Ні Літнього, ні Зеленого: Труханов пішов в атаку на улюблені місця відпочинку одеситів

Небайдужі одесити готові стати груддю на захист улюблених затишних куточків Одеси, на які місцева влада та дружні їй бізнесмени "наклали око" і готуються накласти й руку

Олеся Калайтович

Останній тиждень в Одесі ряснів подіями, які порушили звичні для городян правила. Якщо раніше про можливу долю Літнього і Зеленого театру просто говорили і побоювалися, то зараз стало очевидно, що міська влада проігнорувала всі сподівання одеситів і має намір ухвалити рішення без врахування думки містян. Мер Одеси особисто відповів на петицією з приводу Зеленого театру, давши зрозуміти, що волонтерам, які підняли майданчик з руїн, можна подякувати, але заробляти там будуть зовсім інші люди. А на апаратній нараді не посоромився говорити про долю Літнього театру як вже вирішену - поки небайдужі одесити намагаються зрозуміти, що ж там відбувається. Крім того, гучним акордом стала цілком успішна акція із залякування суддів, щоб ті раптом не скасували скандальний і злочинний, на думку активістів, зонінг. Depo.Одеса розбирався, що відбувається і що чекає на улюблені місця відпочинку одеситів.

Зелений – все

Декілька тижнів тому одесити раділи, що зібрали тисячу підписів під петицією про збереження Зеленого театру у якості унікального культурного майданчика. Для кращого розуміння ситуації слід нагадати недавню історію майданчика: в 1990-х він був занедбаний і з часом перетворився на руїни, але 2014-го був відновлений силами волонтерів і набув неабиякої популярності. Втім, на закритті останнього сезону було оголошено, що він, напевне, є і останнім.

Вся справа в апетитах і бажаннях мерії: та затвердила нову нормативну оцінку землі, через що громадський простір опинився під загрозою, бо не стало можливостей платити нову суму за його оренду. Свого часу Зелений театр мерія здала в оренду приватній особі, яка, у свою чергу, здавала майданчик організаторам громадського простору. В мерії суспільну значущість майданчика вирішили не враховувати, ставки вирішили не зменшували і, таким чином, просто відмовили одеситам, заявивши, що найближчим часом тут з'явиться новий орендар.

Фото: Культурометр

Тисяча підписів одеситів не злякала мера Геннадія Труханова - він особисто підписав документ-відповідь, давши зрозуміти, що "розкрученій" зусиллями нинішньої команди локації знайдуть іншого орендаря. За його словами, територія, на якій розташований Зелений театр, не буде використовуватися для забудови, але її подальшу долю він не може назвати. "На мій погляд, там може розташовуватися театр, концертний майданчик, арт-простір, але ніяк не висотка, торгово-офісний центр або щось подібне", - відповів він.

Мер відмовився встановити меншу суму оренди для команди Зеленого театру. Натомість заявив, що "спільно з новими орендарями території, на якій розташований Зелений театр, необхідно виробити механізм, який дозволить в подальшому розвивати і використовувати цю територію як місце відпочинку, культурного дозвілля і отримання знань". Словом, з речами - на вихід.

Наприкінці відповіді він подякував команді волонтерів, які вдихнули друге життя в Зелений театр, але не запропонував жодної альтернативи.

Тут слід розставити деякі крапки над "і". Ідеї щодо забудови театру багатоповерхівкою обговорюються вже багато років. Але поки що старт їхній реалізації не даний. Разом з тим, можна не сумніватися, що новий орендар, який буде платити велику суму, шукатиме перш за все комерційну вигоду. Це не буде ані волонтерський, ані просвітницький проект.

Замість Літнього театру – розважально-торгівельний комплекс

Якщо з Зеленим театром ще є питання, то доля його Літнього "колеги" у Міському саду цілком зрозуміла. На початку тижня місто облетіла інформація від еколога Владислава Балінського про те, що в одеському Міському саду планують видалити 109 дерев. Акт комісії Одеської міськради він опублікував у Facebook.

"Тепер ось і до Міськсаду дісталися! Це нічого, що при цьому унікальна пам'ятка архітектури - будинок Тимченка - доведеться перебудувати. Не біда, що сильно постраждає, що на ладан дихає наукова бібліотека ОНУ і ще низка історичних будівель. Ну і громадські паркові території, подаровані колись батьками-засновниками городянам Одеси, навіщо вони потрібні? Та й взагалі, торгово-розважальний центр в одеському Міському саду - це ж так красиво, чи не так, або все ж будемо з цим щось робити?" - звернувся він до одеситів.

Активно просувати нове будівництво у міськраді почали ще минулого року. Влітку ПП "Солінг", засновником якого є Диамід Згоннік (пов'язаний з низкою фірм групи "Будова" бізнесмена і партнера мера Одеси Володимира Галантерника) отримало згоду на відведення землі, а в грудні 2016 року депутати погодили передачу в оренду на 49 років землі Літнього театру, який примикає до Міськсаду.

Скріни: Facebook/Владислав Балінський

Таке сусідство стало дуже зручним і незручним для бізнесменів. Справа в тому, що Міськсад оточений деревами та пам'ятками архітектури, а для будівництва адміністративних будівель театрально-торгово-розважального комплексу потрібен якнайменше проїзд, якого зараз немає. Ділянка оточена старими будинками, тому в міськраді перед тим, як почати будівництво, нові розпорядники території з неабиякими зв'язками у міськраді вирішили внести зміни в документацію. Йдеться передусім про будинок першого одеського кінематографіста, одеського "Люм'єра" Йосипа Тимченка за адресами вул. Преображенська, 24 та Гаванн, 6. Нещодавно тамтешнім будинкам склали нову документацію, де змінили предмет охорони:якщо раніше це був конкретний перелік, то тепер просто конструктив. Це наводить на думку, що будинки можуть "підрізати" заради проїзду до нового комплексу, який збирається будувати партнер мера (на карті потенційні в'їзди позначені червоними чотирикутниками).

Примітно, що мер Одеси завбачливо заручився підтримкою низки "активістів". Серед них відомий голова "Ради громадської безпеки" ("РГБ") Марк Гордієнко. Цей громадський діяч неодноразово виступав на захист мерії, тому не дивно, що саме "РГБ" запросили на зустріч як небайдужих до Літнього театру активістів, хоча бити на сполох взялися зовсім не вони.

На зустріч також прибув директор ПП "Солінг" Ігор Коваленко, який запевнив, що компанія взагалі нічого будувати не буде. "Намірів будувати торговий центр немає. Питання знищення зелених насаджень не стояло", - заявив він. Ігор Коваленко повідомив про необхідність проведення інвентаризації зелених насаджень та пообіцяв показати проект одеситам. Щоправда, за два роки його ніхто не бачив, а влітку СП в декларації не вказувало, що буде проводити благоустрій чи ще щось, а вписало таки будівництво адміністративної будівлі з допоміжними торгівельними приміщеннями та інфраструктурою для відпочинку.

Хоча Ігор Коваленко казав про збереження профілю, проте не було чути жодного слова про концерти чи щось подібне.

Примітно, що в сюжетах на низці каналів Одеси показали тільки "РГБ", а "небайдужим одеситом" виступив друг Марка Гордієнка, сумно відомий "лідер" "Правого сектору" і волонтер Костянтин Іванов, якого самі активісти "ПС" у 2014 році "запросили" у сміттєвий бак та облили зеленкою.

Фото: Facebook/Марк Гордієнко

Так чи інакше, навколо Літнього театру на цьому тижні вже були сутички, а на суботу, 18 листопада, анонсована акція проти забудови та за збереження Літнього театру. У поліції, відповідно, також занепокоїлися. На ділянці, куди збиралися прийти одесити, побували голова Одеської облполіції Дмитро Головін і прокурор Одеської області Олег Жученко. Після візиту зробили висновки, що загроза втрати громадської спадщини несуттєва, оскільки на території Літнього театру вони не нарахували 100 дерев, які нібито збиралися зрубати.

"Плани забудовника не пов'язані з будівництвом або вирубкою зеленої зони, а мають на меті відновити діяльність установи, - озвучив позицію відомства радник начальника одеської поліції Руслан Форостяк. - Від себе хотів би закликати всі сторони конфлікту утриматися від агресії і дій силового характеру, направити всю активність виключно в конструктив на користь громади міста, поважати один одного, поважати правоохоронців, демонструючи, що Одеса - цивілізоване місто, яке здатне вирішувати питання шляхом діалогу".

Він також додав, що з метою недопущення зіткнень для охорони правопорядку в Міськсаду будуть задіяні всі необхідні сили і засоби, а також буде розгорнуто діяльність антикризових груп поліції діалогу і оперативного штабу на базі ГУНП.

Загрози та шантаж – і зонінг в силі

Ще одну перемогу завдяки своїм бійцям мерія отримала у суді. Одесити так і не змогли через два роки боротьби скасувати так званий "зонінг" – містобудівну документацію, яка пояснює, що й де може бути побудоване. Справу щодо скасування зонінгу відправили на новий розгляд, бо судді взяли самовідвід через погрози і пошкодження майна.

Одесит і урбаніст Михайло Мейзерський подав апеляційну скаргу з вимогою визнати незаконним прийняття зонінгу, оскільки Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради не провело громадських слухань, позбавивши одеситів можливості висловитися.

На судові засідання кожного разу приходили молодики, які одного разу відправили двох безхатченків у сміттєвий бак, на якому стояли імена суддів.

Фото: Думська

Вершителі правосуддя, у свою чергу, заявили, що таким чином на них здійснюється тиск. Також судді розповіли, що за їхніми адресами прописки проходили акції протесту, а суддя Андрій Федусик заявив, що йому невідомі пошкодили автомобіль.

Представники мерії та управління архітектури намагалися відвести всю колегію суддів, але судді на їхні клопотання відповіли відмовою, а слідом за цим самі взяли відведення через тиск і погрози на свою адресу.

Таким чином, одесити програють одразу три справи: битви за культурні майданчики та стратегію міста в цілому.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса