст. 115 КК України (замах на вбивство). В обласній прокуратурі додали, що також проводиться розслідування за статтею посягання на життя журналіста, оскільки один з чоловіків, а саме Григорій Козьма, є співробітником засобів масової інформації.

Два напади на Устименка

На початку червня поточного року на Фонтанській дорозі біля редакції "Суспільного" напали на відомого одеського журналіста та члена Ради громадського контролю НАБУ Віталія Устименка. Атакувальники почали бити його ззаду по голові та ногах, завдали ножового поранення в район нирок.

Після нападу Устименко на своїй сторінці у Facebook писав, що, на його думку, нападники були дуже професійні, майже беземоційні. "В основному завдавали точних ударів в голову і по ребрах. Медики, які зашивали голову, кажуть, що поранення на голові схожі на різані. І хоча діяли вони посеред білого дня в центрі міста, де було купа свідків і безліч камер, щось мені підказує, що знайдуть їх так само як і "тітушок" з суду по Труханову", – зауважив активіст.

Справа в тому, що раніше на Устименка був скоєний інший напад – під час судового засідання щодо обрання запобіжного заходу міському голові Одеси Геннадію Труханову. Йдеться про розтрату Одеською міськрадою бюджетних коштів при купівлі адмінбудівель колишнього заводу "Краян". Події відбувалися у лютому поточного року. За словами Устименка, він сказав, коли суддя зачитав ухвалу: "Сепаратист-копурціонер Труханов може бути вільний. Хай живе український суд". Після цих слів, каже активіст, народні депутати, що були присутні у залі у якості моральної підтримки мера Одеси, дали наказ "тітушкам" у чорному одязі, і ті напали на нього прямо у будівлі суду.

Устименка побили у київському суді в лютому / Фото: Facebook/Віталій Устименко

За словами активіста, правоохоронці, які перебували на той момент у будівлі, не стали на його захист та не затримали нападників. Проте після другого нападу правоохоронці не тільки відкрили кримінальне провадження, але і надали активістові охорону. Проте досі невідомо, як рухається справа стосовно розслідування нападу на активіста.

Три напади на Стерненка

Справжнім лідером серед активістів, на яких були скоєні напади, є колишній очільник місцевого осередку "Правого сектору", а нині голова громадської організації "Небайдужі" Сергій Стерненко. З початку року на нього сталося три напади. У лютому його побили у дворі будинку, де він живе. Пізніше, на початку травня, посеред вулиці Стерненку вистрілили у потилицю. Разом із перехожими йому вдалося затримати нападника. У зв'язку з нападом правоохоронці відкрили кримінальне провадження. А згодом, наприкінці травня, у дворі будинку, де живе активіст, за його словами, на нього напали двоє чоловіків. Цей напад мав чималий резонанс, бо Стерненко вбив одного з нападників ножем.

Зараз у цій справі більше питань, ніж відповідей. Кримінальні провадження, які були відкриті через подію, передали до Києва, і слідчі зі столиці ведуть слідство. Проте вже початок серпня, а досі нікому не повідомлено про підозру: ані Стерненку, ані другому нападнику. Будь-які офіційні результати не повідомляються. Натомість періодично у ЗМІ з'являються різні "версії" та "сенсації", які зазвичай нічим не підтверджені.

Зазначимо, що Стерненко тричі звертався до правоохоронців з проханням надати йому державну охорону, проте жодного разу його прохання, на відміну від прохання Устименка, не було ухвалене. Зате нещодавно на СТО під автівкою активіста був знайдений GPS-трекер, за допомогою якого хтось стежив за тим, де перебуває Стерненко. На думку устаннього, на нього таким чином готувався черговий замах.

Фото: Facebook/Сергій Стерненко

Версії нападів

Всі до одного активісти, на яких в Одесі були скоєні напади, обвинувачують у подіях мера Одеси Геннадія Труханова та його оточення. Ще у вересні минулого Михайло Кузаконь заявив, що на нього відбувався тиск з боку оточення Труханова. "Мені були запропоновано знизити політичну активність, зокрема перестати виступати проти забудови території понад 280 га між вулицею Інглезі та проспектом Небесної Сотні, включаючи ринок "Успіх" та військовий аеродром "Шкільний"", - написав він тоді на своїй сторінці у Facebook. За його словами, вдалося ідентифікувати того, хто до нього підходив з "пропозицією". "Це Андрій Сокур з найближчого силового оточення бізнес-партнерів одеського мера Геннадія Труханова", - повідомив Кузаконь.

Проте в поліції іншої думки. Наприклад, коли напали на Стерненка, радник начальника ГУ НП в Одеській області Руслан Форостяк заявив, що слідство "розглядає усі можливі версії подій, від банального побутового конфлікту чи пограбування (коли сторони раніше були навіть не знайомі) до умисного нападу з політичних мотивів через громадську діяльність Сергія Стерненка". Що стосується останнього нападу, то і тут Форостяк зазначив: "Зараз перевіряється, чи справді зловмисники мали намір використати "газон" як спосіб завдати шкоди майну, здоров'ю чи навіть життю активістів, чи це якась "буха" ДТП. Активісти стверджують, що це спрямований напад, тому до їхньої інформації ставлення цілком серйозне та уважне", - прокоментував радник начальника ГУ НП в Одеській області.

Depo.Одеса не збирається звинувачувати будь-кого конкретно у виконанні та замовленні нападів на активістів. Безперечно, правоохоронці повинні розглядати різні версії нападів, проте найбільшої уваги викликає саме громадська та журналістська діяльність активістів, на яких були скоєні напади. Адже за час своєї роботи вони багато кому, як то кажуть, "дорогу перейшли".

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme