Таємниці аристократичних спочивалень:
Що приховують одеські палаци

Від райського містечка, яке так і не прихистило власників, до графського підвіконня, на якому висів похітливий Пушкін
Одеса і Одещина – це не лише море, сонце, пісок, креветки та курортні розваги, але й величезна кількість архітектурних пам'яток, які й досі вражають своєю мальовничістю. Архітектура Одещини та самої Одеси унікальна: майже весь центр міста – мов заповідник розвитку архітектурних стилів та історій аристократичних родів. Одеса будувалася за проектами найбільших європейських архітекторів з найкращих будівельних матеріалів. Тут органічно сплелися модерн, бароко, ампір, ренесанс, класицизм та навіть готика. Але у області такж знайдеться чимало унікальних палаців, кожен з яких цікавий історією свого виникнення та існування.
Depo.Мандрівник проведе вас палацами видатних діячів Одеси, які брали чималу участь у розвитку Одещини. Розпочинаємо подорож з маловідомих садиб, які знаходяться за межами Одеси. Подорожувати можна, власним автомобілем або громадським транспортом. До двох палаців за межами Одеси можна дістатися досить легко. Проїзд коштує близько 100 гривень у кожну сторону.
Першим історичним об'єктом нашої мандрівки стане Ісаївський палац родини Курисів.Зараз красива будівля на березі річки – це професійно-технічний ліцей у затишному палаці, що за часів Російської імперії належав дворянському роду з грецьким коріння Курисів. Втім, пожити в ньому їм так і не вдалося, хоча сім'я мріяла, що це місце стане для них раєм на землі. Також в Ісаєвому можна завітати до мурованої церкви Казанської Богоматері, яка була зведена тут на почату ХІХ століття і збереглася до наших днів. Тут вирує затишна та доволі таємнича атмосфера. Дістатися до цього палацу можна або автівкою (що, безперечно, зручніше) – від Одеси в бік Києва по трасі близько 120 км, а далі, після повороту, ще приблизно 15 км, або ж автобусом, що возить з Одеси до Ісаєвого два рази на день до 30 жовтня кожного року.
Після цього ми завітаємо ще до одного села, на цей раз у Лиманському районі Одещини – Петрівки. Тут був зведений ще один палац-маєток Курісів. В архітектурному ансамблі маєтку злилися одразу чотири епохи. Кілька років тому маєток продали на аукціоні, і тепер нові власники намагаються реставрувати його в максимально наближеному до аутентичного вигляді. Крім палацу в Петрівці є Покровська церква, на честь якої, за легендою, і назвав свій палац генерал Іван Куріс. Це була перша православна церква, зведена в Петрівцях, на колишній турецькій землі, і на її території нині поховані чотири представники цього знатного роду.
Далі наш маршрут приведе до Одеси, в якій розташована більшість історичних палаців області. Майже всі вони розміщені у відносній близькості один від одного, але кожен має свої особливості. Спочатку ми завітаємо до трьох палаців: палацу Абази, Гагарінського, а також Воронцовського. Палац Абази є чудовим витвором архітектурного мистецтва. Він був зведений для державного діяча грецького, як і Куріс, походження в 1856-1858 роках. Спроектував дивну будівлю архітектор Людвіг Оттон, якому належить авторство ще кілька будівель у місті.
Свідоцтвом розквіту міста на початку та у середині XIX століття є зведення численних красивих будівель, що тепер прикрашають Одесу та вважаються її візитною карткою. Одним з таких об'єктів культурної та архітектурної спадщини міста є будинок Літературного музею – палац князя Гагаріна. Палац розташований на вул. Ланжеронівській, 2, неподалік одеського Оперного театру на мальовничому на кручі над морем. Ще одна велична споруда – Воронцовський палац – розташована на північно-західному краю Приморського бульвару, неподалік пам'ятника Дюку де Рішельє. Подейкують, що на ньому свого часу залишив слід сам Пушкін – начебто ласий до жінок "піїт" під час чергової любовної вилазки надбива там підвіконня. За радянських часів графський палац був Палацем піонерів.
Саме біля Воронцовського палацу можна побачити Потьомкінські сходи та знаменитий одеський Будинок з однією стіною. Правіше від палацу, якщо стати обличчям до моря, намічені стіни турецької фортеці Хаджибея (Ені-Дунья).
Далі ми рушимо до не менш цікавих садиб, які розташовані від Воронцовського палацу на відстані, яку з легкістю можна подолати пішки: варто лише перейти на іншу сторону Тещиного мосту, як погляду відкриється Шахський палац.
Він вважається однією з найкрасивіших споруд Одеси. Серед інших історичних будівель він виділяється нехарактерним стилем споруди та цікавою назвою зі східним колоритом. З 1910 по 1920 років палац орендував скинутий із престолу і відправлений у вигнання шах Мухаммед Алі, шахиншах Персії, завдяки якому палац і отримав свою неофіційну назву. Якщо біля садиби персидського шаха повернути на вулицю Гоголя і пройтися близько 400 метрів, то біля Сабанеєвого мосту побачимо дивний палац Хорвата або як його ще називають – садиба Толстих чи Будинок вчених.
Це один з найпопулярніших одеських маєтків. Затишно сховавшись між стінами інших будівель, палац і досі має прекрасний вигляд. У його створенні брали участь одразу сім видатних митців свого часу.
Заключною ж частиною мандрівки палацами Одещини стане садиба Потоцьких. У цій будівлі вже 117 років функціонує музей мистецтв. Колекція Одеського художнього музею охоплює всі види образотворчого мистецтва: живопис, графіку, скульптуру, декоративно-прикладне мистецтво, нараховуючи понад 10 тисяч робіт. Під палацом існує кілька пустот-підвалів та галерей. В одній з них, під центральною частиною палацу, розташовано підземний грот – єдиний у своєму роді доступний для відвідування в Одесі.
Тож не гаятимемо час і відвідаємо ці чудові пам'ятки історії та дізнаємося історії сімей, які їх збудували.