Смерть дитини та циганські погроми на Одещині: Хто винен

Мати загиблої дівчинки сама довірила доглядати за нею рому

Смерть дитини та циганські погроми на Од…

27 серпня в селі Лощинівка на Одещині сталася страшна трагедія - вранці в закинутому будинку було виявлено тіло дев’ятирічної дівчинки з ознаками насильницької смерті. Як виявилося пізніше, дитину вбили звичайною викруткою. Поліція залучила кінолога з собакою з Одеси і швидко виявила підозрюваного. Ним виявився 20-річний житель Лощинівки. Підозрюваний не визнав своєї провини.

Після того, як місцеві жителі дізналися, що чоловік за національністю є ромом, відразу після його затримання в селі спалахнули масові заворушення. Натовп з більше ніж трьох сотень людей почав громити будинки сусідів чоловіка, які, втім, завчасно покинули Лощинівку. Погромники зупинилися тільки після втручання місцевої влади та поліції.

Підозрюваний був другом сім'ї постраждалих і допомагав їм з господарством і вихованням дітей. Мати дітей і тоді залишала його на господарстві і стежити за дітьми. Крім того вона заявила, що "не знає, що у нього перекрутилося в голові". Також вона заявла, що підтримує погроми циган через те, що "вони нахабні".

Громада Лощинівки під час сходу в зв'язку з цією трагедією в неділю зажадала виселити з населеного пункту всіх представників цієї національності.

На схід села зібралися кілька сотень його жителів. Вони вимагали від присутніх депутатів сільради провести екстрену сесію, яка б підтримала рішення сходу села. Відповідна сесія була проведена відразу ж, і депутати сільради підтримали рішення громади.

Якщо заглибитися у проблему, можна констатувати, що, передумови для вибуху в селі назрівали давно. Смерть дитини була лише поштовхом для вигнання ромів. І звинувачення на адресу циган досить серйозні. За словами місцевих, громада ромів з'явилася в їхньому селі більше року тому. І одразу почали залякувати, торгувати наркотиками, красти, а на численні звернення до поліції ніякої реакції не було. Загалом асоціалізація ромів - проблема не тільки українського масштабу. Ми вже писали про те, що Україні немає в кого навчитися, як приборкати циган.

Але з  іншого боку  - ніхто ж не пішов трощити будинки поліцейських, які кришували нелегальний бізнес ромів. Ніхто не пішов виганяти місцевих політиків, які скрізь пальці дивилися на дану проблему.

Викликає подив і реакція губернатора Одещини Міхеіл Саакашвілі. Він заявив, що "повністю розділяє обуреність всіх жителів Лощинівки", мабуть, забувши про те, що відповідно до статті 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" "до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією та законами України, належить вирішення таких питань, як забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, так і соціально - економічного розвитку відповідних територій". І, безсумнівно, це має реалізуватися чиновниками не так однобоко. 

"Там реально притон, там є масова торгівля наркотиками, якою займаються ці асоціальні елементи, які там мешкають. І нам потрібно було до цих пір зайнятися цією проблемою. І зараз, обов’язково ці злочинці, ці наркоторговці, які створюють живильне середовище для насилля себе не почували привільно", - наголошує голова Одеської ОДА.

Але ж слідство досі ніякого зв'язку між наркотиками і підозрюваним не виявило. І знову питання:  чи в керівництві області не знали про цю ситуацію до цього дня? Чи, щоб на це звернули увагу, мала статися жахлива трагедія?

Після погромів общині в Лощинівки роми поскаржились міністру внутрішніх справ Арсену Авакову  та омбудсмену на нетерпимість до їх нації.

 Depo.Одеса попросила прокоментувати ситуацію правозахисника, голову Коаліції ромських неурядових організацій "Стратегій 2020" Володимира Кондура.

"Якщо одна людина скоїла злочин, а люди, не розібравшись в ситуації, готові у всьому звинувачувати всіх представників ідентичної національності, то це проблема нашого суспільства, це мислення, менталітет суспільства, яке має доволі низький рівень правової культури і етики поведінки. Виходячи з цього і потрібно робити висновки, чому саме так відбувається. Можливо, потрібно тим структурам, які до цього мають відношення, більше працювати з людьми, проводити лекції, навчати толерантності та терпимості один до одного. Мабуть, у суспільстві чогось не вистачає. Це духовна недуга нашого суспільства.", - зазначає Володимир Кондур.

Слід наголосити на тому, що фактично в країні взагалі відсутня будь-яка етно - національна політика не тільки у відношенні до ромів, а й взагалі до всіх нацменшин, і не передбачений такий державний орган, який би займався національними меншинами.

"Крім того, якщо брати саме питання ромів, то ці проблеми можна помножити на 10, з урахуванням, що у зв’язку з переходом з однієї держави в інше люди "зависли", виникла і гостра проблема забезпечення освіти, і їм не було надано можливості адаптуватися… Те, що є такі маргінальні райони, де живуть бідні люди і їздять кудись жебракувати, то це проблема працевлаштування. Ми в 2015 році піднімали цю проблему і дізнавалися, чому це трапляється. Більшість людей готові влаштовуватись навіть на прості роботи двірником чи вантажником, але працевлаштування – це реальна проблема. Особливо в Закарпатті з цим дуже тяжко. При тому, багато хто з ромів їде в інші регіони і вимушений там займатися збиранням сировини: макулатури, пластика і тому подібними речами. Це дуже глибока соціальна та економічна проблема, а держава закриває на це очі. При влаштуванні на роботу, відносно ромів у людей присутнє і упереджене відношення, і це за один день змінити не можна. Роками створюється позитивний імідж, і на жаль держава не займається популярізацією цього факту. І серед нас є інтелігенція, студенти вишів, є вчителі, музиканти, професори і так далі, але якщо б була підтримка та популяризація зі сторони держави, мабуть, все це інакше б виглядало. Але зберігається цей негатив. Я згоден з тим, що і роми у якійсь мірі також до цього мають відношення. Але навіть якщо це і незначний процент ромів, суспільство це підхоплює "на ура"...", - заявив Володимир Кондур.

Також, коментуючи проблему маргінальних елементів серед представників нацменшин Голова Коаліції "Стратегій 2020" наголосив на тому, що злочин немає національної приналежності і, на сам перед, це слід виключити з усіх масмедіа . Крім того нонсенсом є порушення зі сторони влади у вигляді ведення обліку в МВС, до якої національної групи належить людина, яку затримали.

Отже, конфлікти на основі національної неприязні - це проблема всього нашого суспільства. А влада приховує цю неприязнь або просто ігнорує цю проблему. Що вже казати про тих же ромів, якщо вдалося "зіштовхнути чолом" людей на підґрунті мовної приналежності до російськомовних або україномовних громадян. Національне питання має стояти на першому місці. Але, на жаль, держава не робить з цього висновків. Це і провокує ці національні проблеми.

До того ж більшість таких конфліктів виникає саме на побутовому рівні, і врегулювання цього питання має проводитися правоохоронними органами і владою на місцях. Логічно б було посилити роботу у цьому руслі.

Конституція нашої країни є однією з найкращих у світі а закони чудово прописані, тож тут навіть не потрібно вносити в неї якісь зміни. Достатньо буде того, щоб усі верстви населення притримувалися тих положень, які там зазначені, а влада має виконувати свої обов'язки і ловити порушників.

Слід зазначити, що відносно тієї трагедії, яка сталася на Одещині в Лощинівці, переважна більшість ромської общини заявила про своє різко негативне ставлення до скоєного і те, що вони не мають жодного відношення до захисту цього суб'єкта, крім того, у цьому випадку вони більше жадають акцентувати увагу на необхідності елементарного дотримання прав людини. За їх словами, якщо підозрюваний винен, він має понести відповідне покарання за всією суворістю закону. Але, якщо за цим суб’єктом судом буде визнано провину і він понесе покарання за свій злочин, чи понесуть відповідне покарання ті представники правоохоронних органів та депутати сільради, які не могли не знати про цю проблему, не приймали ніяких відповідних заходів до того, як сталася трагедія, а після неї - всупереч закону, приймали рішення про виселення всієї общини з села?

То ж, на жаль, поки триватиме саме така "руїна" в головах та свідомості нашого суспільства, а наша влада ігноруватиме проблему дискредитації по національній приналежості, фактично можна і не мріяти про мирні стосунки між людьми. В суспільстві є реальна проблема, і якщо сьогодні так ставляться до ромів, то завтра таким же чином можуть зачепити і татар, післязавтра - євреїв, перетворюючи це все у колообіг. 

І саме так за національною ознакою розлючений натовп оточує кожного з криками і образами. Можливо, хтось з цього натовпу просто п'яний, а для когось це просто привід побити і зігнати злість. Намагатись щось пояснити, коли вас ніхто не чує і не хоче чути, а натовп по своїй суті завжди глухий, сліпий і тупий (якщо чесно) - дуже складно.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme