Будинки-вбивці: Хто руйнує стару Одесу

Одеса вже не та: історичні будівлі, які створювали обличчя і дух міста, влада і комерсанти руйнують, а на звільненому місці будують багатоповерхівки "з видом на море"

Будинки-вбивці: Хто руйнує стару Одесу…

Багато хто з туристів, приїжджаючи до Одеси, "полює" з фото- та відеокамерами на дивовижні у своїй красі та неповторності фасади будівель історичного центру міста. Парадокс, але саме такі історичні та колоритні "візитівки" в Одесі занепадають впродовж кількох десятків років. І, схоже, місцевій владі, яка не втомлюється декларувати, що дуже любить своє місто та наводить в ньому "лад", байдуже на те, що старий фонд Одеси не лише занепадає, але й наражає на небезпеку перехожих, оскільки буквально обвалюється на їхні голови.

З міського бюджету щорічно виділяються чималі кошти на реконструкцію та ремонт старих будівель в центрі міста – загальна сума, виділена на капремонт будівель в центрі, становить на сьогоднішній день близько 75 мільйонів гривень. На жаль, видимого позитивного результату це не приносить. Гроші на історичні маєтки та палаци осідають на рахунках тих, хто на паперах залучений до їхнього відновлення.

Виходячи з того, як в будівлях історичного центру Одеси з кожним роком з'являється все більше дірок в дахах та тріщин в стінах, закрадається підозра, що насправді процес має дещо інше підгрунтя, і декому він дуже вигідний. Бо чим більше подібних об'єктів розвалиться, тим більше будівельних майданчиків з'явиться для будівництва багатоповерхівок зі скла і бетону "з видом на море". Тим більше, що зводити "з нуля" значно простіше і вигідніше, ніж відновлювати старе, намагаючись його зберегти.

У цьому, мабуть, і полягає містобудівна стратегія міськради та чиновників. До того ж, багато хто з одеситів добре пам'ятає заяву міського голови Геннадія Труханова про те, що незважаючи на обурення громадських активістів, які позиціонують себе як захисники старовини, Одеса просто вимушена рости вгору. І це при тому, що під багатоповерхівками будуть розташовані кілька ярусів катакомб.

Лише за три дні з 15 по 17 квітня поточного року в центрі міста обвалилися фрагменти фасадів трьох будинків – на Військовому узвозі, 1, вул. Катерининській, 59, і на Олександрівському проспекті, 41. Жоден з них не був внесений у перелік будівель, які потребують ремонту.

Лише за рік журналісти та громадські активісти зафіксували понад 20 випадків обвалу стін чи фрагментів, хоча насправді їх набагато більше. Навіть якщо просто полистати новинні стрічки, стає зрозуміло, що проблема набуває все більших і більших масштабів.

16 січня 2016 року на розі Катерининської і Дерибасівської обвалилася частина фасаду, уламки якого впали на три автомобіля, які були припарковані недалеко від будівлі. А в ніч на 13 травня на вулиці Розумовській, 40, сталося обрушення бокової стіни та часткове обрушення тильної стіни на та перекриття 2-го та 3-го поверхів триповерхового житлового будинку. Пізніше у Труханова частково звинуватили в аварії мешканців будинку.

28 травня того ж 2016-го на Канатній сталося обвалення карнизу. Фрагменти штукатурки впали на тротуар. На початку червня на перетині вулиць Сєрова та Колонтаївської впала частина карнизу з третього поверху будинку. Шматки ліпнини та бетону засипали тротуар. Місцевим жителям довелося ліквідувати наслідки обвалу разом з комунальниками та рятівниками.

Найбільш резонансним обвалом історичної будівлі стало руйнування Масонського будинку (у цій будівлі розташовувалось Одеське відділення Імператорського Російського технічного товариства - наукове товариство, засноване в 1871 році в Одесі) в липні минулого року. Від історичної пам'ятки не лишилося майже нічого. Пізніше виявилося, що місце коштує дорожче, ніж сама будівля. А вже 21 березня 2017 року стало відомо, що за зруйнований Масонський будинок депутати Одещини хочуть отримати лише 1,3 мільйона гривень – на радість будь-якого забудовника, який розуміє потенціал звільненої ділянки.

20 вересня минулого року в житловому будинку на вул. Колонтаївській, 51, також стався обвал частини несучої стіни житлового будинку на першому поверсі. Тоді мешканці будинку розповіли, що останні кілька днів столітня будівля скрипіла, а з фасадної стіни сипалося каміння. Вже 2 жовтня в самому центрі Одеси на Приморському бульварі на тротуар і проїжджу частину впали елементи ліпнини, що складалися з масивних шматків штукатурки і дерев'яної дранки. Тоді обвалилася частина карнизу чотириповерхової будівлі ХІХ століття. Будівля розташована біля Одеської міської ради, тож складається враження, що місцеві можновладці і колоди у власному оці не побачать, не те що жалюгідного стану старого будинку поруч. Під час обвалу ніхто не постраждав лише через те, що подія сталася вночі. Хоча Приморський бульвар - популярне місце у туристів, тож відсутність травмованих можна вважати щасливим збігом обставин.

Вже через одинадцять днів, на вулиці Генерала Цветаєва зовнішня стіна триповерхового житлового будинку обрушилася на розташований поруч одноповерховий будинок. Цього разу без жертв не обійшлося - під завалами загинув 21-річний хлопець.

Окремим розділом в епосі "боротьби" місцевої влади та комерсів з історією міста стало знищення двох історичних будівель в Київському районі - особняк Тіля на Таїрова, який компанія "Будова" зрівняла з землею та дача Докса в Аркадії. Замість того, щоб відреставрувати та перетворити сторічні маєтки на цікаві туристичні об'єкти, чиновники вирішили "шльопнути" на їхньому місці бетонно-скляні "шпаківні", висота яких складатиме більш ніж 20 поверхів.

Наприкінці минулого року на вулиці Гаванній, з будинку №9 вкотре обвалився фасад. Як тоді повідомили очевидці, цього разу біля будинку стояла жінка з дитиною – вони відійшли буквально за мить до обвалу вони встігли відійти.

2017 рік не став виключенням, а обвали в місті, схоже, стали ставатися частіше.

Так, 25 березня вночі на вулиці Отамана Чепіги обвалилась стіна на першому поверсі двохповерхового житлового будинку. А вже наступного дня в самому центрі міста, на вулиці Катеринінській, стався масштабний обвал частини історичної булівлі. Врахочуючи, що був вихідний день, а обвал стався вранці - дивом ніхто з перехожих не постраждав.

Далі - більше. 10 квітня у центрі Одеси обвалився фрагмент фасаду бібліотеки ім. Мечникова. Обвалення сталося в тій частині будівлі, яка виходить на Міський сад. За день після цього обвалу чергове обвалення частини фасаду сталося в будинку №12 на вулиці Пушкінській. Символічним стало те, що в цій будівлі розміщується Одеське відділення Спілки архітекторів України.

І в якості ягідки на торті - 18 квітня на Маразліївській, 12, фрагмент будівлі звалився на припаркований автомобіль, розчавивши йому капот.

Після численних обвалів в центрі Одеси громадські активісти влаштували попереджувальну акцію. Будинки, що руйнуються, огородили за допомогою сигнальної стрічки, щоб привернути увагу до проблеми, а також почали створювати віртуальну карту з фотографіями таких фасадів в центральній частині Одеси. В ній вже більше сотні потенційно небезпечних будинків.

На жаль, складається враження, що до обличчя міста, безпеки мешканців і гостей Одеси місцевій владі справи немає, щоб там не говорилося з трибун. Наразі вона захоплена освоєнням міського бюджету, забудовою парків і "реставрацією" Потьомкінських сходів. Тим часом нарядна, святкова, історична Одеса – та, заради якої і їдуть сюди тисячі туристів – старіє і занепадає. І з кожним днем врятувати її стає дедалі важче.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme