Битва за Будинок Руссова: Для кого одеська мерія ремонтує розтрощену архітектурну перлину

Чиновники мерії не впускають можливості попіаритися на ремонті, позаяк бізнесмен Руслан Тарпан не поспішає відмовлятися від прав на цей будинок

Валерія Данилко

З літа одесити спостерігають, як проводяться роботи в розгромленій історичній будівлі в самому центрі міста - Будинку Руссова. Ця споруда могла б бути одним із символів міста, але стала своєрідним нагадуванням про свавільну спайку посадовців та ділків, після яких лишається випалена пустеля, що згодом перетворюється на неграбні бетонні джунглі.

Здавалося б, за долю старовинного будинку можна більше не перейматися: він буде жити. Разом з тим, зовсім недавно стало відомо, що Велика палата Верховного суду розглянула касаційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) "Реставратор 21", який називає себе власником споруди на Садовій, на минулі рішення судів стосовно законності створення цього ОСББ. Якщо його створення визнають законним, то "Реставратору 21" можуть передати на баланс сам будинок, на реставрацію якого мерія продовжує витрачати мільйони. Depo.Одеса розбиралося у цій заплутаній справі.

Мерія воює за Руссова

У багатостраждальній будівлі часто ставалися пожежі, які руйнували й без того майже розвалені конструкції. Одесити вимагали від мерії хоч щось зробити, аби врятувати історичну пам'ятку, проте в міськраді тільки розводили руками, мовляв, приватна властність, руки у нас зв'язані. Проте у грудні минулого року мерія таки змогла відстояти у судах право на будівлю та відібрала її у ОСББ "Реставратор 21", яка повязана з групою "Інкор" Руслана Тарпана. Одеський апеляційний господарський суд зняв перешкоди, що заважали місту фінансувати реставрацію багатостраждального будинку.

Таким чином суд вищої інстанції підтвердив рішення, що раніше ухвалив господарський суд Одеської області, який задовольнив позов Одеської міськради до ОСББ "Реставратор-21" з приводу незаконності створення об'єднання, яке утворив власник більшості приміщень в пам'ятці архітектури - група компаній "Інкор" Руслана Тарпана. Проте радіти, як з'ясувалося, було зарано: згодом Верховний суд став на бік одіозного бізнесмена, скасував обидва рішення та заявив, що його постанова оскарженню не підлягає.

У свою чергу, мерія судилася та виграла суди трьох інстанцій з приводу позову самого ОСББ на визнання за ним права на Будинок Руссова. За словами головного юриста мерії Інни Поповської, мерія виграла всі три інстанції за цими позовами. Тобто на даний момент утворилася ситуація, коли суд "дозволив" Тарпану мати в будинку ручне ОСББ, позаяк одеській міськраді вдалося відібрати в цього ОСББ право володіти будинком.

Понад сотню мільйонів на реставрацію

Певний час тому, після виграшу в Апеляційному господарському суді, мерія почала проводити тендери на пошук підрядної організації, яка виконає ремонтно-реставраційні роботи у Будинку Руссова. Зрештою підрядник був обраний: з червня поточного року роботи у будівлі почала виконувати київська компанія "Укрспецпроект", яка погодилася виконати роботи за 108,7 мільйонів гривень. Робота закипіла. На сайті Одеської міськради почали періодично з'являтися світлини з Будинку Руссова. А одного разу мер Одеси Геннадій Труханов та його депутати навіть вийши на "суботник", аби "на камери" винести з будівлі сміття.

Фото: Facebook/Геннадій Труханов

Заплановано, що цьогоріч мерія витратить на ремонт будівлі 50 мільйонів, з яких близько 35 мільйонів вже вкладені у роботи. Але раптом виявляється, що власником будівлі можуть визнати ОСББ, яке пов'язане з Русланом Тарпаном. Тому одразу виникає питання: невже мерія за бюджетні кошти ремонтує будинок, який потім забере собі олігарх?

Варто зауважити, що на даний час Руслан Тарпан перебуває у всеукраїнському розшуку, у який його оголосило у червні минулого року управління захисту економіки в Одеській області. Олігарха підозрюють у розтраті 320 млн гривень при будівництві проекту "Глибоководний випуск" в акваторії Одеської затоки. В його рамках прокуратура повідомила про підозру 11 фігурантам справи. Сам Тарпан підозри не отримав, але її в рамках нового законодавства вручили його родичу. Невідомо, як і де шукають олігарха, але з початку розшуку він неодноразово проявляв активність на своїй сторінці у соцмережі, а у ЗМІ з'являлися статті з його заявами.

У Труханова не збираються віддавати Будинок Руссова

Під час чергової сесії Одеської міськради, яка відбулася 31 жовтня, стало відомо, що у міському юридичному департаменті ще не знайомі з рішенням Великої палати Верховного суду по Будинку Руссова. За словами директорки департаменту Інни Поповської, суд оприлюднив лише регулятивну частину свого рішення, проте основна частина, в якій вказані мотивації, на основі яких суд ухвалив постанову, поки що не доступна для ознайомлення. Разом з тим, Поповська заявила, що міськрада є власником Будинку Руссова і не повинна повертати його ОСББ. "Ще у 2016 році апеляційна інстанція визнала створення цього ОСББ недійсним. Будинок є аварійним та небезпечним для проживання, тож про яке ОСББ може йтися?" - зауважила вона.

Також Поповська повідомила, що мерія продовжить реставрувати Будинок Руссова і почне судові процеси проти власників квартир, щоб вони профінансували роботи всередині будинку.

Зазначимо, що згідно з інформацією YouControl, ОСББ "Реставратор 21" станом на 11 квітня поточного року було ліквідовано. За словами Інни Поповської, це стало можливо завдяки рішенню суду, яке вступило у законну силу.

Що буде далі - залишається загадкою. Проте, судячі з усього, в мерії не збираються віддавати Тарпану чи ще комусь будівлю, принаймні, там так стверджують.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса