Що встиг зробити Саакашвілі за рік губернаторства на Одещині

30 травня 2015 року новим губернатором Одещини було призначено екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі

Що встиг зробити Саакашвілі за рік губер…

Вже рік, як Міхеіл Саакашвілі є губернатором Одещини. Depo.Одеса згадує, що він встиг за цей раз наробити і чим прославився.

Щойно Саакашвілі прийшов на свою посаду, він пообіцяв жителям Одещини реформи, очищення владних структур області від корупції, ремонт доріг по всій області.

Зустрічали Саакашвілі саме як реформатора. Ще за свого президенства в Грузії він впровадив там чимало змін, очистивши владу від корупції, давши людям хоч скількись гідну зарплатню, за рахунок чого тіньові схеми у багатьох владних структурах просто зійшли нанівець. Так він хотів зробити і на Одещині, але зіштовхнувся з низкою проблем, за рахунок яких багато реформ поки що лишилися тільки на папері. Втім, жителі Одещини досі чекають, що багато сказаного ним за минулий рік просто чекає свого часу.

Команда "варягів" губернатора

Першим кроком Саакашвілі на новій посаді було формування нової, "некорумпованої" влади. Задля цього він наполовину скоротив штат Одеської обласної адміністрації, і після чого почав формувати свою команду.

На перших етапах до неї увійшли такі люди, як нинішня очільниця Одеської митниці Юлія Марушевська, заступник губернатора Володимир Жмак, російська активістка, екс-заступник губернатора з питань Охорони здоров'я, а нині депутат облради Одещини і помічник Саакашвілі, донька відомого реформатора Єгора Гайдара Марія Гайдар. Головним поліцейським Одещини став грузинський соратник Саакашвілі Гіоргі Лорткіпанідзе, на посаду головного прокурора області було призначено Давіда Сакварелідзе, якого згодом звільнив екс-генпрокурор України Віктор Шокін, помічником же губернатора став Саша Боровик, який за цей рік набув без перебільшення одіозної слави.

Амбітні плани та обіцянки

В перші дні свого губернаторства Саакашвілі зустрічався з мешканцями Одещини і разом з ними формував плани нового "покращення" в межах області. На жаль, більша частина цих обіцянок і планів за рік так і не була реалізована.

Першим питанням, яким зацікавився Саакашвілі, став стан доріг області. Після декількох поїздок по районам він зрозумів, що це питання буде ще довго на порядку денному, але перший крок був зроблений одразу ж голосною заявою – щодо ремонту траси міжнародного значення "Одеса - Рені". З приводу цього питання в нього було багато дискусій з тепер вже екс-прем'єром Арсенієм Яценюком, і після декількох суперечок уряд все ж таки виділив гроші на ремонт цієї траси, хоча наразі дорога ще не відновлена.

Стосовно  реформ в митній сфері, обіцяних Саакашвілі, також можна зауважити, що вони не проведені. У цьому випадку команда губернатора нарікає на те, що їм заважають з Києва самі корупціонери і голова ДФС Роман Насіров.

Також багато галасу в ЗМІ наробила акція зі знесення незаконних парканів на одеських пляжах. Який, на жаль, теж не був доведений до логічного завершення.

Можна припустити, що тоді Саакашвілі розраховував на активну "народну" підтримку його ініціатив, але, недооцінивши силу "договірняків" серед одеських еліт, задав дуже високу планку для самого себе. Одеський губернатор легковажно надавав обіцянок, які за рік дуже сильно вдарили по його рейтингу, опустивши в очах одеситів - та й, будемо відверті, українців загалом - до рівня звичайного популіста. Що, у свою чергу, доводить, що його команда на даному етапі не в силах переламати хребта багаторічним схемам одеських "рішал".

Втім, були і відносно позитивні моменти. На початку свого губернаторства Міхеіл Саакашвілі склав список голів районних державних адміністрацій Одещини (РДА), які, на його думку, будуть плідно працювати замість "старої гвардії" часів Януковича, і направив цей список до уряду, який і призначив нових голів РДА Одещини за його рекомендацією.

Безумовно, "дітищем" Саакашвілі можна назвати Центр адміністративних послуг, який був створений, щоб замінити собою стару "совкову" бюроктратичну систему, через яку для отримання того чи іншого документа треба було проходити не один кабінет, а людям з області не один раз приїздити в обласний центр заради однієї нещасної довідку. І тут йому начебто вдалося показати високий рівень. От тільки центр на проспекті Шевченка не працює вже майже місяць, а його подальше існування – під питанням.

Після свого приходу на посаду Саакашвілі чи не найпершим ділом попросив президента звільнити голову Одеської митниці і таки домігся того, щоб призначення на посаду головного митника відбувалося на конкурсних засадах. Так головним митником Одещини стала тодішня заступниця Саакашвілі Юлія Марушевська. Причому якимсь дивовижним чином тоді навіть не знадобився останній етап конкурсу, але зі словом "государя" ніхто сперечатися не став.

Також при Саакашвілі почалася інтенсивна добудова нового терміналу аеропорту Одеси та запроваджено режим "відкрите небо". Але не будемо казати "гоп", поки точно не "перескочимо".

З ким Саакашвілі встиг посваритися

Зважаючи на гарячу кров Міхеіла Саакашвілі та його звичку не лізти за словом в кишеню, конфлікти з українськими чиновниками та політичними діячами були прогнозовані.

Першою гучною сваркою став виступ перед прокурорами на нараді в будівлі ОДА, завдяки чому його сторінка на "Фейсбуці" отримала вибуховий приплив нових підписників. Мабуть, відчувши цей раж губернатор вирішив навести лад не тільки в області, а й в столиці. Він прибув на засідання Державіаслужби в будівлю Міністерства інфраструктури і "наїхав" на тепер вже екс-голову відомства Антонюка за надто дорогі авіаквитки, називаючи його людиною олігарха Коломойського. Це стало зірковим часом для Саакашвілі, і після цього його стали регулярно запрошувати на всі телеканали.

Слід зазначити, що поштовхом до вирішення "митного питання" для Саакашвілі стала  його боротьба з екс-головою Іллічівського (Чорноморського) порту Юрієм Круком. Після декількох днів гучних суперечок Саакашвілі домігся його звільнення, після чого вражаючі обсяги корупції в Порту випливли назовні – просякнуті нею були всі структури підприємства. Втім, за досить невеликий проміжок часу з причалів саме цього порту стартував новий Шовковий шлях в обхід  Росії. 

Неодноразово Міхеілу Ніколозовичу доводилося конфліктувати і з колишнім прем'єром Арсенієм Яценюком, але справжнім джерелом для інтернет-мемів стала його лайка ще з одним "фронтовиком" - міністром МВС Арсеном Аваковим. Тоді два гарячих горця навіть склянками в один в одного пожбурляли, не зважаючи на присутність на засіданні голови держави. 

Про конфлікти з місцевими одеськими політиками годі й казати - було б дивно, якби у Саакашвілі їх не виникло.

Політичні амбіції Саакашвілі в Україні

Очевидно, що Одеси для Саакашвілі замало. Він і сам неодноразово заявляв, що хоче йти вище, і відсиджуватись на Одещині йому "не посміхається". І тут він знову вирішив нести в маси  перевірене "слово антикорупційне", влаштувавши антикорупційний тур по містах України. Щоправда, коли після відставки Яценюка стало відомо, що позачергових виборів в парламент не буде, губернатор Одещини різко "зам'яв" це питання, відклавши його, напевне, до кращих часів.

Не дивно, що нещодавні обшуки СБУ в одеській ОДА, ініційовані Генпрокуратурою, збіглися з оголошенням щодо створення партії очільника Одещини. Саакашвілі хоче й далі "боротися з корупцією" і "проводити реформи", але тепер вже у всеукраїнському масштабі. Так і не завершивши справи в підзвітній області. Хоча, здавалося б, якісь зрозумілі і, головне, позитивні результати були б йому лише на руку. Більше того, нещодавно Саакашвілі взагалі заявив, що не проти повернутися у владу в Грузії.

Поки що майже всі ці дії губернатора Одещини нагадують традиційну для українських політиків тактику "не з'їм, то понадкусюю", в межах якої він намагається зробити все й одразу. Хіба що з особливо екзальтованим кавказьким колоритом. Або ж це просто метушня грузинського ведмедя на не своїй території.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme