Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто

Як зникає старе місто

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що…

Нещодавно Одеса лишилася без однієї з найцікавіших та найцінніших архітектурних пам’яток міста. Будинок масонів, як звикли його називати містяни, раптово завалився, лишивши на своєму місці лише зовнішні стіни будівлі.

Крім численної кількості зацікавлених біля зруйнованої будівлі одразу ж з’явилися репортери та небайдужі містяни. Знавці одеської архітектури сумно зітхали: для Південної перлини це значуща історична втрата.

Кореспонденти Depo.Одеса також дісталися місця події та переконалися: старовинний маєток перебував у жахливому стані, і від нього лишилося лише каміння та залишки покрівлі.

Будинку масонів більше століття. Останні кілька десятків років будівля була нежилою та руйнувалася. Однак, місцеві екскурсоводи ніколи не оминали маєток, бо знали – він має справжню історичну цінність.

Питання реставрації будинку обговорювали не один раз. Востаннє стан будівлі та її долю обговорювали з губернатором Одещини Міхеілом Саакашвілі. На жаль, ні будівельна компанія, яка виграла тендер більше року тому, ні одеський губернатор врятувати пам’ятку не встигли. Питань щодо цього в Одесі виникло безліч, місце обвалу зараз закрили металевим парканом.

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 1

Містичний, повний таємниць, які на жаль, вже ніколи не будуть розгадані, будинок більше ніколи не буде таким, як раніше.

Ось, що так безглуздо втратила Одеса…

Будівля завжди виглядала дуже велично, навіть в потворному, напівзруйнованому стані. На масивних дверях були виведені три шістки. На стінах намальовано пентаграми і напис "Satan".

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 2

Масонський будинок знавці асоціювали з буквами, під якими були розміщені топірці і циркуль. Якщо придивитися, то можна було прочитати залишки старовинного напису: "Міра, вага, число".

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 3

Велична та неповторна руїна відзначена царственими особами і великими вченими. Народження будинку також було особливим, адже його хрещеним батьком, можна сказати, був сам цар. У документі від 12 червня 1892 року зазначається:

"Государ Імператор за всепідданішою доповіддю Пана Міністра Внутрішніх Справ в 4-й день червня велично дав дозвіл на придбання Одеським Відділенням Російського технічного товариства в повну власність ділянки землі мірою 198 кв. сажнів для пристрою на ній будівлі, пристосованою для приміщень музею, лабораторії, бібліотеки і аудиторії".

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 4

У газетах друкували списки меценатів, які виявили бажання допомогти в будівництві. Допомагали всі - від ясновельможного князя до торговця мануфактурою. Один оплачував роботи з проведення водогону, другий виділяв пуд цвяхів. Зробити свій внесок у "наукову думку" і побачити своє прізвище в газеті було вельми почесно. З Новгородської області везли ліс на будівництво. Залізниця взяла витрати з доставки на себе.

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 5

Спершу розглядалися такі дивізи на стінах: "У Чорного моря", "Розум добре, а два краще", "Ще шаг'", "Фенікс'", "Суди мене, суддя", "Ідея". На жаль, які саме ідеї втілили у життя дізнатися неможливо, тому що радянська влада нанесла свою ідеологію згодом.

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 6

У проектуванні і спорудженні будівлі Товариства брали участь кращі одеські архітектурні та інженерні сили - проект створили Едуард Якович Меснер і Олександр Бернардацці за участю інженера Павла Семеновича Чеховича - автора проекту каналу на Дунаї і одного з будівельників Одеського порту. Інтер'єри робив ще один видатний одеський архітектор - Герман Шеврембрандт, який працював свого часу над одеською кірхою.

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 7

Гасло Технічного товариства "Міра, вага, число" було вибите на фасаді. Воно означало, що Бог не досліджується буквами, складами і числами, але панує над усім. А тому неможливо збагнути незбагненне, і вчені зосередяться на тому, що пізнаване.

У Російському Технічному Товаристві було 11 відділів: будівельний, архітектурний, хімічний, механічний, гірський, морський, військовий, фотографічний, фабрично-заводський, санітарно-технічний, а також постійна комісія з технічного освіти. Пізніше до них додали електротехнічний відділ, а потім відділ повітроплавання і автомобільної справи.

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 8

З кінця 1909 року хімічний відділ при РТТ почав підготовку до організації в будинку на Княжій радіологічної лабораторії – єдиної установи, яка була б в курсі усіх питань, що стосуються радіоактивності, сприяло б вивченню та використанню радіоелементів. Вони займалися вивченням радіоактивності води, ропи і грязей одеських лиманів, досліджували радіоактивність мінералів і гірських порід, які надсилалися з усіх кінців Російської Імперії. У 1918-19 році лабораторія не діяла.
Згодом у квітні 1921 на базі лабораторій та навчально-допоміжних установ Технічного Товариства було засновано інститут прикладної хімії і радіології.

Час минав та тільки після Великої Вітчизняної війни на будинок і вчених знову звернули увагу. Тоді в будівлі знаходився Інститут рідкісних металів. Біля будинку виросла будка з охороною. Вікна замазали фарбою. Оформлення будівлі нітрохи не видавало його призначення. Але тепер на стінах і стелі з’явилися зображення піонерок і гімнасток, дам в комбінезонах.

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 9

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 10

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 11

Надалі будинок Масонів в Одесі чекала сумна доля, потроху він занепадав та перетворювався на руїни. Кілька разів його намагалися рятувати небайдужі та місцева влада та заздалегідь всі опинялися мов у байці "Собака на сіні".

Пам'яті Масонського будинку в Одесі: що саме втратило місто - фото 12

На жаль, ця жадібність та нерішучість, зволікання та байдужість містян призвели до величезної історичної та культурної втрати. Шкода, що те, що так цінується у багатьох цивілізованих країнах та містах, так нехтується у рідному місті.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme