Сумна історія дачи Докса, або Як одеське узбережжя "уходить" забудовникам

Дача Докса – черговий приклад того, як заради ще однієї висотки у елітному районі знищується історична спадщина Одеси

Сумна історія дачи Докса, або Як одеське…

Поки у місті тривають суперечки та непорозуміння щодо повноважень влади, Одеса втратила чергову пам’ятку архітектури – дачу Докса.

Як помітили кореспонденти Depo.Одеса, мало хто з одеситів звертав увагу на численні історичні маєтки, що ховаються у тихих куточках міста у безпосередній близькості до моря. А такі "ласі шматочки" землі завжди приваблювали жвавих бізнесменів та забудовників.

Дача Докса – черговий сумний приклад того, як заради ще однієї будівлі у елітному районі міста знищено історичну спадщину Одеси.

Винуватцем будівельного свавілля цього разу назвали будівельну фірму "Гефест", яка рано вранці суботи, 29 жовтня, знесла будинок дореволюційного особняка на Гагаринському плато. Забудовник проігнорував навіть розпорядження голови Одеської ОДА Міхеіла Саакашвілі про збереження дачі Докса. На заваді не став і громадський тиск та загроза втратити репутацію в очах одеситів.

Саакашвілі "заднім числом" пообіцяв притягнути до відповідальності організаторів руйнування дачі Докса. Самі ж представники будівельної компанії так же постфактум заявили, що мали повне право знести дачу Докса заради будівництва будівлі заввишки у 24 поверхи. "Будинок обстежувався, і ми прийшли до висновку, що він в аварійному стані. Оскільки він не перебував ні в яких охоронних списках, ми його демонтували. Зараз ми готуємо проектну документацію під майбутній 24-поверховий будинок", - зазначив директор будівельної компанії "Гефест" Олег Козачишин.

Між тим, в мерії планують віддати цій же компанії схили Приморського бульвару "під реконструкцію", а точніше, для будівництва там так званого розважального Грецького парку.

Варто зазначити, що, незважаючи на загальне обурення і велику інформаційну кампанію з порятунку маєтку, акцій протесту одеситів так і не відбулося. Містяни обмежилися негативними відгуками у соціальних мережах, досить нечисленними, і на цьому – все. Не дивно, що таке номінальне "обуренням" забудовник просто проігнорував.

Трохи історії маєтку від його появи до загибелі, можливо, нагадає одеситам, що було втрачене містом.

Дачу Докса збудовано в Аркадії наприкінці XIX століття. Архітектором проекту був Герман Карлович Шеврембрандт – серед його проектів можна відзначити такі славнозвісні об'єкти, як секція торгових рядів Пале-Рояль, будинок братів Лантьє, прибутковий будинок Родоканакі з магазинами та одеська кірха – лютеранська церква Св. Павла.

Садиба Докса являла собою двоповерховий особняк з пісковика з чотириярусною вежею. Дача закинута після пожежі 2010 року, коли сильно постраждали дерев'яні перекриття, а покрівля була повністю знищена. Додамо, що у 130 метрах від маєтку – точніше, майданчику на його місці – стоїть недобудований чотириповерховий корпус радянського санаторію "Дружба".

Будинок Докса не охоронявся, поблизу можна було зустріти бомжів і ромів, що пасуть коней. І все це – в туристичній меці міста, Аркадії.

Дача Докса стала другою осінньою жертвою забудовників. До цього 19 жовтня на розі Люстдорфської дороги та вулиці Костанді в Одесі бригада будівельної компанії "Будова" зрівняла з землею іншу старовинну будівлю - маєток Тіля або, як її ще називали, дачу Тіміо. 

Висновок цієї історії – точніше, двох – невтішний: неймовірну й цінну спадщину міста нищать не тільки свавільні забудовники, але й міська влада, яка готова залити бетоном хоч все місто, аби догодити безмежним апетитам великого бізнесу. Але й це – верхівка айсберга, ім'я якому "байдужість". Байдужість самих одеситів, які настільки звикли жити в "перлині біля моря", що геть забули: "перлиною" їхнє місто стало завдяки численним архітектурним "коштовностям", звичним і, здавалося б, непомятним. Без яких старої доброї Одеси, яка викликає захват у туристів і гордість у самих містян, просто не буде. І станеться це, вочевидь, в досить недалекому майбутньому.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme